Scaun cu sange! Tusa cu expectoratie uneori tot cu sange!

24-03-2011
Arseniutza19
Nu este medic/terapeut
Arseniutza19
Buna ziua,

Am 23 de ani, sunt fumatoare cu toate ca stiu riscurile, in ultimi 2 ani sistemul meu imunitar este foarte slabit, tot fac amigdalite, (anul trecut vreo 5) racesc foarte repede, etc. In urma cu doua saptamani am racit, am fost plecata in excursie si nu m am tratat, tusa nu a disparut, am o stare generala de rau, in rest nasul nu mai imi curge, toate simptomele unei raceli au disparut inafara de tuse si am si alte simptome ALARMANTE, cum ar fi scaun cu sange rosu aprins de 2 ori, tusesc cu expectoratii cu sputa, si uneori cu pete micute micute maronii inchis, uneori am un zgomot cand respir, ca si un harait, sunt foarte speriata, sper sa fiu doar ipohondra, dar...nu am apetit, ma doare stomacul de multe ori. urmeaza sa ma duc la medic cand ajung in tara, dar va rog frumos spuneti mi daca sa ma alarmez sau nu...
2 comentarii
0
29-03-2011, ora 02:29
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Daca fumati, aveti un grad de bronsita cronica, din cauza iritatiei de la fum. O infectie acuta peste aceasta situatie agraveaza tusea si expectoratia, cateodata tusea ramane cateva luni si dupa ce infectia a trecut. Sangele in scaun pot fi de la hemoroizi interni (care pot sa nu se simta). La varsta dv. nu este cazul sa va ganditi la ceva grav, dar simptomele trebuie investigate. Exista la spitalele de pneumologie un program gratuit pentru cine vrea sa se lase de fumat, cu consiliere si medicamente. Numai bine!
0
04-04-2011, ora 23:21
Arseniutza19
Nu este medic/terapeut
Arseniutza19
multumesc mult de raspuns, m-am lasat de una singura de tigari, am o saptamana si o zi :)) cu ajutorul celor din jur. Sunt momente in care imi vine foarte tare sa fumez, dar cu sprijinul celor din jur, am reusit sa rezist fara, iar zi de zi trebuie sa recunosc, ca ma simt tot mai bine si imi este tot mai usor sa refuz tigarile si sa nu ma uit cu lacomie la cineva care fumeaza pe strada. Din cate am inteles, dupa 3 spatamani scapi de adictia chimica...restul e sa scapi de obicei si de ideile cum ca nu poti fara tigara. Nu stiu cat e de adevarat...poate stiti dumneavoastra. Inca nu m am intors in tara dar, simptomele au disparut. Oricum voi merge pentru o investigatie de rutina si le voi spune ce am patit. Multa Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.