cam de o saptamana i se schimba vocea

05-01-2013
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
Buna ziua ! Sotul meu, in varsta de 37 de ani, cam de o saptamana i se schimba vocea ! Nu a mai avut nicidata problema asta pana acum ! A ragusit prima data asa dintr-o data, apoi a doua zi a fost bine, dupa aia iar s-a schimbat vocea ! Nu este o voce scazuta, foarte ragusita, pur si simplu i se modifica, dar cand si cand, nu este asa in permanenta, acum vb bine, peste cateva minute iar este ragusit si iar isi revine si tot asa !
Va rog sa ma ajutati cu un sfat !
6 comentarii
0
05-01-2013, ora 10:39
raluca2007
Nu este medic/terapeut
raluca2007
NU VREAU SA VA SPERII DAR DACA PERSISTA RAGUSEALA DUCETI-L LA ORL IMEDIAT.POATE FI O BANALA RACEALA.ASA A INCEPUT SI TATAL MEU, CU O RAGUSEALA PE CARE A IGNORAT-O SI S-A TREZIT CU O TUMORA.BINEINTELES NU E O REGULA DAR MAI BN FITI PRECAUTA SI LASATI UN MEDIC SA II DEA UN TRATAMENT.E MULT MAI SIGUR.SANATATE SI NUMAI BINE
0
05-01-2013, ora 13:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este obkigatoriu consul orl. laringoscopie
nu acceptati tratament de la med. de familie
0
14-01-2013, ora 09:33
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
Multumesc pt raspunsuri ! Dle dr m-ati speriat ! Sotul meu a fost bine cateva zile, apoi a simtit iarasi o usoara jena in gat ca o usturime si iarasi i s-a schimbat vocea ! Poate fi ceva grav chiar daca raguseala asta nu a fost constanta iar atunci cand isi drege vocea isi mai revine ? Nu are nici un alt simptom, nici o schimbare ! Nu prea ste prieten ci spitalele si greu il convingi !
Raluca 2007 ce simptome a avut tatal tau si cum ati descoperit boala ? multumesc !
0
14-01-2013, ora 14:24
raluca2007
Nu este medic/terapeut
raluca2007
tata in prima faza a avut o usturime in gat si il durea urechea.l-am tratat cu ospen si tantum verde.dupa aceea s-a instalat o raguseala dar nu a vrut sa mearga la medic zicand ca e mai bn si doar seara si dimineata il deranjeaza.pana a ragusit de tot, nu mai putea inghiti, a slabit mult si a fost la orl unde i s-a zis ca e tumora.dar a durat 2 luni pana am reusit sa il conving.luna trecuta l-am internat, a venit acasa dupa o saptamana pe tratament si azi l-am internat caci nu mai poate respira se sufoca si ii ies oasele prin piele.de aia zic ca mai bn iei din prima orice nu neaparat boala asta.multa sanatate
0
14-01-2013, ora 14:45
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
Multumesc de raspuns ! Te inteleg perfect prin ce treci, cunosc aceasta lupta foarte bine, tatal meu a decedat acum un an si jumatate din cauza unui cancer esofagian ! am fost alaturi de el in toata lupta asta, am umblat cu el prin spitale 1 an si 7 luni ! Poate de aceea sunt paranoica si ma sperie orice si sunt constienta ca tb sa mergem din timp !
0
14-01-2013, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raluca
poate fi o simpla laringita...din cauza unui reflux gastric...
aici ar fi simplu...gasiti pe forum... ce regim trebuie sa adopte si ce tratamente se fac
dar o laringoscopie la ORL... e obligatorie
orice polip pe coarda vocala depistat la timp...se trateaza mai usor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.