Scabie sau nu?

12-03-2010
elena_88
Nu este medic/terapeut
elena_88
Buna ziua. De cateva zile, mai precis 14- 15 zile mi-au iesit cateva bubite rosii pe picioare pana la genunchi si pe maini care ma mananca ingrozitor noaptea. Sunt micute ca niste intepaturi de tantari si daca le scarpin se maresc apoi revin la forma lor micuta. Nu au nici un lichid in ele. Acum vreo saptamana a luat si sotul meu de la mine, dar lui i-au iesit peste genunchi si sunt mai putine. Am fost la dermatolog si mi-a spus prima data ca ar putea fi din cauza stresului sau ceva pe sistem nervos sau o infectie, cand i-am spus ca are si sotul meu a spus ca poate e scabie. Scabie a avut si fata noastra acum vreo luna, a luat de la internat, apoi a dormit acasa si ma gandesc ca poate am luat si noi. Dar cand i-au iesit ei bubitele si o mancau ne-am tratat cu totii, chiar daca noua nu ne-a iesit nimic. Acum mi-a iesit mie prima data, apoi sotului meu si de aceea spun ca poate a luat de la mine. Nici noi nu stim si nici doamna doctor nu m-a lamurit prea bine. As vrea si eu sa stiu cum se manifesta aceasta scabie si cum putem scapa de ea. In prezent, urmam un tratament cu scabex. Noi ne ungem cu crema, dar cum trebuie sa facem cu hainele si cu asternuturile? Cum scapam de asa ceva si care sunt modurile de transmitere a scabiei? Doamna doctor mi-a spus ca o luna de zile trebuie sa inchid toate hainele si lenjeriile de pat intr- o camera si sa nu mai umblu acolo si sa folosim lucrurile pe care le-am folosit in urma cu trei sapatamani. Va rog frumos, spune-ti-mi cum sa scapam, ce sa facem mai exact? Sau ce ar putea fi bubitele acelea daca nu scabie? Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.