Scrot exfoliat + plagi gen: micoza

10-09-2012
DaNNNieL
Nu este medic/terapeut
DaNNNieL
Buna ziua, numele meu este Daniel. Am 18 ani si e prima data cand patesc asa ceva. sa va explic cum sta treaba:
-Pe scrot mi-au aparut anumite locuri in care piele pare sa se exfolieze si unele dintre ele sunt rosii dand stari de mancarime..
-La incheietura(sa zic asa) piciorului stang, intre scrot si picior - pe picior mai exact, mi-a aparut un fel de micoza sau plaga sa ii zic asa...Sa va explic cum arata: are cam 1 cm in diametru, este ca un crater.. putin umflat pe extremitati si in interior pielea este putin alba, spre extremitati piele pare sa se decojasca... O asemenea plaga mi-a aparut si deasupra penisului in dreapta care a aparut prima. Imi dau o senzatie foarte slaba de manacarime si nu tot timpul.
Daca este nevoie pun si poze.
Am citit si pare sa am eritrasma sau erytrasma(am gasit in ambele forme), INSA: am mai gasit si ceva despre sarcomul kaposi. si imi fac griji...
3 comentarii
0
10-09-2012, ora 20:57
DaNNNieL
Nu este medic/terapeut
DaNNNieL
Am mai gasit ceva. "psoriazis" care este asemanator cu ce am eu. Imi prescrieti un tratament, sau nu stiu. UN SFAT ?
0
12-09-2012, ora 00:12
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna seara,

Cel mai frecvent sunt micoze si eritrasma este una dintre ele. Mai poate fi dermatita seboreica.
Cel mai corect, mergeti la un medic dermatolog pentru a va lua de acolo scuama si a vedea daca este sau nu ciuperca (micoza).
Daca este eritrasma atunci va trebuie tratament cu antibiotic.

Toate cele bune!
0
12-09-2012, ora 10:24
DaNNNieL
Nu este medic/terapeut
DaNNNieL
Va multumesc. Chiar aveam nevoie de un sfat, incepusem sa imi fac griji.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: