Scanare coloana vertebrala

24-07-2010
maribrodaci
Nu este medic/terapeut
maribrodaci
Am 49 de ani, sunt la menopauza de cca 2 ani, iar de aproximativ 2-3 luni am dureri mari la picioare in special cand cobor din pat ma dor talpile ingrozitor de tare, si mainile parca ma seaca ceva ca nu mai am putere in ele, mi-am facut analize iar calcemia este 7.7 mg, am cerut trimitere de la medicul de fam.sa fac un test de osteoporoza pe care l-am facut si suna in felul urmator:
Spine in regiunea L1-l4
Cu un T-Score de -2.3 si cu un Z-Score de -1.8, BMD 0.793G/cm2 este scăzut pentru cineva de această vârstă.Tratament se recomandă în cazul în care există şi alţi factori de risc.
Va rog o parere domnule doctor, multumesc
6 comentarii
0
24-07-2010, ora 20:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema D-voastra nu este datorata osteoporozei si trebuie sa uitati de acest aspect.
In schimb nu ne-ati precizat detalii capitale: greutatea/inaltimea, status ocupational, sporturi practicate, antecedente traumatologice, reumatologice, inflamatorii, metabolice etc etc.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 12:26
maribrodaci
Nu este medic/terapeut
maribrodaci
Buna ziua,
Pe linga cele de mai sus relatate am 54 kg, inaltime 167, lucrez ca si casier intr-o banca o zi si o zi adica 12 ore plus naveta total 14 ore, locuiesc la casa de 3 ani ( dupa 25 ani de locuit la bloc ), si nu stau nici un pic deoarece am gradina cu zarzavat-curte cu flori si e ceva de munca, nu-mi mai ajunge timpul de sport afara de drumetii care-s mai rare,
Antecedente : "bila lenesa" -fac cate o criza dupa care cu greu imi revin, tensiune normala, port ochelari apropiere distanta (0.75 / 1.50), relatia in familie este normala am sot si doua fete de 26 si 20 ani necasatorite.
Multumesc , cu toata stima Maria
0
25-07-2010, ora 14:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Mai intai putem acuza un sindrom de suprasolicitare fizica.
Incercati sa temperati eforturile (de 2-3 ori mai putin ca acum), iar daca simptomele persista dupa 2-3 saptamani, consultati un rerumatolog.
Tineti-ne la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-08-2010, ora 22:37
jitaru_monik
Nu este medic/terapeut
jitaru_monik
Bună seara! Am 35 de ani şi dureri mari ale coloanei.Dimineaţa sau de câte ori stau întinsă pe pat abia dacă mă pot întoarce sau ridica din pat.Nu am consultat nici un medic.Coloana ma doare în zona lombară.Ce pot face ?Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns
0
26-08-2010, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ar fi indicat un consult neurochirurgical, pentru o suspiciune de sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului lombar etc).
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-09-2010, ora 11:02
jitaru_monik
Nu este medic/terapeut
jitaru_monik
Mulţumesc pentru sfat. Am mers la medic, nu am hernie de disc şi mi-a recomandat voltaren injectabil 10 doze şi fizioterapie la Techirghiol.
Cu stimă, Jitaru Monica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul ce poate reduce afectarea coloanei vertebrale după un traumatism
  •