Scheletata

10-03-2010
Viopa
Nu este medic/terapeut
Viopa
Buna ziua,

Va rog sa-mi dati un sfat referitor la lucrarea protetica pe care urmeaza sa o fac: proteza fixa pe cei sase dinti din fata superior si proteza scheletata lateral. Precizez ca am parodontita cronica stabilizata momentan (am facut detartraj inclusiv subgingival)
Am cateva nelamuriri si nu pot sa ma hotarasc ce cale sa aleg in situatia mea:
- care metoda de slefuirea dintilor este indicata in cazul meu pentru a nu agrava parodontoza : - tangentiala,
cu prag, mixta?
- este absolut necesara devitalizarea celor 6 dinti din fata care se vor imbraca cu proteza metalo-ceramica
- ce sistem de prindere a protezei scheletate este mai indicat: sistem telescopat, culise sau capse?
- daca las dintii vitali, rezistenta lor in timp va fi mai mare si lucrarea protetica va dura mai mult?
- sa fac proteza scheletata pe 2 dinti dreapta si 2 stanga si sa nu intervin deloc asupra celor 2 dinti central care sunt sanatosi?

Multumesc

Va multumesc
1 comentarii
0
10-03-2010, ora 14:13
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua! sunt 2 posibilitati..fara sa fiu rautacios cu dvs. Ori ati facut ceva in domeniu sau ati citit prea multe.ori ati fost pe la mai multe cabinete.Sunt situatii pe care ar trebui sa le discutati cu medicul care va si trateaza si care stie exact cazul dvs. Pe internet puteti gasi niste informatii, dar doar cu titlu informativ in cazul dvs. Cred ca decizia ii apartine medicului care cunoaste cel mai bine cazul clinic, iar dvs. treb sa gasiti un medic in care sa aveti deplina incredere si sa nu va procupe detaliile legate de tehnicile de realizare a respectivului tratament. Detaliile sunt responsabilitatea medicului si a tehnicianului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul