Schimbarea dintilor

21-08-2015
AndreeaaaaD
Nu este medic/terapeut
AndreeaaaaD
Buna seara! Am si eu o mica intrebare.. Am aproape 16 ani si inca nu mi s-au schimbat toti dintii.. Inca mai am dinti de lapte. O sa mi se schimbe sau voi ramane cu ei asa? Mi se pare destul de ciudat ca la varsta mea sa raman fara dinti..
5 comentarii
0
24-08-2015, ora 17:11
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! La 16 ani ar trebui sa fie dentitie definitiva; sunt cazuri in care dintii definitivi nu se formeaza si cei de lapte persista pe arcada. O radiografie arata situatia si "lucrurile" se lamuresc in urma unui consult de specialitate.
0
25-08-2015, ora 17:31
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Buna ziua,

In aceste cazuri se poate ca dintii definitivi sa fie inclusi, adica pot avea dificultati de eruptie si raman in os fiind pozitionati deasupra dintilor temporari.
O radiografie panoramica releva situatia si ajuta la stabilirea unui tratament.
Va multumim!
0
26-08-2015, ora 18:08
AndreeaaaaD
Nu este medic/terapeut
AndreeaaaaD
Daca o sa fac un consult de specialitate este posibil sa primesc un tratament pentru a, , grabi" caderea dintilor de lapte sau voi ramane cu ei asa? Va multumesc mult!
0
28-08-2015, ora 07:39
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Dupa consult si analiza radiografiei panoramice, se decide planul de tratament ( extractia dintilor de lapte/ pastrarea lor/ ajutarea sa erupa a dintilor definitivi ). De cele mai multe ori, pentru echilibrarea situatiei este nevoie de o perioada mai lunga de tratament, dar merita!
0
28-08-2015, ora 21:31
AndreeaaaaD
Nu este medic/terapeut
AndreeaaaaD
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Căderea dinților
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Cum ameliorăm disconfortul erupției dentare la sugar?
  •