Scabie

15-07-2013
ionutz1977
Nu este medic/terapeut
ionutz1977
Buna ziua, ma numesc Constantin ionut am 20 de ani.Cam de o luna ma mananca pielea am fost la urgenta mi-a spus ca am scabie (raie) mia dat cateva creme dar niciun rezultat.Ma mananca pe burta pe maini pe picioare.Ma puteti ajuta cu ceva? Un tratament.
2 comentarii
0
17-07-2013, ora 11:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tratamentele actuale pentru scabie sunt extrem de eficiente, unele dau rezultate chiar si dupa o singura administrare. Dar trebuie tratata intreapa suprafata a pielii si nu numai zonele unde simtiti mancarime. In plus, tratamentul medicamentos trebuie dublat de masuri igienice menite sa evite recaderea (reinfestarea). Lenjeria de corp si lenjeria de pat se spala la temperatura inalta si se calca. La fel, hainele. Salteaua se schimba, doar daca nu va permiteti acest lucru se spala, preferabil cu hipoclorit. In sfarsit, asigurati-va ca sunteti singurul cu scabie si ca nu e vorba de un focar. Uneori, oameni chiar din aceeasi familie ori colectivitate isi ascund astfel de lucruri unul fata de altul, fiindca, din cauza unui gresit sens dat rusinii, ectoparazitozele sunt considerate ceva rusinos, care nu trebuie recunoscut.
0
19-08-2013, ora 12:44
grecan d
Nu este medic/terapeut
grecan d
Du-te cat mai repede la un dermatolog pt tratament. nu e de gluma cu scabia. Si eu am si cu cat stai mai mult netratat cu atat te tratezi mai greu si risti sa ii infestezi si pe ceilalti. Oricum in ziua de azi multe tratamente pt scabie sunt interzise la noi in tara iar totul se cam invarte in jurul benzoatului de benzil sau a cremelor pe baza de sulf -pe car eu nu le-am incercat.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.