Scaune dese !

20-03-2013
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
Buna ziua, am probleme cu tranzitul intestinal si anume: scaune dese (4-7/zi) care nu par a fi influentate de alimente, sunt normale nu diareice si cu o acumulare de gaze in intestine. Am efectuat analize de parazitologie, proba de digestie, endoscopie, colonoscopie, helycobacter, intoleranta la gluten, boala celiaca, analize pt pancreas si toate au iesit in parametrii normali. Cu toate ca nr de scaune pe zi este mare pot sa zic ca tranzitul este unul destul de lent deoarece este cu multe gaze, iar evacuarea nu este mereu totala. Am un regim de viata normal : mancare gatita, produse cat se poate de bio, singura problema ar fi sedenterismul. As dori sa stiu CE as putea sa fac sa ajung la normal mi-a afectat viata profesionala si sociala intr-un mod catastrofal. Probleme adiacente :gastrita, reflux, dischinezie, iar probioticele nu ajuta deloc... Sper sa ma puteti ajuta
16 comentarii
0
20-03-2013, ora 18:52
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Gastrita e data de reflux al bilei in stomac? Scrie pe endoscopie daca e asa.
La fel, daca ai probleme biliare, tranzitul se poate accelera.
Poti face analize de intolerante si pentru lactoza si fructoza.
Pana atunci, trateaza gastrita dupa cum ti s-a indicat (antiacidele potrivite!), ia cate un carbune medicinal dupa mese (iti da l farmacie cu indicatiile potrivite), iar pentru o saptamana elimina total tot cemananci crud. Vezi cum se modifica tranzitul. Apoi, saptamana urmatoare, scoate total ce e cu lactate, reintroducand ce ai exclus anterior. Adica sa vezi, prin excludere, ce anume e mai iritant pentru intesine. Bineinteles, evita cafeau, ceaiurile vezi, negre etc, citrice de orice fel, tigarile, cola, toate sunt excitante pentru mucoasa intesinala.
Ti-as putea spune de pastile, dar nu par a fi ce-ti trebuie, ai scaunul normal, nu diaretic.
Sa auzim de bine.
0
20-03-2013, ora 18:58
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
cruditatile, lactatele nici macar cafeaua nu modifica nimic, am incercat dieta prin excludere si ajunsesem sa mananc paine cu apa fara cea mai mica modificare decat anemie. da gastrita e data de reflux, iar medicamente precum omez/nexium nu tolerez agreaveaza gzele. nu am intolereanta de fructoza/lactoza
0
20-03-2013, ora 19:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti incerca antiacidele gen venter, sunt foarte tolerabile si au efect foarte bun.
Ai facut testare pentru intoleranta la fructoza si lactoza?
Trebuie sa rezolvi si cu gastrita, conteaza enorm.
Ti se accelereaza tranzitul cand iesi afara sau stii ca trebuie sa iesi din casa? Stii daca ai cumva agorafobie sau alt gen de anxietate?
Ce ti-a prescis gastroenterologul?
Vei gasi cauza/cauzele si vei gasi si tratamentul adecvat. De cand ai starea asta, ce varsta ai?
0
20-03-2013, ora 19:59
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
poate tre sa precizez, am gastrita dar eu nu simt arsuri... s-a vazut numai la endoscopie. DA am facut analize si sigur nu am intoleranta la fructoza/lactoza/gluten. nu conteaza activitatea pe care o am, ies de 6 ori pe zi, scaun normal. am de ani de zile aceasta problema, tratamentul actual: duspatalin, motilium/spasmomen, normix.
0
20-03-2013, ora 20:50
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Motilium?, , , , Poate sa-ti accelereze tranzitul, , , Dar daca asa ti-a prescris medicul in urma analizelor si consultului direct, , ,
Normixul e foarte bun, daca nu faci constipatie de la el, mai ales ca mai iei si spasmomen, e clar ca ai un agent care iti declanseaza tranzitul acesta accelerat. Si inclin sa cred ca nu e numai un simplu colon iritabil. Cred ca e asociat cu ceva, intretinut de ceva.
Investigatii endocrinologice si ginecologice recente ai? Da, au legatura.
Si intestinul subtire ar trebui vizualizat fie printr-un RMN, fie cu ajutorul bariului, desi acuratetea l acest nivel e mai mica.

Te intrebam de lactoza si fructuza, pentru ca nu se fac oriunde aceste analize si se fac de curand in Romania.
0
20-03-2013, ora 20:54
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
tratamentul cu motilium ma ajuta in sensul ca simt ca este evacuarea totala. cand nu il luam aveam flatulenta excesiva
0
20-03-2013, ora 21:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Suparari, stres psihic, medicatie anxiolitica iei?
Ce varsta ai?
0
20-03-2013, ora 21:02
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
suparari ca toata lumea...nimic deosebit, nu medicatie, sub 30
0
20-03-2013, ora 21:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce crezi, sau retrospectiv privind, intuiesti ca ti-a declansat starea asta?
Poti scrie liber, esti anonima.
0
20-03-2013, ora 21:15
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
asta vreau si eu sa stiu! si mai ales un tratament :(((((((((
0
20-03-2013, ora 21:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Intrebam despre contexul in care au aparut simptomele, , , Sigur iti amintesti de cand ai si daca a fost ceva aparte in viata ta cand au aparut simptomele. Pari destul de retinuta si nu vreau sa crezi ca cineva iti scormoneste in intimitate. Nimic nu este anormal, toate-s omenesti. Si conteaza mult sa stii pe ce cale gasesti mai direct o ameliorare.

Presupun ca si ficatul a fost investigat. Iar colecistul e numai malformat.

Parerea mea, insumand cele scrise pana acum, trebuie sa mai iei in calcul urmatoarele analize/investigatii:
-coproparazitolog mai extins la un laborator sigur (gastroenterologul iti poate spune exact care sunt (in afara de Ecoli, candida, enterococus etc). Pot sa-ti recomand o clinica, dar e foarte scumpa, trebuie sa te interesezi dinainte punctual daca e ce ai tu nevoie si daca nu sunt investigatii deja facute. Oricum le fac pe privat ca n-am niciun interes sa le fac vreo reclama si nu stiu daca mai activeaza in Bucuresti.
-de la endocrinolog indicatie, sunt hormoni excretati care pot avea efect colateral afectarea tranzitului si care sa nu fie neaparat legate de pancreas,
-un RMN cu substanta de contrast (CT-ul iradiaza si nu se recomanda fara o indicatie solida) abdomen.
-vindecarea gastritei, care fara antiacide sa stii ca e cam greu
-vizita la psiholog sa contientizezi daca ai un stres subconstient.

E incurajator ca ai scaune normale, deci balonarea excesiva si accelerarea tranzitului ar fi mai usor de rezolvat. Incearca si carbune medicinal, vezi daca te ajuta. Fii deschisa catre orice varianta, uneori rezolvarea e la indemana si incredibil de simpla.
0
20-03-2013, ora 21:49
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
am facut coproculturi si examene coproparazitologice fara numar, la mai multe clinici private si la diferite spitale de stat. daca ai vreo informatie te rog da numele clinicii. la endocrinolog nu am fost, nu m-a trimis niciun medic si nici nu am cunostiinte despre legatura cu stomacul. nu resimt gastrita, pot manca si lamaie goala fara sa simt nimic. carbune si diferite tratamente naturiste inclusiv ceaiuri iau zilnic pt gaze. nu stiu ce anume a declansat aceasta dereglare, pur si simplu treptat s-a marit nr de vizite la toaleta. nu este indusa de stres, aparent nici de alimente. sunt cateva lucrurir pe care nu le tolerez cum ar fi ceapa, vinetele, afumaturile, mancarea grea/grasa, mancarurile 'complicate' cu sosuri mirodenii si amestec de multe preparate - le diger greu si da dureri de colecist. asa ca mananc putin si des, mancare usoara, multe lichide. eu cred ca aceasta evacuare incompleta e data si de sedentarism. au fost medici care au zis ca este o forma de diaree, altii de constipatie.
0
20-03-2013, ora 22:00
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Debifeaza obtiunea de la "informatiile despre utilizator sunt secrete" ca nu pot trimite mesaj privat.
0
20-03-2013, ora 22:03
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
scrieti aici, nu cred ca zice cineva ca faceti reclama. orice informatie este buna, mai ales ca am mai intalnit persoane care sufera de acelasi lucru... multumesc
0
20-03-2013, ora 22:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mai degraba o forma de diaree.
Clinica World Clinic, gasesti date pe net, daca le trec le sterge admin.
Intoleranta la histamina ai facut cumva? Si daca mananci putin cantitativ, tot asa se intampla?
0
20-03-2013, ora 22:09
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
mersi! nu nu am intalnit pana acum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Tratament gastrită
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •