Schema reducere Anxiar

22-08-2014
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Salut!
Iau Anxiar de 1, 5 mg/zi(1 mg seara si 0, 50 dimineata) si as vrea sa-l scot.Stiu ca nu e deloc usor dar nu imposibil.
Am gasit pe site-ul asta : ---*
cum sa-l scot, cu ajutorul Diazepamului, doar ca nu ma descurc deloc sa ajustez dozele la mine.
Acolo scrie cum sa-l scoti daca iei 4 mg/zi dar eu iau 1, 5 mg pe zi si nu stiu cum sa fac.

(*modificat de admin)
10 comentarii
0
23-09-2014, ora 12:48
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Puteti sa inchideti topicul.Am reusit pana la urma sa-mi fac singur schema.Multumesc
0
30-09-2014, ora 10:37
rain
Nu este medic/terapeut
rain
Nu ar trebui sa vorbesti cu medicul tau pentru reducerea schemei? Nu cred ca este o solutie buna Diazepamul.
0
26-10-2014, ora 19:39
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
O sa intreb aici ceva ca sa nu mai deschid alt topic.Pot lua maine Asentra de 50 mg daca de vreo 4-5 zile iau Coaxil 12, 5 mg de doua ori pe zi?
0
13-11-2014, ora 19:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sdsds

Luati anxiar pentru anxietate sau ca sa dormiti seara sau si si?
0
14-11-2014, ora 11:32
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Inlocuirea unui antipresiv cu alt antidepresiv se face dupa o schema pe care o gandeste medicul, de obicei se scade treptat antidepresivul initial, odata cu cresterea dozei, la inceput mai mica, pentru al doilea antidepresiv(pentru evitarea sindromului serotoninergic). Exista si asa-numitele solutii eroice, adica se pot asocia doua antidepresive, dau doar un exemplu, nu-i o generalizare, venlafaxinum+mirtazapinum(Effectin+Remeron, ca sa numesc preparatele originale, nu genericele, desi n-am nimic cu genericele, doar ca sa stie lumea despre ce vorbesc). In cazurile grave, cred ca se pot asocia doua antidepresive de un profil adecvat pacientului, cu mirtazapinum, care sa potenteze, dar numai pentru maximum 4 saptamani. Totul trebuie facut in functie de profilul pacientului, de particularitatile tulburarii acestuia si de starea psihica si somatica generala, numai sub indrumarea medicului de specialitate! Anxiarul ori il scoateti sub indrumarea medicului, ori il scoateti dupa cum va simtiti Dumneavoastra, treptat, nu poate nimeni de aici sa cunoasca gradul anxietatii de care suferiti, daca e o afectiune depresiv-anxioasa sau numai de anxietate(tulburare de panica, tulburare de anxietate generalizata, tulburare obsesiv-compulsiva etc.)
0
30-11-2014, ora 14:07
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Diagnosticul meu e de tulburare schizo-afectiva.Si da @clara, Anxiarul il iau pentru ca am anxietate foarte mare, cu toate ca iau si Abilify 20 mg/zi(10-0-10).As vrea sa iau Asentra(ca in timp sa pot scoate Anxiar) de maine dar nu inteleg de ce imi tulbura vederea asa de rau, nu pot deloc sa-mi fixez privirea, trebuie sa am rabdare cu el?Si daca da, cam cat timp?Sau interactioneaza cu Anxiarul si deasta apare efectul asta?La medicul meu psihiatru sunt programat abia pe 12 decembrie.
0
02-12-2014, ora 19:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sdsds

Agitaţie/acatisie
Utilizarea sertralinei a fost asociată cu apariţia acatisiei (o agitaţie subiectivă neplăcută şi necesitatea
de mişcare deseori însoţită de incapacitatea de a sta jos sau de a sta nemişcat). Această stare apare de cele mai multe ori chiar în primele săptămâni de tratament. Creşterea dozei poate fi dăunătoare la
pacienţii la care apar aceste simptome.

Probabil faptul ca se misca ochii e tot o forma de agitatie.

Mie doctorul meu mi-a zis sa scad diazepamul cu jumatate de pastila pe saptamana.

Ar trebui ca doctorul curant sa va indice cum se reduce anxiarul.

El se poate reduce cu jumatate de pastila pe saptamana. Problema e ca Asentra sa isi faca efectul pentru ca sa nu simtiti reducerea.

Eu am fost nevoita sa iau anxiar 7 luni.
Nu mai puteam adormi pe un fond de usoara anxietate.

Dupa 7 luni, dupa ce nu m-am mai confruntat cu aceasta anxietate pur si simplu nu l-am mai luat. Si mi-am revenit complet.
Nu e mare doza pe care o luati.

Nu va puteti raspunde la intrebarea daca asentra reactioneaza cu anxiarul decat daca nu mai luati o doza de anxiar, de exemplu de dimineata.

Si atunci va dati seama daca faza cu privirea e de la interactiune sau e efect secundar al sertralinei.
0
03-12-2014, ora 18:08
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Multumesc mult pentru raspunsuri!
0
07-06-2017, ora 10:24
Blitzer
Nu este medic/terapeut
Blitzer
iau anxiar de aprox. 2 ani. În medie 1 pe zi, seara. as dori sa reduc doza pentru a scapa in cele in urma de dependenta. Reteta o primesc de la medicul de familie, nu de la psihiatru, cu diagnosticul de tulburari anxioase. mi-e teama de reactiile adverse. cum sa procedez?
0
07-06-2017, ora 18:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti scapa de el doar in masura in care v-ati vindecat. Luati legatura cu un medic psihiatru pentru o schema de reductie, eventual, daca nu se poate, pentru inlocuirea lui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum acționează antidepresivele?
  • Antidepresivele pot fi luate în sarcină?
  • Antidepresivele ar putea agrava tinitusul (țiuitul în urechi)
  • Efectele pe termen lung ale antidepresivelor
  • Efectele consumului cronic de antidepresive
  • Un cunoscut medicament antidepresiv poate provoca rearanjarea structurală a creierului
  • Noi informații cu privire la efectele antidepresivelor
  •