Schizofrenie sau altceva?

02-04-2013
Lion47
Nu este medic/terapeut
Lion47
Salut ! Sa incepem cu inceputul. De revelion am fumat iarba. Nu am stiut foarte multe despre ea, ma asteptam sa fie ceva asemanator fumatului de tutun...Imediat dupa ce am fumat n-am avut nimic, totul era normal, m-am jucat beer pong si asa mai departe. La un moment dat m-am asezat jos. Dintr-o data am inceput sa le vad chipul de culoare verde, dar foarte putin timp si am inceput sa vad 3d(e un fel de-a spune). Bineinteles auzeam putin diferit si asa mai departe (cunoscatorii sunt convins ca stiu despre ce vorbesc), sa nu mai vorbim ca am mancat foarte mult:)). In momentul in care aceste 'efecte' au aparut, m-am speriat foarte tare. Dar nu tare in sensul ca 'wow ce se intampla'. Nu. Direct m-am ridicat de la masa, m-am dus la persoana care era obisnuita cu acest lucru, l-am prins de piept si direct l-am pus sa imi explice ce sa intampla. Omul foarte chill a inceput si mi-a explicat...ce sa zic, am inceput sa ma linistesc si eu. M-am linistit cat de cat...a fost ok, incepusem sa ma obisnuiesc. Bineinteles efectul a trecut...la ora 12 am vorbit cu a mei la telefon, am mers afara, petarzi, artificii, alea alea, tin minte perfect totul, ce am vorbit cu a mei, cand, unde, de pe ce telefon (era ocupata reteaua si nici nu cred ca aveam credit :D). Dupa ora 12, am mai tras 1-2 ori, dar eram linistit... Asa, ziua(noaptea) a trecut, m-am dus acasa, m-am culcat, a fost ok. A 2-a zi iarasi am iesit pe afara...am baut ceva bere, nu foarte multa, incat sa fiu beat mort, dar pe fond de oboseala si etc, eram putin ametit. Bineinteles ca am inceput sa povestim si le-am cam povestit la cei cu care am fost de revelion, experienta mea cand am fost fumat. Cand dintr-o data un TAMPIT se apuca si zice: 'ba da stii ca de la iarba poti face schizofrenie'. NU TRECUSE 12 ORE DE CAND AM FUMAT, pe langa ca, presupun ca am facut un atac de panica in timp ce eram fumat, vine el si imi mai spune si chestia asta. Direct m-a luat o panica iarasi, posibil iarasi un atac de panica, noroc ca am fost aproape de casa si m-am dus in casa. Tremuram putin, inima stiu ca-mi batea foarte repede(asemanator unor palpitatii), stiu ca in noaptea aia nici fratemio nu s-a simtit foarte bine, el a mers si la spital...eu incet-incet am adormit...Bun, de atunci acest cuvant 'schizofrenie' mi-a ramas intiparit in minte. A inceput scoala, m-am dus la scoala, totul a 'revenit' la normal. Dar nu pt mult timp, deoarece la scurt timp dupa ce a inceput scoala am facut varicela... a fost o perioada EXTREM de grea...ganditi-va ca nu aveam ce face, ma plictiseam, de dormit nu prea dormeam, mai ales la inceput (ma mancau alea), mai incepeam cateodata si ma mai gandeam si la partea naspa de revelion, atunci cand am facut atacul de panica si asa mai departe. Nici n-am rezistat 2 saptamani in casa, nici 1 nu cred ca am stat, pur si simplu n-am mai putut, tin minte ca au venit 2 colegi la mine cand aveam varicela...ma simteam aiurea, parca era 'pedepsit' pt ca am fumat iarba :))). A trecut si perioada asta, am revenit la scoala, mult stres, ceva probe pentru un concurs, multe teste ca sa se vada cine este 'capabil' pentru concurs. CIUDAT este faptul ca am fost ales sa merg la concurs(acum o luna si ceva). De atunci iarasi tot asa, profesoara cerea toata materia invatata, cerea sa facem o sceneta, etc. Le-am facut pe TOATE, vorba aia...Bineinteles in perioada asta eu inca ma mai gandeam la 'schizofrenie', la momentele de la revelion. Dar intr-o seara s-a pus capac. Era aproximativ 2 jumatate, 3 noaptea...eram intr-un pub cu niste prieteni, n-am baut ABSOLUT nimic, tot ce am facut a fost sa fumez niste tutun...am avut noi niste discutii despre diferite teme, dar abordate temele, religie, masonerie, de astea grele, chiar si droguri...cand s-a ajuns la subiectu' asta, m-am contrazis foarte tare cu un amic, eu eram de o parere el de alta, dar m-am agitat umpic ca sa ajungem amandoi la un numitor comun si discutia sa se sfarseasca. Bineinteles cand s-a terminat discutia, eu m-am gandit la efectele drogului (ierbii), cand eram la revelion. Si asta a fost...am facut un atac de panica frate.parca retraiam clipele cand eram fumat, m-am speriat, am crezut ca inebunesc, dar bineinteles, m-am speriat intr-un mod frumos (fara sa observe prietenii mei, sau sa le spun ca am acest atac de panica), m-am dus la baie, ERAM FOARTE SPERIAT, incercam sa ma linistesc, sincer nu prea stiam ce sa fac, pana la urma am luat un taxi si m-am dus acasa, tremuram grav(am dat vina pe frig), inima imi batea f tare, eram panicat rau, credeam ca incebunesc. VREAU SA PRECIZEZ CA NU EU STIAM CA LUCRURILE CARE MI SE INTAMPLA SUNT ATACURI DE PANICA, PANA A 2-A ZI CAND CA DISPERATU AM INTORS DE SUS IN JOS TOT INTERNETU, o gramada de boli mintale, pana m-am regasit aici (in atacurile de panica). De cand am stiut care-i problema, le cam controlez starile...de exemplu a mai avut cateva tentative sa vina, dar l-am cam oprit. De multe ori ma gandesc la starile astea cand is cu prietenii mei si atunci vrea sa vina, dar il opresc si ma controlez.Problema is gandurile acestea. Am momente (dar nu stiu de ce), sau poate ca stiu (oboseala), de obicei mi se intampla foarte tarziu sa ma gandesc la lucrurile astea: ma daca is nebun..., daca vine iarasi ceva stare naspa..., daca innebunesc, daca maine nu mai ma pot controla, daca, daca si tot asa, bineinteles aici intervine si frica de moarte. N-am vorbit cu nimeni despre starile astea, n-am vorbit cu familia, la unii prieteni le-am mai zis de atacurile de panica, dar foarte putin, mi-e frica sa nu ma considere ceva ciudat :)). Ce pot sa spun...v-am redactat 3 luni de zile aici.

MULTUMESC ANTICIPAT CELOR CARE V-OR CITI ACEST LUCRU SI CELOR CARE V-OR INCERCA SA MA AJUTE !
Intrebarea mea este, poate fi vorba despre SCHIZOFRENIE? Aaaa da, mentionez ca nu am avut halucinatii nici auditive, nici vizuale. Ma mai speriu seara inainte sa adorm, cand ma gandesc la ceva, daca cumva imi imaginez voceea cuiva intr-o anumita situatie, ma speriu zicand ca sunt halucinatii auditive.
Deci poate fi vorba de schizofrenie sau este altceva? Sincer sunt putin atras si de psihologie, chiar este unu din domeniile pe care vreau sa merg mai departe :-s.
MULTUMESC ANTICIPAT INCA ODATA CELOR CARE si-au pierdut timpu' citind si ajutandu'ma. Domnul sa va ajute !
11 comentarii
0
02-04-2013, ora 20:53
IN SANO
Nu este medic/terapeut
IN SANO
Lion47 Eu iti recomand sa mergi la un psiholog sa vorbesti cu el despre aceste atacuri de panica. Ele apar si datorita unor ganduri. Daca ai incercat sa vorbesti cu parintii, cu prietenii si nu te-au ascultat mergi la psiholog. eEl iti va explca ce este un atac de panica, de ce apare si cum se depaseste.Iti va explica si daca exista o legatura intre consumul de iarba si atacul de panica.Tine-te de scoala pt ca " v-or citi, v-or incerca " se scriu "vor citi, vor incerca".
0
02-04-2013, ora 23:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Lion47

Pina sa ajungi sa te tratezi la psiholog care este scump (50-100 lei/sedinta) ar fi bine sa mergi la un duhovnic sa te spovedesti si sa duci o viata curata. Cu o viata curata gandul obsesiv de moarte care apare atat de des la cei care au anxietate se transforma in gand de bucurie si nu de panica. Nu va mai alimenta boala.

In caz ca reusesti/nu reusesti sa mergi la psiholog si starile tale nu dispar, te sfatuiesc sa iei trimitere de la medicul de familie si sa mergi la psihiatru. Trebuie urmat un tratament de minim 6 luni.

Nu, nu ai schizofrenie, insa starile tale netratate se pot agrava, ajungand ca simptomele date de anxietate sa devina mai grave si mai greu de purtat decat cele de la schizofrenie. La schizofrenie pacientul trece printr-un episod de halucinatii si delir care intr-o luna doua trece cu medicatie. Dupa care, cu tratament adecvat, sa aiba remisie ani intregi.
Cu starile date de anxietate si atacurile de panica esti terorizat de zici ca esti in iad sistematic de nu mai stii de tine. Mergi pe topicurile de profil de pe prima pagina, documenteaza-te si vorbeste cu cei de acolo care au aceeasi problema ca si tine.

Stai calm si nu te mai panica. Ce-o fi o fi. Cu Dumnezeu inainte. El te va ajuta sa duci tot greul. Preda-te in mainile Lui si o sa vezi ca povara o sa iti fie usoara ! Ai un inceput de anxietate. Conteaza foarte mult sa accepti acesti lucru si sa nu te mai atingi de ierburi si alte prostii in veci. Intr-adevar acestea pot provoca psihoze urate de tot, mergand mana in mana cu schizofrenia.
0
02-04-2013, ora 23:23
Lion47
Nu este medic/terapeut
Lion47
Multumesc frumos pentru sfaturi. La mine marea problema a fost ca nu stiam ce am...Mai ales cand am facut ultimul atac de panica, m-am speriat foarte tare, nestiind ce am, noroc ca ziua urmatoare m-am mai informat si m-am mai linistit. Acum incerc sa le controlez, dar inca nu stiu exact cum sa scap de ele, pot sa le diminuez, dar tot sunt prezente, de exemplu acum, e si pe fond de oboseala, dar nu-s panicat deloc. Eu eram foarte panicat la gandul ca am schizofrenie.
Tot respectul pentru tine clara, am observat ca si in celelalte topicuri ai ajutat cat ai putut.
0
02-04-2013, ora 23:56
Lion47
Nu este medic/terapeut
Lion47
Clara nu-mi spui te rog, Stefan a reusit pana la urma sa se vindece?
Ma refer la baiatu' din acest topic: http://forum.romedic.ro/prod/Schizofrenie_sau_altceva?_077516.html. Am citit pana pe la pagina 11... Multumesc anticipat !
0
03-04-2013, ora 11:58
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Lion, n-ai schizofrenie. Daca ai avea cu siguranta nu ai veni pe forum sa intrebi, ci te-ai socoti sanatos tun sarind intr-un picior pe Casa Presei libere sa zicem.
Ai facut pe dracu cu iarba aia, ai dereglat niste neurotransmitatori care isi vedeau linistit de treaba lor si tu duceai o viata linistita.

Ce sa faci? Pai mananca sanatos, dormi cat mai mult si bine, apropie-te de Dumnezeu si lasa dracu iarba aia. Nu inteleg frate de ce nu pricepeti ca porcariile alea va prajesc creierul si desteptii interlopi fac milioane pe sanatatea voastra.
0
03-04-2013, ora 14:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Lion47

Stefan a avut simptome de anxietate si atacuri de panica aproape zilnic.
A urmat tratament pentru asa ceva.
In paralel a tinut contactul cu Biserica in sensul ca s-a spovedit si s-a impartasit.
Boala nu i-a remis complet ca sa se poata lasa 100 % de medicamente, dar doctorul care l-a urmarit a fost de acord sa i se scoata anumite medicamente.

Concluzia: este mult mai bine acum; ia un tratament minim in continuare dar tine si legatura cu biserica.
0
03-04-2013, ora 16:35
Lion47
Nu este medic/terapeut
Lion47
@ prozac. Multumesc pentru raspuns. Asta e, poate "asa a fost sa fie" vorba aia. Sincer, ce-i drept, aveam un fel si de viata "necontrolata". Adica imi place, in week-end sau cand nu am ceva de facut ziua urmatoare, sa stau treaz pana cand pur si simplu simt ca nu mai pot...asa m-am obisnuit. Eu mai mult m-am speriat cu gandul la schizofrenie, MAI ALES DUPA CE MI-A ZIS TAMPITU' ALA...gandeste-te ca urmaream orice miscare, orice ce nu mi se parea "normal"...de exemplu cand mergeam pe strada, galagia, daca auzeam un zgomot de frana trebuia sa vad de unde vine, daca auzeam= o pasare de exemplu, trebuia sa vad unde e, orice miscare. Poate chestia asta a declansat stresul si acesta la randu' lui atacurile de panica. Si acum, mai am momente cand daca aud ceva bizar, trebuie sa vad neaparat de unde vine, trebuie sa imi scot din cap chestia asta.

@clara_p Multumesc pentru raspuns. Ii doresc multa sanatate, deasemenea si voua.
0
06-04-2013, ora 02:20
Lion47
Nu este medic/terapeut
Lion47
Salut dinou ! Am o alta intrebare. Cred ca in scurt timp am sa trec si pe la psiholog/psihiatru. Problema mea este cu medicamentatia. Nu prea am eu foarte mare incredere in medicii, adica nu prea cred ca ei pun foarte mult "suflet" atunci cand ne trateaza. As vrea sa stiu niste antidepresive mai usoare si care sunt cele foarte "puternice". In momentul in care el, daca este cazul imi va recomanda medicamente, sa stiu si eu macar putin despre ce este vorba. Dupa cate am mai citit multi au devenit dependenti de aceste medicamente si chiar nu-mi doresc acest lucru...
Multumesc mult !
0
06-04-2013, ora 13:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Lion47

Doctorul care are zece-zeci de ani de experienta in spate nu te lasa sa ii sugerezi tu medicamentele.Il jignesti. El iti face reteta cu ce considera el.
Tu nu poti deveni dupa ce citesti 3 postari mai bun decat un medic.

Medicamentele care sunt considerate "puternice" nu sunt antidepresivele ci antipsihoticele/neurolepticele (acelea care se dau pentru psihoze cum ar fi schizofrenia). Deci nu e cazul tau. Nu vei primi deloc asa ceva.

Medicamentele care dau dependenta se numesc benzodiazepine si daca le iei conform prospectului (maxim 2-3 luni) nu o sa ai probleme nici cu astea. In cazul in care ti se prescriu. Nu mai exagera atat cu treburile astea pentru ca iti faci rau si iti amplifici si anxietatea.

De antidepresive nu devine dependent nimeni. Oricine se poate lasa oricand de ele daca asa ii trece prin cap si nu ajunge la spital cu salvarea in sevraj. Nu e cum e cu drogurile. Problema e ca daca te lasi de ele, fara o schema de reducere a tratamentului, data de medic, simptomele bolii pot reveni. In sensul ca boala (depresia/anxietatea) nu este inca vindecata. Deci nu e vorba de nici o dependenta. Cei care se exprima asa ori nu au luat in viata lor antidepresive ori nu stiu sa se exprime.
0
17-04-2013, ora 11:05
Lion47
Nu este medic/terapeut
Lion47
Salutare ! Inca n-am trecut pe la nici un psiholog/psihiatru. Am discutat problemele cu parintii. O perioada am crezut ca sunt mai bine, dar inca nu pot scapa de gandurile "negre" si nu ma pot bucura de absolut nimic...Sunt putin confuz pentru ca mi cam frica si de psihologi/psihiatrii. Ce m-ati sfatui sa fac? Te poti vindeca de anxietate? Multumesc frumos !
0
17-04-2013, ora 12:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Lion47

Avea un baiat care a scris in urma cu cativa ani pe acest Forum o vorba:
"Cand o sa iti ajunga cutitul la os, o sa te duci sa te tratezi. Asa am facut si eu. Asa fac toti."

Citeste despre despre povestile celor care sufera/au suferit de anxietate pe topicul Anxietate incurabila.

Anxietatea tratata se poate retrage, adica poate remite luni sau ani buni dupa care s-ar putea sa revina (sau nu) in episoade. Numai Dumnezeu cunoaste aceste aspecte care sunt diferite pentru fiecare dintre noi.

Nu uitati ca bolile sunt si o consecinta a pacatelor si o buna terapie care nu costa si care despovareaza sufletul este spovedania la duhovnic. S-ar putea ca duhovnicul sa iti dea fix leacul (canonul) pentru boala pe care o ai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul