Scadere prea brusca in greutate?

12-01-2011
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Buna ziua, am 24 de ani si ma confrunt cu o dilema.
In aprilie 2010 m-am apucat de sala, mergeam de 3 ori pe saptamana faceam aerobic mai mult si uneori si fitness si exercitii cardio. In jur de o ora jumate stateam cand mergeam. Am facut sala cam 3 luni de zile dupa care m-am lasat.
Nu aveam probleme de greutate, mergeam doar pentru a ma tonifia si a ma mentine.
Problema e ca dupa ce m-am lasat de sala, dupa 3 luni am inceput sa slabesc, aveam 53 de kg inainte, in vara prin iulie august aveam 50, 5 kg, iar acum am ajuns la 49 de kg.
Am 1, 58 inaltime.
Mananc mancare gatita in principal, nu mananc fast fooduri, salam, conserve nu mananc, decat doar cand am pofta si asta foarte rar, dulciuri cand si cand ciocolata, in general am 3 mese pe zi si mai mananc si intre mese cate un fruct uneori sau ceva dulce. Recunosc ca nu prea mananc des salate si fructe in stare cruda. Legume mai mult fierte, salate nu consum foarte des.
Vreau sa stiu daca greutatea mea este normala sau nu pentru ca ma ingrijoreaza faptul ca nu ma mai ingras si nu stiu de ce, care poate fi cauza?
E adevarat ca am fost si mai stresata in ultimele luni, de obicei ma culc cam tarziu in jur de 1-2 noaptea si cand muncesc dimineata ma scol la 7.
Mi-am facut recent analizele, hemoleucograma completa mi-a iesit hemoglobina 11, stiam ca am putina anemie de cativa ani, insa in vara ajunsese hemoglobina la 12, acum am inceput din nou sa iau fier. Calciul e ok, sufar de hipotiroidie cronica de cativa ani, insa nu cred ca este cauza asta a pierderii in greutate, pentru ca pana acum aveam constant 53 de kg. Eu as fi vrut sa am cam 50, 51, insa nu prea reusesc sa ma mai ingras cu toate ca mananc destul de bine zic eu.
Citisem ca nu e indicat sa scazi in greutate in decurs de 6 luni mai mult de 3 kg, e adevarat?
Astept niste sugestii pentru ca nu stiu ce as putea face ca sa mai pun 1 kg 2 pe mine si as vrea sa stiu si care ar putea fi cauzele scaderii mele in greutate.
Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.