Scaun cu sange proaspat!

01-04-2012
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
buna seara!ieri dimineata m-am trezit cu o durere de stomac si am luat un omeran la scurt timp dupa aceea am fost la wc ptr ca aveam o crampa si senzatia de facut treaba mare...am facut destul de moale dar la sfarsitul defecatiei mi-au curs si cateva picaturi de sange proaspat nu era amestecat cu materiile fecale.Dupa aceea la maxim o ora iar am simtit nevoia sa ies afara si la fel scaun moale, maro deschis la culoare dar de data aceasta mi-au curs cateva picaturi de sange si la inceput si la sfarsit.Picaturile le-am observat in vasul de wc, nu erau pe hartie cand m-am sters.Eu de cateva luni am scaun cu mucus in el, dar nu i-am dat foarte mare importanta.iar un urma cu maxim o sapt parca mi s-a parut ca vad amestecat in materiile fecale cateva firisoare rosii de sange..acum nu stiu sigur poate sunt putin paranoica din cauza k ieri am avut scaunul cu sange, si tot de cateva luni mai simt ocazional intepaturi in anus si parca mi se contracta muschii de la anus.mentionez ca am pe ficat 2 hemanginoame unul de 3 cem si unul mai mic.scaun am aproape in fiecare zi, scaunul este normal doar ca este fractionat fac un pic de mai multe ori pe zi, iar de o luna iau hepatoprotect forte ptr regenerarea ficatului si de 8 zile magneziu forte cu b6 un comprimat pe zi...mentionez de asemenea ca zi dimineata nu am mai iesit cu sange.Oare ar trebui sa ma ingrijorez????la ce dr ar trebui sa ma duc??
3 comentarii
0
02-04-2012, ora 14:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Mergi la chirurgie generala si gastroenterologie; este necesara si o colonoscopie pentru precizarea diagnosticului; numai bine
0
02-04-2012, ora 19:33
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna ziua!!va multumesc ptr rabdarea pe care ati avut-o citind tot mesajul si ptr rasp dvs prompt!!azi nu am mai iesit cu sange, este a 2-a zi dupa "nefericitul "episod, doar ca iar am obs in scaun mucus si acum am devenit obsedata si ma uit foarte atent la scaunul meu pe langa mucus erau si niste firisoare foarte, foarte mici de sange (eu presupun ca era sange?ele erau niste puncte mici si rosii)., de abia se zareau cu ochiul liber.Problema mea este ca in cateva zile plec din tara ptr 2 sapt in concediu si nu mai am timp de o programare la dr.este grav daca mai aman vizita la dr cu inca 2 sapt de acum incolo?ce parere aveti?Multumesc inca o data!
0
02-04-2012, ora 20:35
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Rectific in scaun nu erau puncte de sange ci niste puncte maro, culoarea scaunului fiind un bej deschis si niste puncte maro.scz..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •