Scaune foarte dese dupa operatie la colon

12-12-2012
danaibelle
Nu este medic/terapeut
danaibelle
O cunostinta a fost diagnosticata cu o tumora pe colon. Medicul a operat-o, dar fara sa ii spune la ce nivel urmeaza sa intervina. Pe langa o parte din colon, i-a fost scos uterul si o parte din vezica urinara. au trecut 2 saptamani de la operatie, dar pacienta in continuare este foarte slabita, sta in pat, are scaune foarte dese, mai mult de 10 pe zi (o diaree care persista). Cand l-am intrebat pe medicul care a aoperat-o daca sunt normale simptomele, el a raspuns ca nu sunt normale si ca nu stie de ce pacienta nu a raspuns bine dupa operatie. Raspunsul cu 'nu stiu' m-a socat. Nu stim acum ce sa facem. Nu stim daca s-a intervenit corect chirurgical, nu-mi explic de ce s-a renuntat la atat de mult in timpul operatiei... Si nu inteleg de ce nu isi revine, dupa 2 saptamani ceilalti pacienti si-au revenit. Ea acum este acasa. A fost externata la o saptmana dupa operatie, desi starea ei era neclara, pe motiv ca nu mai sunt locuri in spital.
3 comentarii
0
12-12-2012, ora 19:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
In primul rand
ii doresc SANATATE MAXIMA doamnei operate!
parere:
1. s-a recurs la "mai multe" cum ziceti..probabil, fiind "necesar si.urgent"...DOAR in timpul operatiei: au vazut si-au hotarat "pe loc"...;
2.nicodata un om, NU poate fii comparat cu altul..chiar daca are aceeasi boala;
3.sunt ABIA 2 saptamani...de la operatie.poate-i o persoana care, se reface mai greu.si mai ales cu ASA mare operatie;
4.NU trebuia s-o luati acasa.INDIFERENT de ce motiv ziceau medicii..un om care NU-I ok la externare:"NU_L IAU"..trebuia sa ziceti
5.faptul ca dr "nu stie"...
intrebare:
- l-ati intrebat in spital.fiind pacienta acolo?...
- daca DA..nu trebuia luata acasa
- daca NU.si ati fost cineva din familie sau la telefon..sincer? poate nici nu-si mai aminteste "care pacienta".
cele bune,
sincer, imi pare rau de situatie

...
0
12-12-2012, ora 21:04
danaibelle
Nu este medic/terapeut
danaibelle
Va multumesc pentru raspuns !

Da, pacienta era deja externata de 4 zile din spital, dar nu s-a pus problema sa nu si-o aminteasca, ba chiar si-a amintit-o foarte bine, fiind greu de uitat..este foarte slaba, are 44 kg si 1, 65 inaltime. Abia mai sta pe picioare.

L-am intrebat pe doctor daca trebuie sa o internam din nou, dar el a spus ca nu, si ca sa ia niste smecta, dar smecta de 3 zile nu-si face efectul, nu se observa nici o modificare.
0
13-12-2012, ora 08:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pt diaree
mai dati-i si mucilagiu de orez,
gratar slab din piept de pui,
ceai de menta,
furazolidon (e de moda veche..dar bun)..
si ASTEA
daca le poate si are voie a le manca
sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •