De cateva luni, mama mea este suferinda de sclerodermia

13-07-2011
Petronela12
Nu este medic/terapeut
Petronela12
Buna ziua,

De cateva luni, mama mea este suferinda de sclerodermita, diagonistic dat de medic in urma unor analize efectiuate intr-un centru dermatlogic din iasi.


Simpotme :

- Are pe abdomen noduli, pielea ingrosata.
- Mainile si picioarele - Piele ingrosata si pete rosii cu usturimi si ferbinteli
- Circulatia sangelui este "proasta"

Pacienta are varsta de 72 de ani si pe zi ce trece este mai stresata si mie temea sa nu intre intr-o depresie.

Medicii spun ca nu exista tratament, si acelasi lucru l-am intalnit si in cautarile pe internet.Chiar daca nu exista tratament, a-si dori indrumari asupra unor medicamente/creme care sa amelioreze macar aceasta stare.
Sper sa primesc un raspuns numaidecat de la dvs deoarece situatia se degradeaza pe zi ce trece.

Imi scuzati limbajul, nu cunosc termeni medicali!!!!!

Va Multumesc!!!
9 comentarii
1
13-07-2011, ora 20:50
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
sclerodermita este o boala autoimuna si se intalneste destul de rar. Intamplarea face ca am o pacienta cu sclerodermie de cca. 12 ani, care a refuzat sa faca orice tratament alopat. In prezent ii sunt afectate si organele: rinichi, ficat, plamani. Mentionez ca starea ei este excelenta si abia i-am facut 5 sedinte de terapie bowen. Iata o terapie care ar putea sa fie buna si mamei tale. Multa sanatate si speranta!
0
13-07-2011, ora 21:35
Petronela12
Nu este medic/terapeut
Petronela12
Va multumesc pentru sfat, a-si dori mai multe informatii despre aceasta terapie, referindu-ma la unde gasesc un cabinet, sau un terapeut bun, si costuri !

Mai astept si alte raspunsuri!
0
13-07-2011, ora 22:24
manolegm26
Nu este medic/terapeut
manolegm26
buna seara. tatal meu sufera de sclerodermie de circa 12 ani si nici un tratament de pana acum nu a dat roade. as vrea sa aflu unde ar putea face terapie bowen si daca este eficienta macar in stoparea bolii. va multumesc
0
14-07-2011, ora 09:27
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
din motive de reclama mascata, nu pot sa va dau nume de terapeuti, absolut toti sunt buni, sunt vreo 500 in tara, dar.cautati pe internet si veti gasi chiar in orasul vostru sau in apropiere.
0
14-07-2011, ora 20:57
Petronela12
Nu este medic/terapeut
Petronela12
Va Multumesc pentru raspunsuri!!!!

O sa incerc numaidecat aceasta tehnica!!!

Alte sugestii?
0
16-07-2011, ora 10:53
Petronela12
Nu este medic/terapeut
Petronela12
Nimeni nimic?
0
05-01-2020, ora 18:17
aureliaalbu89
Nu este medic/terapeut
aureliaalbu89
buna seara Prtronela.
Si eu am SCLERODERMIE in prima faza si nu stiu ce sa mai fac
Pana acum nu am afectate organele.
Am mers la medic imediat ce am vazut Sindromul Reynaut in urma cu un an si jumatate.
0
27-01-2020, ora 12:32
aureliaalbu89
Nu este medic/terapeut
aureliaalbu89
Petronela te rog sa imi spui ce mai face mama ta daca vrei si poate vorbim si in privat.
0
29-11-2022, ora 23:53
Eto_ea
Nu este medic/terapeut
Eto_ea
Buna seara,
Eu tot am aceasta boala (sclerodermie) Ati mai aflat ceva despre aceasta boala?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •