se pot contacta boli prin epilare cu ceara refolosita in zona inghinala?

08-02-2008
Loreleii
Nu este medic/terapeut
Loreleii
In primul rand vreau sa intreb daca se pot contacta boli prin epilare cu ceara refolosita in zona inghinala. Eu m-am epilat acum 3 zile si de atunci am o scurgere alba, branzoase si relativ uscata. Mentionez ca dupa epilat am facut imprudenta de a da cu unguent Clorotrimazol, care a doua zi am vazut ca expirase. Ma gandesc ca poate fi si de la acela. Si acum am usturimi la urinare si un discofort in acea zona. Am facut spalaturi cu ceai de galbenele si scurgerea nu mai este abundenta, ci foarte putin.

Multumesc!
5 comentarii
0
09-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Scurgerea banuiesc ca provine din vagin, iar in vagin nu cred ca v-ati epilat! In concluzie, daca nu ati avut un contact sexual neprotejat, ati putea avea o candidoza vaginala.
0
09-02-2008, ora 00:00
Loreleii
Nu este medic/terapeut
Loreleii
Daca nu am avut ? Candidoza vaginala nu se poate lua prin contact sexual?

In cazul unei cistite sau o raceala ( am usturimi la urinat si dinconfort, urinez des) pot avea si scurgeri vaginale?
Sau in cazul unei raceli.. exista aceste scurgeri?

Multumesc!
0
11-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Candidoza vaginala poate aparea in afara unui contact sexual, ca urmare a unui tratament antibiotic sau a unui exces de igiena locala.
0
11-02-2008, ora 00:00
Loreleii
Nu este medic/terapeut
Loreleii
Candidoza trece de la sine sau este nevoie neparata de un tratament? Va intreb pentru ca mi se pare ca deja am scapat de ea.

Daca tot este vorba de igiena.. Cat de des este recomandat sa se faca spalaturi vaginale? Eu fac asta zilnic sau de doua ori pe zi. Este bine?
0
14-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Candidoza poate sa se vindece si spontan.
Spalaturi vaginale nu este recomandat sa faceti ! Puteti sa va spalati la exterior de cate ori pe zi doriti dvs, insa evitati sapunurile sau gelurile cu putere antiseptica mare deoarece pot cauza dezechilibre la nivelul florei microbiene saprofite favorizand aparitia candidozei. Puteti utiliza apa calda si bicarbonat de sodiu alimentar, o ligurita la o cana cu apa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •