Schizofrenie paranoida

04-12-2012
sxe
Nu este medic/terapeut
sxe
Schizofrenia paranoida se poate produce in stare de constienta?Adica sa fiu 100% constient si sa am schizo paranoida?
19 comentarii
2
04-12-2012, ora 21:47
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Dar de ce intrebi... vrei sa controlezi cumva starea de schizofrenie ? Iti spun eu ca nu se poate controla... asa ca nu-ti mai pune intrebari care nu-si au sensul!!
1
15-12-2012, ora 16:11
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
daniele, multumesc pentru incurajare in privinta portretelor.Lucrez in portrete deja de o luna, asta datorita tie, stii de ce te-am sters de pe facebook, la un momendat ai inceput sa ma descosesti in fatapublicului cunoscut.Asta nu o pot accepta, am mult respect fata de cei din jur.
1
16-12-2012, ora 11:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sxe

In schizofrenie nu mai esti constient de ceea ce faci, ai halucinatii, delir, auzi voci.
Ar exista o depresie cu elemente psihotice in care ai putea fi constient care nu este insa aceeasi boala ca si schizofrenia. Trebuie apelat la un medic psihiatru profesionist si pus un diagnostic corect.
1
18-12-2012, ora 13:12
sxe
Nu este medic/terapeut
sxe
Multumesc mult de raspuns clara!
1
28-12-2012, ora 17:06
adi alex
Nu este medic/terapeut
adi alex
Buna ziua..as avea si eu o problema cu mama mea care are(presupun) schizofrenie. Are impresia ca vecinii nostri din perete incearca de 7 ani de cand s-au mutat acestia aici..sa o omoare si sa-i ia casa. Spune ca are o camera introdusa in corp de catre acestia prin intermediul mancarii( cand i-au adus de imparteala la sarbatori), zice ca fiica acestora care are aprox 30 de ani este prostituata si a facut 15 ani de inchisoare,.iar acum cv ani cand vecina din perete asa zisa'problema' a indrumat'o spre un loc de munca de sezon unde lucra si fata acesteia..un sef de acolo a incercat sa se culce cu mama iar ea l-a respins dandu-i de inteles ca nu vrea sa aiba treaba cu el; acum si sefu ala..este intr'un fel de 'retea' cu vecinii( nu numai cei din perete) de ceva timp..zice ca aproape jumatate de scara comploteaza sa-i ia ei casa si pe la politie au nu stiu ce relatii(de aceea nu i se rezolva ei problemele), o tortureaza zilnic, cu nu stiu ce aparate aduse din nu stiu ce tara. Sunt atat de multe lucruri de zis...incat nici nu-mi mai gasesc cuvintele..niste chestii..care desigur incerc sa o fac sa inteleaga ca nu pot fi adevarate, se enerveaza, tipa la mine, ma ameninta ca ma da afara din casa. A trimis diferite scrisori la politia judeteana, Ministrul Romaniei, Judecatorie( de unde i-au trimis raspuns ca nu are nicio dovada de cele spuse si nu pot face nimic)..a fost data de curand afara de la munca(lucra la un chiosc de ziare) probabil ca iesise pe minus la inventar presupun eu..fiindca ea mi-a zis ca tot asa cei care vor sa-i faca rau i-au dat 1000 de euro sefului ei ca sa o dea afara. De cand a fost data afara...tipa foarte tare incontinuu'curvelor' (si alte cuvinte urate care chiar nu le pot spune), se cearta.Cand merg cu ea pe strada ma intreaba daca aud eu ce zicea ea in gand..fiindca cealalta lume care merge pe strada aude..Precizez faptul ca din 2009 ianuarie..pana anul trecut..a avut aproximativ 4-5 internari la spitalul de psihiatrie Palazu Mare Constanta. Eu am 19 si sunt clasa a 12a..anul acesta trebuie sa dau bacul..nu pot avea liniste ca sa pot invata, tatal meu are si el probleme de sanatate si situatia noastra financiara nu e deloc buna, va rog frumosss daca ma puteti ajuta, ce anume pot face sa o ajut...fiindca de spital nici nu vrea sa auda..datile trecute cand a fost internata a fost luata cu salvarea fortat..si spune ca la prima ei internare i-au facut stricnina..ca sa ii stearga memoria..sa o omoare...Imi cer scuze daca am facut anumite greseli gramaticale sau am repetat anumite cuvinte...dar sunt prea multe lucruri de spus. Astept un raspuns cat de curand. Multumesc!
1
29-12-2012, ora 09:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ adi alex

Vorbiti cu cu tatal dv. sa o internati tot asa, ci politia si salvarea, deoarece se va opune.
Iar cand vine acasa, trebuie urmarita seara de seara sa isi ia tratamentul, asa cum i-a fost prescris.

Ea a refacut episodul psihotic din cauza ca nu si-a luat tratamentul zilnic si nu s-a dus lunar la consultatie la dr. pentru a i se monitoriza starea de sanatate.
Incercati sa o faceti sa se documenteze ca boala ei este cronica si ca trebuie sa ia tratament in permanenta, cum iau cei care au diabet.
1
29-12-2012, ora 17:49
adi alex
Nu este medic/terapeut
adi alex
Nu ma poate ajuta..nici el are tot asa cv probleme. Multumesc oricum trebuie sa gasesc o solutie:)
1
30-12-2012, ora 21:34
adi alex
Nu este medic/terapeut
adi alex
Da..se pare ca cei din sistemul romanesc sunt platiti pe degeaba. Astazi mama mea a facut o criza foarte urata, a batut la usa vecinilor din perete cei care o "tortureaza" si a intrat cu forta la ei in casa..sa vada aparatele de tortura..desigur s-a certat urat cu vecinii acestia nestiind ce se intampla, si in final nu a gasit nimic. Vecinii foarte socati de cele intamplate au chemat politia.Mama nevrand sa iasa pe scara sa vb cu cei de la politie, i-a invitat in casa pentru a-si spune"problema". Imediat ce au acestia au auzit de la mama de"camera pe care care o are ea in organism" au inceput sa zambeasca iar mama imediat a vazut si si-a pierdut increderea in ei. Au plecat fara sa rezolve nimic.Pe seara am sunat la Salvare sa vina sa o ia si s-o interneze...i-am rugat sa nu spuna ca am sunat eu ptr a nu-mi face probleme cu mama. Aceeasi problema au venit aceeasi politisti si o doamna de la ambulanta i-au cerut buletinu..mama desigur ca nu a vrut sa i-l dea...ce bolnav psihic ar vrea sa mearga la spital..politistii deja stiau problema zambeau de mama focului...doamna de pe ambulanta tot repeta ca cnva din casa i-a solicitat...eu am negat binenteles. Intr'un sfarsit acestia au plecat fara sa i-a masuri deloc...Chiar imi pare rau ca traiesc in Romania, cu lacrimi in ochi va scriu..sper ca toti cei care rad si fac misto de cei cu boli psihice..macar 1 luna sa traiasca in casa cu un bolnav diagnosticat cu schizofrenie. In loc sa ne ajutam ca suntem fiinte umane..noi radem unii de altii URAT...Acesti oameni care se presupune ca ar trebui sa ne ajute, care isi primesc salariile din taxele si impozitele platite de noi la stat...singurul lucru care au putut sa-l faca pt mn a fost sa rada de problemele mele.
1
30-12-2012, ora 21:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuia sa dai buletinul indiferent ce zicea mama ta.

Mama ta trebuie internata nu ca sa i se faca un rau ci ca sa faca un tratament care sa o ajute sa se reechilibreze cu sanatatea.

Nu ai fi facut nimic rau.

Ea dupa ce o sa faca tratament si o sa isi revina, o sa realizeze tot ce a facut.

Data viitoare chemi salvarea, politia si dai buletinul fara sa clipesti.
2
31-12-2012, ora 14:01
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Alex poate e mai bine ca s-a intamplat asa ! Daca ajungea la spital era imobilizata, poate si brutalizata si apoi sedata proportional cu scandalul pe care il facea ! Tocmai am vrut sa intervin in favoarea acestor oameni care pierd usor contactul cu realitatea ! Intre ei si medici ar trebui introdus neaparat un psiholog pregatit special pt astfel de cazuri care sa asigure un demers lin atat la preluare cat si pe parcursul internarii !

Ce poti sa mai faci acum este sa mergi tu la un medic psihiatru (ii platesti o consultatie) si sa iei pt mama un tratament usor pe baza de picaturi pe care i le strecori in bautura sau mancare ! Dupa ce i se mai amelioreaza simptomele poate accepta un tratament mai serios de la medic !
2
06-04-2015, ora 12:56
Raluvan
Nu este medic/terapeut
Raluvan
Buna Adi Alex, daca ai nevoie vreodata sa vorbesti cu cineva ma poti contacta -*. Acest subiect nu imi este strain si poate te ajut cumva.

(*modificat de admin)
1
06-02-2021, ora 09:44
Ana291
Nu este medic/terapeut
Ana291
Buna. In 2017 am fost internata prima data, mi
S a pus diagnostic de tulburare bipolara ca apoi in 2020
Sa fiu diagnosticata cu schizofrenie paranoidă. Eu nu cred ca am fost niciodată bolnava, eu am făcut depresie din cauza unui fost iubit, nu ma odihneam nopțile și ascultam intr un muzica. Eu ma consider o persoana normala, nu am avut niciodată halucinații și nici nu am auzit voci. Unde pot contesta diagnosticul meu, dacă doctorul
Mi a pus diagnostic greșit? Eu nici nu mai iau medicamente și ma simt perfect normal, medicamentele m au îngrășat și îmi dădeau o state de somnolenta incontinuu.
2
06-02-2021, ora 18:27
Ana291
Nu este medic/terapeut
Ana291
@Arhuu277 sincer nici eu nu stiu sa va raspund la intrebarea cu diagnosticul, si care ar fi procedura de a contesta decizia la Iml?
1
07-02-2021, ora 14:11
Ana291
Nu este medic/terapeut
Ana291
Eu deși am schizofrenie paranoidă, nu am niciun fel de chestie, trăiesc normal, nu am niciun fel de halucinație, auzenie, medicamente nu iau și ma simt normal. Problema e ca ma gândesc uneori ca poate eu sunt sănătoasă și doctorul mi a pus diagnostic greșit. Eu am o pensie De 375 de lei. Și vreau sa ma angajez full time ? Credeți cât pot face lucrul asta? Și se observa undeva când se face angajarea faptul ca am pensie?
1
07-02-2021, ora 15:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ana291

Se poate lucra cu indemnizatia de handicap (cea de 375 lei). Ideea e sa nu aveti un salariu mare ca altfel va taie indemnizatia. Indemnizatia e un ajutor social.
1
07-02-2021, ora 16:24
Ana291
Nu este medic/terapeut
Ana291
Si cu aceasta indemnizatie de 375 ron pot lucra program normal de munca? Stiu ca indemnizatia nu e acelasi lucru ca si o pensie
2
07-02-2021, ora 17:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, puteti lucra cu program de 8 ore.
1
07-02-2021, ora 17:15
Ana291
Nu este medic/terapeut
Ana291
Multumesc Clara
1
07-02-2021, ora 18:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu placere. Incercati sa lucrati daca va puteti concentra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul