Scolioza!!!

13-03-2012
Sica90
Nu este medic/terapeut
Sica90
Mi-am facut astazi 3 radiografii, una la coloana lombara fata si profil, si la bazin.Pe bilet scrie asa: vertebra de tranzitie L6.Scolioza dextroconvexa cal L, cu rasucire in ax spre sranga.Si mai este ceva la care nu inteleg absolut nimic, decat la urma; articulare caxofemural stang.Mi s-a spus ca va trece prin tratament medicamentos, gimnastica medicala si eventual fizioterapie.Am 21 ani, sunt studenta, locuiesc in sector 6.As dori sa stiu unde le pot face pe acestea si cat m-ar ajunge ca si bani, gimnastica si fizioterpia.Va multumesc!
1 comentarii
0
25-08-2012, ora 16:36
aromaterapie
Nu este medic/terapeut
aromaterapie
Scolioza este o deformare a coloanei vertebrale iar cu fizioterapiei si medicamente ai sa reusesti doar sa ameliorezi durerile si sa o stabilesti, trebuie sa o iei in serios pentru ca cu trecerea timpului curbatura avanseaza.Si eu am scolioza si sant intrun tratament care da foarte bune rezultate.Eu locuiesc in Spania si aici aceasta terapie se numeste masajul ploii care se realizeaza cu uleiuri esentiale.e un tratament de lunga durata dar eficient, depinde de gradul care il ai se poate indrepta coloana total sau un procentaj destul de mare.in romania inca nu exista aceasta terapie dar se poate mentine cu masaj terapeutic si inot,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.