Scaun cu sange, durere in partea dreapta

05-12-2008
bomboana21
Nu este medic/terapeut
bomboana21
Am si eu o problema...acum ceva timp(3-4luni) am inceput sa fac scaun cu sange.am fost la doctor...mi s-a facut radiografie la colon(cu bariu) si a reiesit un inceput usor de gastrita. Am tratat si a fost ok insa de 2saptamani am reinaceput sa fac scaun cu sange.sangele este rosu nici f deschis nici f inchis si am dureri si in partea dreapta. Apendicita am scos-o acum 11ani. Ma gandeam durerea sa nu fie de la ovar...insa ce ma ingrijoreaza un pic este si faptul k in ultima vreme a inceput sa imi cada si parul.
Mentionez k am trecut recent si printr-o perioada dificila...f mult stres si consum psihic.
Va rog sa ma ajutati. Multumesc...
5 comentarii
0
06-12-2008, ora 16:03
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Sangele de culoare rosie apare in scaun cand sursa sangerarii este localizata in tubul digestiv inferior, cel mai frecvent rect, sigmoid, colon. Spuneti ca ati facut radiografie cu bariu iar rezultatul a fost inceput de gastrita... asta inseamna ca ati facut investigatia pentru tubul digestiv superior (ati inghitit o solutie de sulfat de bariu), daca ati fi facut pentru colon era necesara introducerea substantei prin clisma (nu stiu daca ati facut si asa ceva - irigografie). Consult chirurgical ati facut? Poate e vorba de hemoroizi interni... Daca nu, e bine sa faceti o colonoscopie pentru a vedea care este problema - hemoroizi, diverticulita colonica, boala inflamatorie - Crohn, polipi etc.
Nu gastrita este cauza sangerarii, sangele ce ar proveni din stomac ar trebui sa-l eliminati sub forma de melena - scaun negru, lucios ca pacura, asta datorita degradarii hemoglobinei sub influenta acidului gastric. Pentru ca sangele din stomac sa ajunga rosu in scaun e nevoie de o hemoragie masiva pe care cu siguranta nu ati duce-o pe picioare si ar avea si alte manifestari.
Asadar e nevoie de investigatii suplimentare pentru a depista cauza sangerarii si tratarea acesteia.
Numai bine!
0
06-12-2008, ora 23:22
bomboana21
Nu este medic/terapeut
bomboana21
Multumesc pentru raspuns...in legatura cu radiografia am efectuat-o de 2ori. Prima data am baut bariu si imediat s-a efectuat o radiografie apoi in aceeasi zi seara am baut din nou bariu si dimineata am efectuat alta radiografie. Mi s-a mai recomandat de medicul de familie o endoscopie insa sincer ma sperie foarte tare gandul la tubul ibtrodus pe gat( de fel am fost si sunt o fire mai panicoasa si fricoasa).
Insa ce imi mai pune un semn de intrebare este durerea din partea dreapta care a inceput sa se intensifice si sa reapara din ce in ce mai des.
0
06-12-2008, ora 23:29
bomboana21
Nu este medic/terapeut
bomboana21
Am uitat sa mentionez k am avut de curand 2 reprize de senzatie de voma.ambele s-au manifestat dimineata si au aparut brusc...senzatie de voma cu contractari ale stomacului...exact k atunci cand vomitam, doar k nu vomitam nimic...si durata era de 2-3 minute, iar apoi tremuram toata in special mainile. Multumesc inca odata si astept orice raspuns, opinie...
0
29-04-2009, ora 23:48
bibanu
Nu este medic/terapeut
bibanu
buna bomboana.ai rezolvat problema?Am vazut de curand mesajul tau si eram cuios pt k ma confrunt si eu cam cu aceleasi probleme.Da-mi te rog un semn sa vb mai mult.ma intereseaza.ms
0
12-10-2010, ora 16:08
lito
Nu este medic/terapeut
lito
buna.de ieri incepand nu am scaun dar am sange si imi curge mult.nu am avut pb cu constipatia si nici sange nu mi-a mai curs niciodata.am nevoie de un raspuns urgent pls help me:D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •