Schizofrenicii au sansa la viata?

23-09-2014
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
Sunt diagnosticat cu schizofrenie paranoida de la 21 de ani de la al doilea episod si primul episod l-am avut la 19 ani(tulburare psihotica acuta) si imi amintesc ca atunci cand eram copil aveam niste probleme adica imi amintesc doar niste imagini in care eram certat.Nu stiu sigur ce s-a intamplat pe la vreo 6 ani, tot ceea ce-mi amintesc este ca mi-a fost pusa o perfuzie care in putin timp dupa ce am ramas singur in camera de spital in care ma dusese mama care mi-a cam ars creierul, simtind si amintindu-mi si acum cum mi-a despicat creierul parca.
Nu stiu daca este diagnosticul bun, nu am avut halucinatii, nu am auzit voci, dar asta mi-a fost diagnosticul si in cele din urma m-am pensionat.
Parintii mei erau divortati si dupa moartea mamei(cand aveam 11 ani) am ramas in grija bunicii, aceasta nefiind de acord sa plec la tatal meu.
Dupa crizele mele familia m-a abandonat si traiesc din pensie, stand in chirie(nu prea vrea nimeni sa ma angajeze desi nu arat rau, datorita bolii) si nu stiu ce viitor as avea de ce sa mai traiesc, ma gandeam ca poate sunt aici persoane care ma pot ajuta cu un sfat.(ce-as putea face?sa traiesc toata viata in chirie fara mancare indeajuns?.)
36 comentarii 12 Înainte ›
1
25-09-2014, ora 14:22
password
Nu este medic/terapeut
password
vreau sa te incurajez, nu te lasa doborat.Sunt multi bolnavi loviti de soarta care isi iau tratamentul si sunt oameni normali.sfatul meu ar fi sa incerci sa te impaci cu familia, poti sa ii asiguri ca esti calm si linistit daca iti urmezi cu sfintenie tratamentul, arata-le ca esti alt om, banuiesc ca aveai crize pentru ca nu ti luai medicamentele nu?in rest cred ca sti ca sunt pensionari cu o pensie de 700 de lei care se descurca, cum pot, daca nu ai plati chirie cred ca te-ai descurca, incearca sa te impaci cu bunica daca mai traieste, banuiesc ca indemnizatie de handicap ai, si pensie minim 350 lei altfel nu ai avea cum sa stai si in chirie nu?locuiesti la oras?pensia e revizuibila la un an sau e definitiva?nu te lasa.fi increzator.sti sa gatesti?sper ca nu ti dai toata pensia pe mezeluri si alte chimicale.cat dai pe chirie?
2
25-09-2014, ora 19:37
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
Am cea de invaliditate de anul asta permanenta si cea de boala reversibila inca.Platesc 300 lei plus cheltuieli nu raman cu foarte multi bani, dar, eu si acum imi caut de munca
1
26-09-2014, ora 13:00
password
Nu este medic/terapeut
password
pai cea de boala se mai numeste de invaliditate, nu m-ai prea lamurit, dar banuiesc ca ai gradul doi, cu drept de munca, munci usoare ai putea presta dar oamenii sunt foarte rai si marginalizeaza pe cei cu boli psihice, nu inteleg de ce.trebuie sa crezi in tine, nu te lasa, ce pregatire ai, in functie de ea poti depune cv-uri.
1
26-09-2014, ora 20:59
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
ma angajez la o spalatorie de lunisper sa fie bine as primi 800lei pe luna care mi-ar fi de ajuns..Ma gandesc daca este posibil sa fac un imprumut pentru a-mi lua o garsoniera de 11mp 5000 euro...oare mi-ar acorda imprumut ipotecar?
Ma gandesc la asta acuma cat sunt tanar si m-ai gandesc cat de cat...
1
23-11-2014, ora 23:51
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
jonglez mereu cu internarea in centru nu vreau sa ajung pentru ca stiu deja cum functioneaza sistemul, nustiu altii in ce circumstante sunt dar eu sunt orfan fara casa si bani, insa daca as gasi o persoana care sa fie langa mine la bine si la greu as infrunta cu brio viata...
de profesie sunt operator pc dar numi gasesc nicaieri sa lucrez asa si nici nu am voie sa fiu angajat cu carte de munca pt ca sunt pensionat.Am lucrat la un restaurant ca ajutor de bucatar unde au fost multumiti de mine in ultima luna dar neavand clienti nu prea au de unde sa ne plateasca salariile si am renuntat voi cum va descurcati?
1
24-11-2014, ora 18:11
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Intrebarea... Schizofrenici au sansa la viata? Toti trebuie sa traim, indiferent de diagnostic... Odata ce ai fost ales sa cunosti viata pe pamant, nu ai cu ce te opune existentei!!!!
1
24-11-2014, ora 21:52
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
esti iesit din comun de inteligent, multumesc pt participarea in subiect
1
24-11-2014, ora 22:32
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Multumesc... Respect pentru aprecierea ta. O seara frumoasa.
1
27-11-2014, ora 12:45
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Hello,
sunteti oameni inteligenti, iar faptul ca aveti aceasta boala nu va face inferiori, ba dimpotriva, uite, traiti cu ea, o infruntati, umanul se manifesta din plin. Sunt impresionat ca va doriti sa munciti, de faptul ca va multumiti chiar si cu un eventual salariu de 800 de lei pe luna. N-am cuvinte sa spun tot ce simt. As fi vrut sa ajut, dar nu am o afacere, ci doar o slujba. Toate cele bune va doresc!
Marius 03,
sunt impresionat de faptul ca ai devenit vizibil coerent, cu o scriitura mult mai ingrijita si mai corecta gramatical. Te-am intalnit de mult si sper ca nu-mi porti pica de pe urma unor discutii mai vechi. Felicitari!
1
27-11-2014, ora 19:46
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
Sper ca toti ceilalti de pe forum si nu numai sa nu fie nevoiti 100% sa se angajeze pentru a trai in societate(tinand cont ca suntem bolnavi), avand eventual caminul nostru.Suntem persoane care au cu adevarat probleme psihice si trebuie sa fim constienti de acest lucru, eu zi de zi visand efectiv cum ar fi daca as avea o constiinta umana normala si nu bolnava, deteriorata de boala si medicamente.Sper ca toti sa fie ca mine si sa puna centrele, spitalele pe ultimul loc din viata lor si sa incerce sa infrunte viata cu brio ca niste oameni normali.Cei instabili psihic, ca mine avem cu adevarat probleme si uneori putem fi niste monstri(in crizele noastre episodice), ca niste varcolaci, de aceea trebuie sa urmam tratamentul prescris si sa fim mereu mai sus decat am fost.Cu ajutorul tratamentelor putem avea o viata cel putin aparent normala(putem munci si intretine diferite activitati) care sa ne ajute in intelegerea mediului inconjurator pentru a nu fi inchisi ca niste animale si maltratati prin spitale.
1
03-12-2014, ora 17:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ eu_fabian

Sa iti faci indemnizatie de handicap de 234 lei daca nu ai. Mergi la Primarie si vezi unde e comisia de handicap care te programeaza.

Ca sa iti cumperi casa trebuie sa ai si tu avansul tau, un serviciu stabil de o anumita perioada de timp, cu carte de munca.
1
03-12-2014, ora 18:27
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Bine spus... Cereti drepturile, poti trai si cu putini bani si cu multi. Daca vezi ca nu-ti merge treburile cu munca, esti nevoit sa tragi la dreapta pentru parcare.

Viata o poti face... viata trebuie traita de aceea o ai.
1
03-12-2014, ora 19:44
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
am si indemnizatie de 234 lei;dar daca sunt si pensionat pe caz de boala am dreptul la a munci?nu cred...
1
03-12-2014, ora 21:25
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Problema e... Cine te ia la munca? Si daca te ia, lucrurile nu vor merge bine!Si daca vei rezista... dar nu va rezista seful cu tine :))))
1
04-12-2014, ora 18:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ eu_fabian

Poti sa muncesti doar la negru.
1
05-12-2014, ora 17:49
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Normal ca toti avem dreptul la viata, deci si tu ai.
Tu ce pensie totala ai de fapt ? 600-700 ? Cum te descurci cu cheltuielile daca platesti 300 chiria, dar trebuie sa mai platesti si intretinere, lumina, telefon, mai trebuie sa si mananci, ce mai ramane ? Nu prea iese matematic, spune-ne deci cat ai total, cat dai in afara de chirie pe cheltuielile casei, cat dei pe mancare, e bine sa stim ca aflam si noi cum se traieste din bani putini.
Mai vrei sa faci si imprumut sa iei casa pe langa toate astea, doamne...pai ce pensie ai mai ? Peste 1500 lei sau cum ?
Spune-ne te rog exact si ce tratament iei si in ce doze.

Cu munca ce sa zic, e naspa daca trebuie sa muncesti si nu te primesc astia, nu poti sa fentezi ca trebe sa duci de la medicu de familie adeverinta si ala nu poate sa minta probabil ca daca se intampla ceva el raspunde.
In mod normal un om bolnav ca tine nu ar trebui sa lucreze, ar trebui sa stea linistit acasa sa ia tratament si sa fie bine. Vorba Clarei, doar la negru poti munci fara probleme.
Familia ce sa te mai impaci cu ea daca te-a abandonat ? Nu se mai impaca ei cu tine, ca probabil nu aveau nevoie de crizele tale care le aveai probabil ca nu vroiai sa te tratezi, vor si ei sa aiba viata lor pana la urma.
Sora prietenului meu are tot schizo, se trateaza cu Abilify de 7 ani si este f bine, a facut criza doar cand nu si-a luat tratamentul, daca se trateaza nu mai face nici o criza, sta linistita acasa si se joaca toata ziua pe calculator deci este in regula, nu e nevoie sa lucreze ca are resurse de la familie.

Eu am o depresie naspa si la 37 ani nu am servici, am lucrat maxim 11 luni nelegate in toata viata, noroc cu parintii care sunt in strainatate si ma sustin cu bani ca de pensionat nu s-a putut pe depresia care o am eu ca nu e destul de grava.
Dar sincer nici nu prea mi-am dorit sa lucrez, mi se parea o sursa de stres, de mancat nervi si timp chiar necontand suma de bani, puteai sa-mi dai si 2000 Euro lunar ca tot nu puteam, ma apucau nervii, plictiseala, depresie si trebuia sa ma opresc, mi-a placut sa stau linistit sa fac ce-mi place la caldurica acasa, un film, o emisiune stiintifica intersanta, un joc pe calc sau smartphone, un stat pe net, o plimbare, o mancarica buna, un somn rasfatat.
Tratamentele nu prea au mers, insa vad ca deocamdata a mers Suboxona in doza de 0, 5 mg, la o ora deja simtam ca urca tonusul, o stare de relativ confort general, energie cat de cat cum cu nici un antidepresiv n-am simtit, merge bine pe depresie la unii si chiar unii medici recomanda doze mici de opioizi ptr depresie.
1
09-12-2014, ora 21:43
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Unde esti mai eu_fabian, ai murit ? :)))).
1
10-12-2014, ora 16:53
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
total drepturi 461+234=695 lei/luna
280 chirie
64 RDS
50 asociatie
20 lei lumina
o treime din pensia de 461 imi este oprita de la primarie circa 160 de lei
100 lei rata la laptop
cam astea sunt cheltuieliele mele cu mancarea ma mai ajuta mai mult mai putin totusi sora lu maicamea.Asa este daca nu iau tratament ma transform in Cheguevara sau cine mai stie cinee.iau fluanxol odata la 2 sapt si acuma mie foame:)))
1
10-12-2014, ora 20:44
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, doar 50 lei platesti tu intretinere ?! Cum naiba ? Caldura, apa calda, rece, gaze, ciudat, eu su vara plateam 180-200 lei lunar fara caldura, bine am trei camere, dar totusi apa si gazele sunt aceleasi si vara. Lumina doar 20 lei ? Pai nu ai frigider, calculator, nimic ?
Daca mancarea ti-o da matusa, e okey, altfel nu te descurcai.
Aha, deci fluanxol iei, am inteles, e bine daca-ti merge.
Pai sa iei tratamentul, ca altfel de aia te-a abandonat familia daca faci prostii, e in detrimentul tau sa nu te tratezi.
1
10-12-2014, ora 22:38
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
garsoniera confort redus ultimele 2 luni nu mia sarit asociata mai mult de 54 si aragazul il am cu butelie:).
nah asa ca sa stii trebuie sami urmez tratamentul neaparat sunt constient
1
11-12-2014, ora 21:16
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am inteles, trebe sa muncesti la negru daca vrei, tu ai mai lucrat inainte de boala si daca da cat timp ? Cati ani ai si de cand esti bolnav ?
1
14-12-2014, ora 18:13
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
am 23 de ani mam imbolnavit la 19.am lucrat vreo 6 luni.vreau sa mainternez intrun centru si vreau sa stiu ce pensie mai primesti apoi dupa internare.poate stie cineva
1
14-12-2014, ora 23:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai ai pensie, nu mai primesti nimic, ramai cu asta mereu.
1
15-12-2014, ora 18:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ eu_fabian

Daca te internezi intr-un centru nu mai ai nici pensie, nici indemnizatie.
1
15-12-2014, ora 22:39
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Adica de fapt da, asa e, nu realizasem, deci daca te duci in centru, iti iau ala tot si doar te ingrijesc ei, deci vei ramane fara nici un leu de o paine, iar daca vrei ceva, ce faci ?
1
16-12-2014, ora 19:58
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
multumesc pentru raspuns clara, nu stiu ce sa mai fac m-am saturat de viata asta, bolnav, fara casa, fara bani dar nici sa ma sinucid nu vreau.Am intrebat o ruda daca vrea sa ma ajute sami iau un credit pentru casa si nu e de acord in plus nici nu stiu daca se poate sa iau creditul.nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma duc
1
16-12-2014, ora 21:04
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Normal ca nu a fost deacord sa te ajute cu creditul, doar nu se baga nimeni la asa ceva mai ales ca stie ca esti bolnav.
Va trebui sa accepti situatia si asta este, nu ai ce face, ca te-ai saturat ca nu, nu conteaza.
1
17-12-2014, ora 18:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ eu_fabian

Creditele pentru casa se dau cand ai carte de munca de mult timp si salariu mare: peste 15-20-25 milioane. Pentru garantia ca vei plati.
Te rog sa intri la orice banca si sa faci o simulare sa vezi ce salariu iti trebuie sa iei atatia bani.
1
18-12-2014, ora 11:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Stai in casa aia unde esti, nu stiu de ce vrei sa te complici ca rata oricum la o casa noua e mai mare de 300 lei si o platesti 25 ani, insa nu ai nici o sansa sa iei vreun credit de undeva, asa ca stai cuminte si incearca sa traiesti micile placeri ale fiecarei zile si gata.
1
18-12-2014, ora 23:28
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
am fost la banca si cun girant as putea sa iau un credit, iar dobanzile imi sunt platite, bineinteles sa platesc rata la timp in fiecare luna, de catre autoritatea persoanelor de handicap.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •