Scleroza multipla, neuropatie periferica senzitiva sau..? | Forumul Medical ROmedic

Scleroza multipla, neuropatie periferica senzitiva sau..?

15-11-2009
Den
Nu este medic/terapeut
Den
Buna seara,

Am un diagnostic pus sub semnul intrebarii si pentru ca am fost la numerosi medici si nu mai stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc, postez pe acest site in speranta de a primi cateva sfaturi..
In 2007, dupa o fractura de falanga proximala deget V, picior drept (imobilizat cu un bandaj, timp de cateva luni), am ramas fara flexie degetara (toate degetele de la piciorul drept). Am urmat fizioterapie si nu mai aveam dureri insuportabile, era mai putin umflat, nu mai era vinetiu, insa am ramas cu imposibilitatea de a flexa degetele (ma pot ridica in calcai sau pe varfuri). Dupa un consult ecodoppler mi s-a spus ca am stenoza de artera poplitee dreapta semnif. hemodinamic, iar in 2009 am refacut ecodoppler-ul si mi s-a spus ca am fluxul normal si nu mai este aspectul de stenoza. Am facut cu examen EMG cu rezultate "normale" ( VCM peronier comun si tibial posterior drept - normale. CMAP normale si VCS peronier superficial si sural drept - normale. SNAP normale; EMG TA dr.-normal), apoi IRM cerebral : aspect in limite normale; IRM al piciorului drept: sugereaza modificari scheletare posttraumatice falanga proximala deget V; IRM a coloanei vertebrale cervicale si toracale: hemangiom corp vertebral T12, protruzii discale C6 si T6 necompresinve mieloradicular, hernii intraspongioase toracale multiple.
Diagnosticul difera in functie de medici si.. probabil si in functie de anumite simptome care au aparut pe parcurs... de la sindrom morton, artropatie de reactie si altele.. (unii medici spun ca nu am nimic ).. sunt uimita de parerile atat de diferite ale medicilor in privinta acestui caz...
Din vara acestui an, m-am ales si cu o suspiciune de scleroza multipla.. (s-au bazat mai mult pe simptome, pt ca rezultatele analizelor facute nu sprijina suspiciunea). Ca simptome prezint : dificultati de concentrare, oboseala, dificultate in gasirea cuvintelor (senzatia ca nu mai pot gandi clar), tulburari de vedere, uneori durere la nivelul globilor oculari, hipersensibilitate la laba piciorului drept (uneori ma doare si la o atingere foarte usoara sau o patura usoara imi pare ca imi aplatizeaza zona respectiva, am senzatia ca nu o pot sustine), dupa 30 de min de mers pe jos incepe sa ma doara piciorul (laba piciorului, glezna si genunchi..uneori imi pare ca nu ma mai pot sprijini in picior. uneori ma si doare si nici nu mai pot flexa piciorul de la genunchi... mi s-a intamplat la ambele picioare), senzatia de picioare reci, uneori colorit albastru-vinetiu (mai ales degentul V, unghiile) sau uneori am niste pete foarte mici rosii, uneori am senzatia ca imi arde laba piciorului si se inroseste, simt furnicaturi, intepaturi, am senzatii de slabiciune, de vertijuri (chiar si in fiecare zi, dupa un efort minim.. insa nu as putea face diferenta intre vertijurile - ca simptom pt afectiunea care are legatura cu piciorul si vertijurile de la spasmofilie - mai ales ca anul acesta am avut mult mai dese crizele de tetanie.. chiar si senzatia de slabiciune/ca nu mai pot sta in picioare... credeam ca e tot din cauza spasmofiliei.. nu as putea sa le diferentiez)...
AM probleme si cu tiroida... in feb 2009 - examen ecografic : lobul drept - dimensiuni - diametru transvers/anteroposterior/longitudinal: 18, 2 / 20 / 40 mm cu structura neomogena cu zone hipoecogene alternand cu zone hiperecogene, vascularizatie crescuta. iar lobul stang : dimensiuni 14/ 21, 2 / 40 mm cu structura neomogena cu zone hipoecogene alternand cu zone hiperecogene, vascularizatie crescuta. Aspect de tiroidita autoimuna. ATP = 329, 57 ; TSH = 2, 6 ; ATPO= 400;
Iar luna aceasta am facut analize din care: anticorpi anti Thyroid Peroxidaza (TPO)= negativ (16, 24 IU/ml); anticorpi anti Thyroglobulin(Tg)= pozitiv (80, 64 lU/ml), anticorpi anti centromer = indeterminat ( 21, 25 U/ml), anticorpi anti FR toal - IgM, IgA, IgG = indeterminat (23, 16 Eu/ml) toate acestea prin metoda ELISA , apoi determinare cantitativa IgG, IgA, IgM (imunograma)prin metoda IDRS = IgG (2368mg/dl), IgA (588mg/dl), IgG (288mg/dl), anticorpi anti MAG -prin metoda IF = pozitiv
Am inteles ca prin metoda ELISA s-au inregistrat si valori "fals-pozitive", iar o metoda mult mai sigura ar fi tehnica Western blot, m-ar interesa sa stiu daca metoda IF (utilizata pt dozarea anticorpilor anti MAG) este la fel de incerta ca metoda ELISA ? Ar trebui sa refac analizele cu mentiunea utilizarii metodei Western blot ? Ar trebui sa verific si eventuale intoxicari cu metale, medicamente (in ce sens?), deficit de vitamine (de B-uri)?
Imi cer scuze daca am incarcat cu prea multe detalii.. Voi astepta cu mare interes orice indicatie, lamurire, informatie...
Va multumesc
3 comentarii
0
15-11-2009, ora 20:54
duhulluiscar
Nu este medic/terapeut
duhulluiscar
Stimata doamna, atat cu metoda Elisa cat si cu Western Blot rezultatele fals-pozitive sunt foarte numerose si
metodele acestea de analiza au fost mai mult concepute pt. a creea "pacienti" si nu pt. a afla adevarul. Nu va bazati pe rezultatele acestor teste.
Va recomand sa incepeti un tratament homeopat la un medic homeopat cu experienta pt. problemele pe care le aveti, homeopatia va poate ajuta foarte mult.
0
16-11-2009, ora 13:50
coffee.and.tv
Nu este medic/terapeut
coffee.and.tv
@Den: orice test de laborator poate da atat rezultate fals-pozitive, cat si fals-negative. Aceste metode au fosttocmai pentru un diagnostic cat mai corect si, implicit, un tratament cat mai corect al pacientilor. Cel mai bine este sa urmati instructiunile medicului endocrinolog in ceea ce priveste problema cu tiroida.
0
28-06-2011, ora 13:01
Stefica
Nu este medic/terapeut
Stefica
Buna ziua. Ma intereseaza sa vb cu Den. Am aceleasi simptome, tot hipergamaglobulinemie si niciun diagnostic. Daca ati aflat ceva nou, tratamente, va rog sa scrieti. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: