scabie in urma unui examen parazitologic

04-12-2013
daniela131
Nu este medic/terapeut
daniela131
Buna ziua! Astazi am fost diagnosticata cu scabie in urma unui examen parazitologic, desi eruptia mi-a aparut in urma cu 2 saptamani, nu stiu nici acum din ce cauza. :( Pana acum am folosit crema Advantan pentru ca diagnosticul nu a fost corect. Din aceasta seara voi urma noul tratament recomandat de medicul dermatolog format din niste pastile si un unguent cu sulf sau crema cu benzoat de benzil, cu care trebuie sa ma dau pe corp 3 seri la rand. Intrebarile mele sunt: ce unguent este mai bun, cum iti dai seama ca se vindeca si cam in cat timp se observa primele rezultate? Astept raspunsurile voastre pentru ca sunt foarte speriata si stresata din cauza acestui lucru :(:(
5 comentarii
0
04-12-2013, ora 15:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Iti dai seama ca se vindeca pentru ca nu iti mai apar acele bubite specifice.
Urmeza tratamentul si spala-ti lenjeria de pat si hainele la cele mai inalte temepraturi posibile, atat cat sa nu degradeze materialul.

Iti vor trece, stai linistita si urmeaza tratamentul.
0
04-12-2013, ora 15:11
daniela131
Nu este medic/terapeut
daniela131
Trebuie sa imi spal hainele pe care le-am folosit in ultima perioada sau toate? Si dupa prima utilizare a cremei trebuie sa folosesc o lenjerie de pat curata pe care va trebui sa o fierb a 2a zi? Si tot asa, pana la terminarea tratamentului cu crema respectiva?... Si inca ceva, trebuiesc dezinfectate toate obiectele din casa cu care am avut contact sau doar hainele, prosoapele si lenjeria de pat? Multumesc mult pentru rasp.
0
04-12-2013, ora 15:26
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Stiu pe cineva care a avut scabie si medicul asa a recomandat, sa fie spalate toate hainele si lenjeria, prosoapele, la temperaturi inalte insa nu stiu daca zilnic.

Ideea e ca persoana respectiva nu a facut acest lucru, ci doar a folosit crema recomandata - SCABEX se numea, si tot i-a trecut, chiar si fara dezinfectarea rufelor.
Ideal e sa o faci totusi.
Tine-te de tratament ca o sa iti treaca.
0
05-12-2013, ora 12:29
daniela131
Nu este medic/terapeut
daniela131
Multumesc mult, Otilia. Aseara am inceput sa ne dam pe tot corpul, eu si familia mea, cu benzoat de benzil. Ei nu am nimic pe corp oricum. Dupa cele 3 seri cu benzoat, trebuie sa aplic crema triamcinolon pe zonele afectate si, de asemenea, trebuie sa iau pastilele borenar timp de 10 zile. Dupa aplicarea cremei, nu am simtit nimic, doar cateva furnicaturi si nu m-am mai scarpinat in timpul noptii, cum faceam in ultimul timp. Cam dupa cat timp ar trebui sa se vada primele imbunatatiri? Si trebuie sa stau numai in casa pe perioada tratamentului? Iar boala se poate lua si prin obiectele personale, sau doar prin haine si lenjerie de pat?Multumesc mult.
0
08-12-2013, ora 11:28
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu trebuie sa stai in casa si in cazul persoanei despre care vorbesc, membrii familiei nu au luat si ei boala, desi nu au folosit niciun tratament.
Rezultatele apar dupa prima aplicare dar definitiv iti va trece in luni de zile. Trebuie sa iti dai zilnic cu crema, in fiecare seara pana cand nu mai apare nici macar o bubita. pana la gat, pe tot corpul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: