Schimbare de dioptri si vedere -in ceata- la un ochi

01-05-2009
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
Buna ziua!

Asa vrea sa va intreb daca aveti vreo idee despre ce ar putea fi.

Ultima data cand mi-am facut ochelari, aveam dioptriile de -1.50 pt ambii ochi -fara ei, nu puteam vedea la departare, vedeam ca si cum imbaginea s-ar dubla putin..
In urma cu 1-2 luni am observat ca nu prea mai vad cu ochelarii. Am zis ca s-or fi modificat dioptriile si ca ar trebui sa merg sa-mi schimb lentilele. Am inceput sa-mi dau jos ochelarii din ce in ce mai des fiindca aveam o mare senzatie de disconfort. Intr-o zi, intorcandu-ma de la birou (lucrez mult la calculator), am observat ca pot distinge de la distanta numerele de inmatriculare ale masinilor, alta data, lucru imposibil.
Mirat de noutate, am facut experimente vizuale cu fiecare ochi si, am observat ca ochiul stang poate vedea din nou la departare dar nu si de aproape iar celalalt era tot asa cum il stiam...

Tot intrebandu-ma de cauzele care au dus la acest efect mi-am dat cu parerea ca o fi din cauza lentilei de la ochiul stang, lentila ce se zgariase foare mult. Si ma gandeam ca zgarieturile alea or fi fortat ochiul sa priveasca altcumva si. mai stiu eu ce s-o fi intamplat. Ma rog, sunt presupuneri de-ale mele, eu neavand nicio tangenta cu medicina.

Fiind foarte ocupat cu lucrul, pana sa merg la un oftalmolog pentru noi examene, mi-am demontat lentila stanga... Un timp toate au fost bune si frumoase insa, de cateva zile am senzatia de vedere ca prin ceata la ochiul stang + o senzatie de parca as avea ceva in el. Aceasta senzatie este mai pternica dimineata, la trezire.
Eu dorm mereu intors pe partea dreapta a corpului si, in urma cu cateva luni, la trezire, am inceput sa simt o oarecare "tentiune" in partea stanga a a ochiului stang. Ma gandeam ca din cauza felului in care dorm, adica ochiul "aluneca" spre dreapta tensionand "ceva".

Probabil ca ati ras la unele "cugetari" de-ale mele insa, n-am vrut decat sa expun situatia.
Daca aveti vreo idee despre ce ar putea fi + recomandar, va rog sa-mi raspundeti.

Multumesc anticipat!
9 comentarii
0
03-05-2009, ora 10:21
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ce varsta aveti?Aveti si alte probleme de sanatate?Tensiunea arteriala , ce valoare are?Trebuie sa faceti un consult oftalmologic cu cicloplegie pentru reevaluarea corectiei optice; de asemenea, este necesar un examen biomicroscopic atent al polului anterior, al vitrosului, examenul fundului de ochi( citind despre simptomatologia acuzata de dumneavoastra la ochiul stang, ma gandesc la existenta unor modificari ale fundului de ochi); Medicul examinator poate stabili un diagnostic, eventual va investigheaza amanuntit si stabileste conduita terapeutica;numai bine
0
06-05-2009, ora 03:48
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
Buna dimineata!

Varsta, 31 de ani!
Singura problema de sanatate de pana acum ar fi cea cu auzul (hipoacuzie perceptie bilaterala -protezata) de la varsta de 14 ani. Imi tiuie si urechile in acelasi timp, tot de la aceeasi varsta.
Ar mai fi probleme cu greutatea. Am (avut) probleme cu glanda tiroida si acum, oricat as manca, nu ma pot ingrasa deloc.
Tensiune arteriala, nu stiu, dar voi incerca sa aflu cat mai repede si atunci ca voi spune.

Va multumesc pentru raspunsul de mai sus si iertati-ma ca raspund asa de tarziu dar zilele astea am fost foarte ocupat!
0
21-05-2009, ora 19:05
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
Revin cu raspunsul la intrebarea despre tensiune...
Tocmai ce am venit de la medicul de familie care spune ca am tensiunea normala. La oftalmolog inca nu am fost. abia am reusit sa prind medicul de familie, care sta la doi pasi de mine...

As vrea sa fac apel la exp dvs si sa va intreb ceva in legatura cu "ceata" de la ochiul stang, fiindca vad cu el ca printr-o punga de plastic si este tare enervant fiindca imi simt ochiul ca fiind "greu".
ma intereseaza sa stiu daca acest defect de vedere poate fi indepartat prin tratament, sau singura solutie care a mai ramas este purtarea unor lentile speciale? ce variante ar mai putea fi?

va multumesc!
0
04-06-2009, ora 23:34
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
Buna seara!
Am fost la oftalmolog si am primit urmatorul diagnostic si tratament:
http://farm4.static.flickr.com/3331/3562696981_f2010b7d65_b.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3343/3562697211_052f6b1107_b.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2429/3563511634_164144ab51_b.jpg

Afara de 2-3 cuvinte nu inteleg ce scrie acolo. Dvs. sunteti obisnuita cu termenii medicali. Imi puteti "traduce" ce scrie si daca tratamentul este cel adecvat?
Intrebam de tratament fiindca am motive sa cred ca doctorul e cam pe dinafara cu noutatile medicale (era foarte batran, -75 de ani i-as da, poate m mult) si ma indoiesc si de corectitudinea diagnosticului, doctorul avand serioase probleme de vederea (avea un ochi maroniu-probabil avea lentila de contact, mi-a fost rusine sa ma uit insistent si 2 perechi de ochelari pe care ii schimba des).

Pe langa asta, pt aflarea dioptriilor nu a folosit dioptronul. Pur si simplu imi punea in fata ochiului lentile si ma intreba cum vad. Apoi nu m-a mai intrebat nimic... imi punea diverse lentile si imi privea ochii prin ele folosind un fascicul de lumina redirectionat.Singurul instrument mai de Doamne-ajuta pe care l-a folosit parea sa fie un fel de instrument cu lumina care, la prima vedere aducea cu un patent. Se uita cu el la ochii mei. Eu ma asteptam sa fiu analizat cu aparatura forte...

La plecare l-am intrebat daca o sa-mi dispara ceata si a spus ca da. Pana acum nu am obs. nicio imbunatatire.

Istoricul dioptriilor pana in momentul de fata:
OS(-1.25) OD (-1.50)
OS(-1.50) OD (-1.50)
OS(+0.25) OD (-2)

Imi puteti spune/recomanda ceva?
0
10-06-2009, ora 07:01
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
Nu stiti? :)
0
27-06-2009, ora 23:13
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
Dna. Alina Zorca va rog sa va faceti putin timp si sa-mi raspundeti atat cat veti putea fiindca imi pare ca situatia ochiului se inrautateste vad cu ochiul stang doar conturul obiectelor. detalii 0.
0
01-07-2009, ora 08:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Este important pentru diagnostic, sa faci un consult oftalmologic corect, sa fie examinat vitrosul, fundul de ochi, un camp vizual computerizat nu pot pe neve un diagnostic astept rezultatele numai bine
0
30-07-2009, ora 10:00
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
O sa imi fac in curand un nou set de analize, cand voi lua concediu, peste o saptamana.

Am revenit sa va intreb ce credeti in legatura cu situatia de mai jos.

Zilele trecute am fost la o nunta si, printre altele am facut poze cu mai multe persoane, noaptea. Dupa cum cred ca stiti, la pozele facute pe timp de noapte apare fenomenul de inrosire a ochilor, aceasta culoare avand legatura cu vasele de sange din ochi, din cate am inteles eu.
Ei, bine, la pozele facute pe timp de noapte, toti ochii erau rosii cu exceptia ochiului meu stang, despre care v-am spus ca vad cu el in ceatza.
Semn de cataracta? Ma gandesc ca trebuie sa fie ceva care sa fi obturat lumina... sau vasele de sange nu sunt bine irigate?
0
13-09-2009, ora 10:46
Icarus
Nu este medic/terapeut
Icarus
Asa... si am facut analize noi. Diagnostic: cataracta.
Va dati seama, eu, care lucrez in domeniul mecanicii mi-am pus diagnosticul corect :)).

M-am dus la el cu noul diagnostic si i-am cerut socoteala. I-am pus pe masa ambele hartii, cea cu diagnosticul dat de el si cea cu diagnosticul nou, facut cu aparatura si, l-am intrebat cum de se face ca nu poate diagnostica cataracta, fenomen vizibil cu ochiul liber si de ce nu a folosit aparatele. S-a apucat sa-si citeasca hartia si citea ca un scolar de cls. I In timpul asta ma gandeam ca situatia e de genul bancurilor cu culmi: "Culmea oftalmologiei - sa te consulte un doctor orb". Individul n-a nimerit nimic, nici dioptrii, nici boala.

I-am cerut banii inapoi. 40 lei "consultatia" + 80 lei lentilele. Nu mi-era mie de bani dar voiam sa-l "ard" si eu cumva. Mi-a zis sa ma asez la dioptron sa se uite la mine iar eu am refuzat si l-am intrebat de ce nu a facut asta prima data si am insistat sa-mi dea banii inapoi. N-a vrut si eu am zis ca e in regula dar ca ii voi face reclama proasta pe Net si ii voi alunga potentialii clienti aratandu-le retetele si ochiul bolnav, adevaratul diagnostic fiind "Cataracta avansata de tip cortical -patologica", fiindu-mi recomandata operatia. Iar moshul nostru imi prescrisese medicamente pt imbunatatirea acuitatii vizuale.

Toatea astea le-am povestit si oamenilor care asteptau la usa lui si, la iesirea mea din cabinet nu mai era niciunul in sala de asteptare.
Asadar, daca tineti la vederea dvs. evitati sa va duceti la urmatoarea adresa :

Dr. Vicea Ioan - medic primar oftalmolog, cod 370514
Strada Smardan, Nr. 7
Telefon: 0252 / 589823
Cod Postal: 220135
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Judet: Mehedinti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Problemele de vedere sunt asociate cu mortalitatea
  •