Scabie

16-02-2015
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Buna.am fost diagnosticata cu scabie, am primit un tratament pe care l-am urmat sii a dat roade.Peste nu foarte mult timp am început din nou sa am mancarim si m-am dus la alt dermatolog, acesta spunandu-mi ca a fost vorba de o scabie nodulara tratată partial.mi-a prescris o crema preparata pe care eram nevoita sa o pun in aplicare abia urmatoarea seara.pana când trebuia sa incep tratamentul ău început încet-încet sa îmi apăra din nou bubiţe pe care le tratez cu aceasta crema.intrebarea mea este daca apariţia lor înseamnă tot scabie sau vreo eczema produsa de atâtea creme pe piele?mulţumesc!
25 comentarii
0
17-02-2015, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu v-a fost tratata corect scabia de catre primul medic.
Este tot scabie.

Cautati pe net masurile de igiena pentru scabie. Fierbeti zilnic la 90 de grade lenjeria intima, prosoape, asternuturi altfel riscati sa reapara.

Scabia nu e o boala asa de grea in sine dar masurile de igiena sunt f obositoare si trebuie mentinute strict, ca sa nu reapara. Scabia e o insecta.
0
18-02-2015, ora 17:31
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Asa voi face.Va multumesc mult pentru raspuns.Sper sa scap definitiv
0
18-02-2015, ora 17:52
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Inca o intrebare la dv, daca as folosi tomosan ar avea ceva? am vazut si am auzit persoane care l-au folosit ca are efect, chiar mai rapid decat alte tratamente
0
18-02-2015, ora 18:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ AlexandraGl

Nu v-a fost prescrisa crema Scabex o data pe zi, seara, de la gat in jos, dv. si membrilor familiei, 2 zile ?
0
18-02-2015, ora 20:50
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Nu, mi-a fost prescris benzoat care mi-a produs alergie, apoi mi-dat o crema preparata si locoid.apoi borenar.si la următorul dermatolog mi-a dat alta crema preparata cu care mi-a zis sa ma dau pe noduli pt ca nu s.a tratat complet scabia
0
19-02-2015, ora 14:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ AlexandraGl

Chiar daca nu v-au disparut toate semnele de pe piele, in principiu, dupa 2 zile in care ati aplicat corect tratamentul si igiena corespunzatoare (!!!) - cititi pe net despre - scabia e moarta, chiar daca dv. mai prezentati semne pe corp. Pielea se vindeca in timp.
De cate zile va dati cu ultimul preparat ?
Mai prezentati mancarimi ?
0
19-02-2015, ora 17:09
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Da, mai prezint mancarimi, nu asa de tare dar vad ca se vindeca bubitele, ma dau de aproape o saptamana.as vrea sa atasez o poza sa va arat dar vad ca nu am cum :(
0
19-02-2015, ora 17:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca se vindeca e f bine. Scabia sa stiti ca trece mai greu desi pe unele prospecte de medicamente scrie ca acel medicament (crema) trebuie folosit doar 2 zile. Poate sa dureze si cam 10 zile. Insistati cu crema si fierbeti lenjeria de corp si de pat, prosoapele zilnic. Sunteti pe calea cea buna. Trebuie sa mai aveti putintica rabdare.
0
19-02-2015, ora 17:54
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Din pacate mancarimile pot persista pana la 30 zile dupa tratamentul corect al unei scabii. Se numeste prurit postscabetic. Pentru asta puteti doar sa luati un antihistaminic (Aerius de ex, 1 tb pe zi, 10 zile, seara) si sa va emoliati pielea dupa dus cu o crema hidratanta, zilnic.
0
19-02-2015, ora 18:49
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Va multumesc mult pentru sfaturi! Numai bine va doresc!
0
23-02-2015, ora 13:14
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Semnele de pe piele cum as putea sa le fac sa dispara mai repede?Ori e mai bine sa le las sa dispara singure?
0
23-02-2015, ora 15:52
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Hidratarea pielii ajuta (cu o crema de corp), dar nu va asteptati la rezultate spectaculoase. Epidermul se reinnoieste la 30-40 zile.
0
23-02-2015, ora 17:00
AlexandraGl
Nu este medic/terapeut
AlexandraGl
Bine, va multumesc !
0
30-12-2015, ora 18:52
Sanonim
Nu este medic/terapeut
Sanonim
Sunt nou si nu stiu unde sa postez, dar am si eu o intrebare prin simpla strangere de mana scabia se poate lua?
0
31-12-2015, ora 17:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Scabia e o insecta. Daca persoana avea scabie chiar pe mana cred ca da.
1
01-01-2016, ora 20:13
Sanonim
Nu este medic/terapeut
Sanonim
Am inteles ca deja el se trata si eram cam in a 3a zi de tratement..
0
01-01-2016, ora 20:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acuma nu trebuie sa ganditi negativ ca ati luat-o. Sunt multe familii in care un singur membru e bolnav si ceilalti nu iau scabia desi traiesc in casa cu el.
0
01-01-2016, ora 21:21
Sanonim
Nu este medic/terapeut
Sanonim
Am auzit dar trebuie sa mentionez ca atingerea mainilor a fost foarte scurtta pentru ca am apucat sa obeserv si banuiesc ca in palma nu cred ca apare scabia..
0
01-01-2016, ora 21:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Apare si in palma, dar sunt unele tratamente care practic o omoara in 2 zile. Ziceti ca baiatul se trata de 3 zile. Slabe sanse sa o fi luat.
0
01-01-2016, ora 21:34
Sanonim
Nu este medic/terapeut
Sanonim
Ok mersi mult de raspuns, am inteles ca simptomele apar si greu si nu iti poti da seama repede, a trecut o saptamana de atunci dar nu am nici-un fel de punct, urma..
0
01-01-2016, ora 21:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Perioada de incubatie e de cateva saptamani dar nu cred ca ai luat-o pentru ca el deja facea tratament de 3 zile. Semnele lui (puncte, canale sapate de scabie) desi vor disparea cam intr-o luna poate mai mult, crema cu care si-a dat omorase deja insectele si ouale. Trebuie sa se dea pe tot corpul cu ea.
Asa ca poti sa stai linistit. Nu face din tantar armasar.
0
01-01-2016, ora 21:52
Sanonim
Nu este medic/terapeut
Sanonim
Multumesc mult, acum m.am mai linistit..:)
1
17-05-2017, ora 14:59
zaraf
Nu este medic/terapeut
zaraf
Timp de 6 luni am incercat toate tratamentele si leacurile babesti ptr ca in final sa descopar ca singurul care a fost eficient a fost spray-ul Super Kill Tox care contine permentrina.Pentru cap am folosit samponul antiparazitar dr.Soleil, sapunul cu sulf si ptr corp crema cu benzonat de benzil.
0
06-07-2020, ora 23:15
GN
Nu este medic/terapeut
GN
Bună seara!
Se pare ca eu, sora mea și cei doi copii ai mei am luat scabie de la o finuta care a fost câteva zile la noi. La băieți au apărut acum 18 zile niște santuri pe spate. De atunci ne tratam toți cu crema cu sulf. De 3 zile am oprit tratamentul, băieții nu mai au decât ceva bubițe ce seamănă cu mușcăturile de țânțari, în schimb mie și surorii mele ne tot apar bubițe roșii și pete ca și niște santuri. Pe sora mea o mănâncă dar pe mine nu. Voi relua tratamentul, dar când voi ști ca am scăpat? Spăl zilnic lenjeria si prosoapele la 90grade iar restul îmbrăcămintei la 60.
0
20-08-2020, ora 10:30
MishuL
Nu este medic/terapeut
MishuL
Salutare.
Am avut si eu raie in prima parte a acestui an, de care am scapat cu mare succes in Franta (aici ma prinsese lockdown-ul) cu Ivermectin (de uz uman, in Ro se vinde doar varianta de uzveterinar) si Ascabiol (benzoat de benzil). Am cumparat si pentru prietena mea din Ro si i-am trimis dar, pana sa ajunga coletul, s-a tratat si ea si s-a vindecat.
Prin urmare, as vrea sa vand acest tratament complet, pentru 2 administrari la interval de o saptamana, complus din 2 flacoane Ascabiol de 125 ml si 2 cutii de Ivermectin fiecare cu 4 pastile de 3 mg. Aceasta corespunde pt o greutate corporala de 50-60 kg; persoanele mai grele iau de 2 ori cate 6 pastile, caz in care pot sa mai cumpar o cutie de 4, pentru a avea in total 12 pastile, pt 2 aadministrari.
La mine mancarimea s-a redus puternic dupa primul tratament si a disparut complet dupa al doilea tratament, care se face dupa 8 zile.
Evident, totul este in termen, fiind cumparat in urma cu maxim 2 luni. Cred ca mai am si bonul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: