Scoatere nerv + curatare + plomba + radiografii = 500+ RON ??

22-02-2012
Alex28
Nu este medic/terapeut
Alex28
M-am dus cu o problema foarte neplacuta pt. mine, aveam si ceva gust rau in gura de la un anume dinte, lateral spate.
Sedinta I.
- ii spun docoritei problema, iar se uita la radiografia facuta acum 1 an jumate, pe care nu se vedea nimic grav.
- Imi cere sa mai fac o radiografie completa (pt toti dintii) - 45 lei
- se apuca de treaba, cica trebuie scos nervul. L-a si scos, iar inainte sau dupa a mai cerut o radiografie doar pt. acel dinte - 12 lei
- Mi-a pus o plomba provizorie, si am platit in total, tot cu filme 160 RON
- dupa consultatie eram multumit, ca mirosul, gustul acela rau a si disparut

Sedinta II.
- se apuca de canale sau de radacini (deja nu mai e clar pt. mine), dar ceea ce stiu, ca 3 radacini are dintele, dintre care 2 a rezolvat astazi.
- si astazi a mai facut 2 radiografii pt. acel dinte - 2x12=24 Ron
- al 3-lea canal a ramas pe data viitoare, care e impermeabila (nu stiu ce e asta, nu a dat explicatii)
- mentionez ca a lucrat destul de mult la dinte, cu ace, siringi... mi-a pus si ceva solutie care mirosea asemanator cu domestos, doar ca miros mai slab
- mi-a spus ca tratamentul canalelor, plomba pe radacina costa 205 lei (tot cu radiografii)

Sedinta III.
- urmeaza sa aiba loc - trebuie sa rezolve radacina 3 (sau canalul al 3-lea?) care este impermeabil dupa spusele ei
- pretul intra in acel 205 lei, care e platit deja

Sedinta IV
- plomba finala ar tre sa fie, am intrebat cat ar putea sa coste. Mi-au spus ca in cel mai rau caz 170 lei, daca trebuie recontruit mult din dinte.
- mie mi se pare ca peretele e ok, este cam jur imprejur, dar gaura era mare in timp ce lucra.

Deci 170+205+170 = 545 RON

Ce parere aveti?
9 comentarii
0
23-02-2012, ora 08:30
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
E foarte mult parerea mea, dar acum depinde, daca maseaua era distrusa in mare parte si e necesar sa iti puna o coroana de portelan, cam atat te costa. Cu toate astea eu nu inteleg preturile. De exemplu m-am dus la un dentist cu o problema legata de un chist la un dinte, trebuie rezectie-400 lei, plomba definitiva 120 lei. Cand i-am spus ca nu am banii astia si ca voi cauta in alta parte, mi-a spus ca face reducere si rezectia va fi 300 lei si plomba 50 lei. Ce nu inteleg e ca de ce initial plomba era 120 si apoi mi-a luat 50?Cred ca a uitat cat mi-a cerut prima data...Au o lista de preturi dar cine o intelege?Nu toti avem cultura medicala sa intelegem termenii aia ciudati si cat si cum platim, Am impresia ca e ca la targ, ei cer, noi oferim si ajungem la un consens in final...
0
23-02-2012, ora 11:00
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu ar trebui sa fie ca la tirg, pt ca stomatologii nu vind termopane (doua la pret de unul), ci efectueaza servicii medicale.

Politicile de preturi sint foarte diferite de la cabinet la cabinet. La fel si calitatea tratamentelor oferite.
Cel mai important lucru este ca pacientul sa aiba incredere in medicul sau, iar raportul intre calitatea tratamentului si pretul platit sa fie corect si in raport cu dorintele dar si cu posibilitatile financiare ale pacientului.
0
23-02-2012, ora 11:16
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Probabil am fost inteleasa gresit, deoarece mie chiar asa mi s-a intamplat:initial mi s-au cerut 400 de lei pt rezectie si 120 pt plomba, iar cand am spus ca nu imi permit si ca voi cauta in alta parte servicii mai ieftine, preturile au scazut la 300 lei rezectia si 50 plomba. Ce intelegeti d-voastra din asta? Eu o percep ca pe un fel de targuiala...
0
23-02-2012, ora 19:40
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Probabil am fost inteleasa gresit..."
Nu.

V-am inteles foarte bine.
0
23-02-2012, ora 19:57
Alex28
Nu este medic/terapeut
Alex28
Din moment ce un dr. lasa din pret inseamna ca ori a vrut sa scoata cat mai mult de la tine, dar vazand ca nu merge a lasat din pret (in cazul acesta intr-adevar este targuiala), dar nu e exclus ca pur si simplu i s-ar fi facut mila de tine, si din cauza aceasta sa fi lasat pretul cu riscul de a nu avea niciun profit dupa tine.

Revenind la intrebarea mea, pentru un astfel de tratament aprox. cat ar trebui sa fie in conditiile cele mai bune (dat fiind ca stomatologul e bun, are clienti foarte multi)? Pana acum preturile in acest cabinet mi se pareau destul de mari, dar nu exagerate, in schimb tratarea acestui dinte chiar ma pune pe ganduri dk data viitoare sa merg tot aici sau nu).
0
23-02-2012, ora 21:24
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca tratamentul endodontic este unul modern, s-a lucrat cu diga (folie de cauciuc pt izolare), s-a folosit apexlocatorul pt masurarea lungimii canalelor, daca citez "mentionez ca a lucrat destul de mult la dinte, cu ace, siringi." (deci s-a facut o curatare si o dezinfectare buna a canalelor) atunci pretul este unul corect.
0
23-02-2012, ora 22:41
Alex28
Nu este medic/terapeut
Alex28
Mersi, intr-adevar am auzit si ceva masurari, dictand asistentei - parca in jur de 0.7 erau, si am simtit si ceva metal montat pe dinte, care dupa spusele tale probabil era diga.
0
23-02-2012, ora 22:57
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Dar presupun ca si altii folosesc uneltele acestea "

Destul de putini.
0
23-02-2012, ora 23:11
Alex28
Nu este medic/terapeut
Alex28
Chiar am editat postul, am sters "Dar presupun ca si altii folosesc uneltele acestea ". In cazul acesta ma bucur ca m-am dus in cel mai profesionist cabinet, dar cu ocazia asta mi-am cheltuit tot bugetul astfel incat daca voi avea probleme cu un alt dinte, va trebui sa astept o luna sa mai iau un salariu :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  • Frica de radiații – impactul psihologic al investigațiilor radiologice asupra pacienților
  •