Schizofrenic caut medic bun

28-01-2015
liana1961
Nu este medic/terapeut
liana1961
Cine imi poate indica un medic bun.? Ati incercat tratamentul cu Invega, a data rezultate la cineva? De unde l-ati. Procurat? Are efecte secundare?. Va rog sa-mi raspundeti dacastiti,
3 comentarii
1
28-01-2015, ora 18:30
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
E un neuroleptic aparut recent daca nu ma insel, nu cred ca a ajuns pe piata noastra, insa nu sunt sigur, iar referitor la efectele secundare nu cred ca lipsesc.Toate neurolepticele au cam aceleasi efecte secundare, care se manifesta mai tare sau mai putin in functie de fiecare organism in parte.Nu e o regula.La ora actuala singurul neuroleptic care are cele mai putine efecte secundare ar fi abilify insa daca problema pt care se ia este insotita si de insomnie atunci nu e indicat.
1
31-01-2015, ora 11:56
liana1961
Nu este medic/terapeut
liana1961
Multumesc pentru raspuns. Prietena mea care este bolnava a incercat si cu abilify dar fara rezultate. Ultima recomandare a medicului este acest Invega despre care nu prea gasesc opinii din partea pacientilor. As vrea sa mai consulte si un alt medic cu experienta in astfel de boli.
1
31-01-2015, ora 16:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ liana1961

Degeaba gasiti opinii din partea pacientilor. Oricum nu cred ca o sa gasiti ca e ceva nou.
Fiecare pacient reactioneaza diferit la fiecare medicament. Unul poate sa aiba efecte secundare, altul nu sau sa aiba alte efecte secundare.
I-a crescut doza de Abilify si tot nu are rezultate ? Are halucinatii ? Din ce cauze vrea sa renunte la Abilify prietena dv. ?
Va rog sa ii comunicati ca Abilify era cel mai potrivit antipsihotic pentru ca nu ingrasa. Celelalte ingrasa teribil. Nu exista foarte multe antipsihotice pe care le poate incerca. De obicei se da Zyprexa la schizo. Dar ingrasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •