Scade sau nu scade potenta creatina?

15-04-2010
florin192
Nu este medic/terapeut
florin192
Buna ziua, sun nou pe forum.intreabarea mea este daca scade sau nu potenta creatina.am inaltime 1, 75 cam asa si o greutate de 58kg si vreau sa ma apuc de sala, sa pun musculatura pe mine.vreau sa iau creatina si proteine.m-au cam speriat prieteni spunand ca "ia tu cratina ca parca vad ca nu se mai scoala ".

Ce sa fac?

-imi recomandati sa aiu creatina si proteine?

-ce creatina sa iau: cand si in ce cantitati

Astept raspunsurile voastre
3 comentarii
0
15-04-2010, ora 12:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Atat creata cat si proteinele in exces sunt daunatoare. Creatina este cu atat mai mult daunatoare cu cat este un acid. Orice acid ingurgitatat este daunator, cu atat mai mult unul sintetic. In plus este un acid sintetic care se marcehaza in chimie cu semnul de "substanta iritabila".
http://de.wikipedia.org/wiki/Kreatin
Daca preferi boala in loc de ce ai acum, nu ai decat sa iei aceste toxine.
Daca ai o constitutie care arde in exces acest lucru se poate repara usor cu homeopatia si nuimai cu ea si nu poate fi reparata cu astfel de metode.
Orice proteina in excess este daunatoare, cu atat mai mult proteine sintetice si periculoase ca cele luate la sala. Deja carnea cu 20% proteine nu este sanatoasa decat de 2-3 ori pe saptamana..
Soia are 40% proteine, o adevarata toxina pt. corp. Iar ce vrei sa iei tu inseamna probabil 80% proteine cu aditive chimice.
0
29-04-2010, ora 14:00
knutz0r
Nu este medic/terapeut
knutz0r
"Deja carnea cu 20% proteine nu este sanatoasa decat de 2-3 ori pe saptamana.. "
adica daca manaci in fiecare zi cateva sute de grame de carne de pui fiarta te imbolnavesti? asta nu cred in nici un caz...
si faza cu creatina ca ea scade potenta din nou cred c falsa... daca nu o iei in exces la inceput te ajuta foarte mult sa cresti in masa
0
08-03-2013, ora 12:35
Tonik
Nu este medic/terapeut
Tonik
Mai baieti, nu mai vorbiti asa din auzite. Da proteinele in exces nu sant bune, dar cand lucrezi la sala (sau in perioada de crestere) nu mai sunt in exces pt ca organsmul are nevoie de ele pentru reconstructia musculara si le utilizeaza.
2 - sunt concentrate proteice din soia, zer, sau lapte. astea nu sunt sintetice. Ba din contra sunt naturale. Iar daca lucrezi la sala ai nevoie de un supliment proteic si de carbohidrati.
Cat despre creatina aceasta te ajuta sa cresti in volum, creste forta musculara si cantitatea de apa din muschi. necesarul este cam de 5 gr pe zi. Daca iei mai mult se elimina prin urina. Daca esti f tanar nu are rost sa iei aminoacizi. Cat despre potenta creatina nu te lasa fara. Problemele mari sunt cu steroizii. Creatina nu face parte din aceasta categorie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Eficiența creatinei combinate cu antrenamentele de rezistență în scăderea procentului de grăsime corporală
  • Cafeina și/sau creatina: impactul asupra performanțelor cognitive și fizice
  •