Schizofrenie

24-03-2012
kassandra498
Nu este medic/terapeut
kassandra498
Buna ziua,

Am aproape 18 ani, si am aflat din diferite surse despre schizofrenie. Nu sunt sigura ca am aceasta boala, dar ma gandesc ca ar putea fi un debut. M-am interesat pe mai multe site-uri, dar dintre simptomele descrise mi se potriveau doar
-spasme in zona fetei, gurii(doar uneori, foarte usoare, pe perioade limitate)
-Simptome de tip Parkinson: rigiditate, tremur, miscari involuntare ale membrelor( imi tremura mainile cateodata)
Am o oarecare anxietate in public, poate si pentru ca mereu am fost timida, si de obicei cand sunt in locuri aglomerate apar aceste simptome.
De asemenea am unele probleme de echilibru, nu stiu cat inseamna asta, insa le am de mai mult timp.
Va rog, daca puteti, sa imi dati un raspuns, sau o recomandare.
3 comentarii
0
24-03-2012, ora 18:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la un psiholog, te va ajuta sa scapi de toate senzatiile astea. Nu ai schizofrenie, ai probabil atacuri de panica si o anxietate. Ambele se trateaza, dar mergi din timp sa primesti indrumarile corecte. Poti sa-ti faci si analize de sange indicate de medicul de familie, sa fii sigura ca ai magneziu, calciu etc in limite normale. De asemenea, foarte important este sa socializezi, sa-ti faci un anturaj care sa te motiveze, prieteni cu care sa iesi afara, sa nu te mai gandesti la tot felul de lucruri. Daca stai sa cauti intr-un dictionar medical, sigur-sigur macar un 40% din simptome ti le regasesti, , ,
Sanatate!
0
24-03-2012, ora 19:09
kassandra498
Nu este medic/terapeut
kassandra498
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Ce-i drept, uneori pot fi paranoica...Am citit niste carti despre medicina, si mi se parea ca am cate ceva din fiecare.
Posibil sa am carente, pentru ca sunt vegetariana. Imi voi face analizele, sa vad daca sunt in regula.
Multumesc din nou, si multa sanatate!
0
20-06-2012, ora 19:12
Neacsu
Nu este medic/terapeut
Neacsu
Mergi mai intai la neurolog. Lasa psihoterapia deocamdata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •