Scurgere maro la adolescenta

20-04-2015
Romanul94
Nu este medic/terapeut
Romanul94
Buna ziua !
Am 15 ani, am menstruatie de aproape 2 ani.
In vara am fost la mare intr-o tabara si in prima zi a venit menstruatia, cu un flux destul de mare in cazul meu la inceput. In primele 2 zile nu am intrat in apa, am folosit absorbante, in a2a zi m-am hotarat sa incerc OB pt prima oara. L-am pus si apoi am iesit, dar pana la urma nu am mers pe plaja, ne-am plimbat.Rau este ca pana ne-am intors la hotel(2-3 h, Ob mediu)nu am putut merge la o toaleta ca sa imi pun un absorbant, caci simteam practic OB-ul, ceea ce m-a cam speriat. La Hotel l-am scoas. In a3a si ultima zi mi-am pus iar OB si am mers la plaja, de data asta nu m-a jenat, dar am intrat putin in apa, care era cam rece... Dupa terminarea menstruatiei la vreo 10-15 zile am avut o scurgere maro, ce mirosea destul de bizar, dar nu puternic, ce a durat 2-3 zile, iar dupa alte aprox.25 de zile a venit iar menstruatia, destul de tarziu. De obicei venea la 30-35 de zile. Acest lucru s-a repetat cam 4 luni, apoi 2 luni nu am mai avut, ciclul a scazut undeva la 30-35 apoi 25-30 de zile, Insa acum scurgerea a revenit si a tinut 3 zile. Mentionez ca sunt virgina.Am discutat de mama mea, si sper sa nu fie absolut necesar sa merg la ginecolog, fiind inca in primii 2 ani. Multumesc.
2 comentarii
0
22-04-2015, ora 16:43
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Exista in spitalele mari de copii, ginecologi specializati in ginecologie infantila.

O zi placuta!
0
22-04-2015, ora 20:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru orice scurgere de sange intermenstruala este obligatorie prezentarea la medic pentru un consult mai amanuntit.

Daca tot nu v-am convins, dati Search Google "Cauze scurgeri sange intermenstruale".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: