Scabie + Benzoat de benzil.

08-10-2008
Bogdan10
Nu este medic/terapeut
Bogdan10
Am fost diagnostic cu scabie acum 2 zile, bubite am foarte putin si m-i s-a spus sa folosesc benzoat de benzil 25%..dar am o intrebare in legatura cu administrarea acestuia..
Pe prospect scrie ca se spala corpul cu apa si sapun si se usuca cu un prosop moale, dupa care se aplica crema pe toate suprafata corpului..simultan 3 zile la rand in fiecare seara, si dupa aplicarea cremei sa fie folosita lenjerie curata deparazitata etc..Si pe forum am gasit:
Citez: " Mai trebuie sa mentionez faptul ca tratamentul cu Benzoat (numai pentru adulti) se face CEL PUTIN 3 seri la rand, FARA a se face baie in acest timp si FARA a schimba lenjeria de pat si de corp decat DUPA terminarea tratamentului!"
Deci pana la urma 1. fac dus in fiecare seara dupa care aplic crema si schimb lenjeria
2. Nu fac dush 3 zile, nu schimb lenjeria 3 zile si aplic crema in fiecare noapte ?
Un rasp. cat mai rapid ar fi binevit :)
Multumesc.
75 comentarii 12 3 Înainte ›
0
08-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
faci dus, aplici crema, te imbraci cu lucruri fierte sau spalate si calcate, lenjeria o schimbi in fiecare seara!!prosoapele la fel fierte la 90 de grade, lenjeria intima absolut tot!!si ceea ce nu merge fiert, le pui in saci din plastic dai cu un spray de gandaci apoi legi sacii foarte bine si lasi lucrurile acolo 10 zile!!ai mare grija cu scabia ca daca nu deparazitezi lucrurile cu care ai intrat in contact te poti molipsi din nou!!daca mai locuiesti cu cineva trebuie sa faca tratament la fel ca tine chiar daca nu are nimic pe piele!!crema o aplici de la gat in jos pe tot corpul, intre degete pe palme, talpi si insisti in zona coatelor si a genunchilor!!daca mai ai vreo nelamurire intreaba ;) multa sanatate!!
0
08-10-2008, ora 00:00
Bogdan10
Nu este medic/terapeut
Bogdan10
Heh... multumesc pentru raspuns. Eram foarte confuz cum se foloeste acea crema pt. ca am auzit mai multe variante.
In legatura cu fiertu si etc..am ars toate perechile de chiloti si toate cearceafurile din casa...Sunt innebunit...nu stiu cum am luat asa ceva. Contact sexual NU in ultimele 2 luni, nimeni nu a dormit in apartamentul meu, eu nu am dormit la nimeni, nu am fost in nici un hotel, fac dush si de 2 ori pe zi, prima data cand ma duc la facultate si a 2'a oara dupa ce vin de la faculta, ca dupa biochimie anatomie si etc ma simt aiurea :)...
Deci pur si simplu e stupid...sunt f curios cum am luat asa ceva
+ Voi angaja o firma specializata in deratizare pentru apartament dupa tratamentul cu aceasta crema sa fiu sigur ca nu mai exista nici
+ am folosit vreo 2L de clor sa spal toatagresia din casa, inclusiv tastatura monitoru mouseul si tot le-am sters cu clor
0
09-10-2008, ora 00:00
Bogdan10
Nu este medic/terapeut
Bogdan10
Si inca o chestia..Fac tratamentul cu Benzoat de 2 zile deja..Cum stiu dupa 3-4 zile ca mi-a trecut ? Bubele isi schimba culoarea, se albesc, sau raman tot asa si dupa disparita scabiei, ?
La medic m-am programat doar sapt viitoare luni -.-
1
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Bogdan10, daca mai asculti sfaturi ca ale jaquelinnei ai sa faci o psihoza legata de scabie si ai sa-ti dai foc la casa !!!
Scabia este in ultima instanta data de o insecta. Tratamentul este relativ simplu, insa medicii si "sfatuitorii" il fac complicat!
In primul rand trebuie sa fii sigur ca este vorba despre o scabie.
In al doilea rand, trebui sa stii ca benzoatul de benzil este toxic pentru ficat. Pentru a-si face efectul el trebuie sa fie aplicat non stop 3 zile pe piele. Baile indeparteaza stratul lipidic protector al pielii si favorizeaza absorbtia crescuta a benzoatului de benzil, cu risc de hepatotoxicitate (avand in vedere suprafata mare de piele pe care se aplica).
In concluzie, baia se face NUMAI LA SFARSITUL TRATAMENTULUI !!!
Avand in vedere ca benzoatul de benzil se imbiba si in lenjeria in care esti imbracat, NU SE SCHIMBA LENJERIA de pat si de corp pana la terminarea tratamentului pentru a mari eficienta acestuia.
Stii ca te-ai vindecat atunci cand simptomele (pruritul nocturn, eruptia papuloeritematoasa specifica) au disparut.
0
09-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
bogdan dar nu trebuia sa arzi nimic!!doar fierte la masina de spalat la 90 de grade!!dupa tratament este posibil sa iti mai apara si alte bubite dar cica e de bine, asa am auzit!!pt ficat poti sa-ti cumperi niste hepatoprotectoare din farmacie!!nu stiam ca benzoatul afecteaza ficatul!nu cred ca este nevoie sa chemi deratizarea, poti sa o faci si tu!!iti iei de la o farmacie veterinara niste fiole cu neostomosan, amesteci cu apa asa cum scrie pe prospect si pulverizezi pe saltea, canapele, plusuri etc.am inteles ca nu se ia pe plastic..dar nu se stie niciodata!!pai puteai sa o iei si daca ai dat mana cu vreun prieten care avea, sau ai imbratisat pe cineva etc.nu trebuie neaparat sa dormi undeva sau sa doarma cineva la tine, plus ca scabia poate avea o perioada de incubatie de pana la o luna jumate!!si in tot timpul asta sa nu ai nici un fel de simptom!!si ca sa afli daca este vb despre scabie poti merge la un laborator de micologie sa ti se faca o analiza de pe piele!!acum daca tot ai inceput trat.termina-l si vezi cum evolueaza bubitele!!cat despre lenjerie eu stiam ca se schimba in fiecare seara, dar acum...doctorii stiu mai bine!!multa sanatate
0
09-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sau chiar si daca ti-ai cumparat ceva de imbracat nou care a fost probat de vreo persoana infectata puteai sa iei!!nu mai apela la metode drastice ca nu este chiar asa de grav!!
0
10-10-2008, ora 00:00
Bogdan10
Nu este medic/terapeut
Bogdan10
Stiu ca nu este asa de grav dar sincer, eu absolut nimic de genu' asta nu am avut..stiu ca nu e o boala a "nespalatilor" etc..
Sunt foarte stresat deoarece am grija de mine foarte mult, mai ales in privinta spalatului pe corp si igienei in general, mai ales dupa 2 ani de medicina.Eu sincer am ramas socat cand am auzit..
Diagnosticul de "raie" a fost dat de 2 Doctori Dermatologi.+ medicul de familie..
Am stat si m-am gandit si inainte cu 1 luna am fost in oras sa imi cumpar niste haine si am probat o gramada de chestii...poate de acolo.
PS: e a 3'a zi a tratamentului si pielea nu ma mai mananca deloc, unele bube s-au inchis la culoare in "Varf" + mi-au aparut niste bubite ffffff mici pe bratul stang..cred ca e de la crema, voi vedea luni cand ma duc la un control
In fine..Multa sanatate si multumesc pt raspunsurile date.
0
10-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
nu mai conteaza acum de unde ai luat, important este sa scapi de ea!!imi inchipui ce soc ai avut cand ti s-a spus...in ultimul timp aud numai de boli din astea, off ;( oricum bogdan, sper ca ai fost sfatuit ca pana scapi de boala sa eviti orice fel de contact cu cineva, nu de alta dar se poate molipsi si pers.respectiva!!asteptam vesti bune de la tine!!numai bine
0
11-10-2008, ora 00:00
Bogdan10
Nu este medic/terapeut
Bogdan10
dupa tratamentul 3 zile cu benzoat mi-au iesit niste bubite extrem de mici pe maini la baza firelor de par, cred ca e de la crema.
Zonele care erau problema nu ma mai mananca deloc..cred ca e un semn bun :)
Oricum, va voi tine la curent cu evolutia bolii, luni ma duc la Doctor..
Numa bine :)
0
11-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sa stii ca astfel de creme dau si o alergie!!vezi ce zice medicul si sa ne dai de stire!!numai bine
0
12-01-2009, ora 19:02
andra07
Nu este medic/terapeut
andra07
buna ziua am si eu mare nevoie de mai multe informatii despre benzoatul de benzil (cat pt in referat) va rog frumos.multumesc
0
24-05-2009, ora 16:29
avionbarca
Nu este medic/terapeut
avionbarca
http://www.invs.sante.fr/publications/2008/epidemie_gale_commmunautaire/epidemie_gale_commmunautaire.pdf uite aici daca intelegi franceza si mai ai nevoie ;)
0
20-03-2010, ora 20:59
andreass
Nu este medic/terapeut
andreass
buna ziua domnu doctor, am scabie am facut tratament cu benzoat de benzil aprent mi-a trecut dar dupa o saptamana mi- a reaparut mancarimile dupa terminarea tratamentului am fost la drmatolog si acesta mi-a zis ca sunt vindecat dar totusi am acelasi simptome, iar doctorul mi-a prescris locoid, dar degeaba, credeti ca ar trebui sa repet tratamentul cu benzoat de benzil ?si cum dezinfectez lucrurile din casa exista ceva spray?lenejeria si taite hainele le am spalat la 90 grade si le am calcat multumesc si astept raspuns
0
24-03-2010, ora 17:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru hainele care nu se pot spala se pot utiliza sprayuri pentru gandaci de bucatarie.
Se pulverizeaza pe dosul hainelor si se baga intr-un sac de plastic legat la gura si se tin acolo 7 zile.
0
19-04-2010, ora 17:59
calatorul
Nu este medic/terapeut
calatorul
Buna ziua.Domnu' doctor, vreau sa va intreb daca acarienii dispar de pe haine doar calcandu-le cu calcatorul cu aburi la temperaturi mai mari, fara sa trebuiasca sa pulverizez pe haine spay de gandaci iar apoi sa le tin intr-un sac 7 zile...e c-am greu sa tin toate hainele intr-un sac, timp de 7 zile...
Multumesc.
0
25-04-2010, ora 15:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu toate hainele se pulverizeaza cu spray!
Hainele din bumbac sau alte materiale care pot fi fierte, se spala la masina la 90 de grade sau se fierb.
Hainele care nu pot fi fierte, deci nici calcate cu fierul incins, se dezisectizeaza cu spray.
0
11-06-2010, ora 10:45
rusus
Nu este medic/terapeut
rusus
buna ziua, va rog sa-mi raspundeti ce hepatoprotectoare ar trebui folosite in cazul tratamentului folosit cu benzonat benzil, daca trebuie repetat in mod sigur sau in cazul in care nu a fost folosit corect, ex.dush facut zilnic la un interval scurt de ore dupa aplicare tratament, pacientul ia in prezent aierus pentru mancarimi, medicul dermatolog nu i-a precizat cum sa faca tratamentul, pe fise iesire din spital scrie urticarie, toximfectie alimentare, avea si sufocare si febra, asa a fost internat, a iesit l;a cerere, nu aveau pat unde sa stea,
are pe rateta data ca tratament, benzonat benzil recomandat, plus alte mediacamente, multumesc.
Doaresc un raspuns din partea lui midorin42
0
11-06-2010, ora 13:01
Kiki23
Nu este medic/terapeut
Kiki23
A folosit cineva scabex ? Este suficient ca tratament, doar acest unguent? Nu are prospect in cutii iar pe internet am gasit un singur prospect unde scrie ca se aplica de doua ori la intervale de 12-14 ore. Il aplic deja de 3 zile si inca am mancarimi si puncte specifice pe burta si pe spate. Ar trebui sa trec pe altceva? Ce medicament are eficienta maxima si garantata in cazul scabiei?
0
23-06-2010, ora 20:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru rusus:
Benzoatul de benzil NU se aplica dupa baie pentru a limita absorbtia si NU se indeparteaza de pe piele timp de 3 zile, pentru a -si putea face efectul !
0
23-06-2010, ora 20:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Kiki23:
Scabexul este eficient, dar aplicat DUPA baie, la 12 ore, timp de 3-4 zile.
Daca pruritul persista, este posibil sa nu fie vorba despre scabie!
0
27-06-2010, ora 17:39
ilim
Nu este medic/terapeut
ilim
Buna ziua
D-nul doctor va rog sa-mi spuneti cum se aplica scabexul:1 data pe zi, se face baie dupa 12 ore, timp de 3-4 zile sau de 2 ori pe zi(din 12 in 12 ore) timp de 3-4 zile.Va multumesc anticipat.
0
27-06-2010, ora 18:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din 12 in 12 ore.
Prima aplicatie se face dupa baie.
0
27-06-2010, ora 19:31
ilim
Nu este medic/terapeut
ilim
Va multumesc
0
18-10-2010, ora 11:44
oanadn
Nu este medic/terapeut
oanadn
baietelul meu a fost diagnosticat cu "scabie", am facut intreaga familie tratamentul cu "benzoat de benzil" desi nu toti membrie familiei prezentam simptome.Din ce am citit pana acum inteleg ca nu am folosit unguentul cum trebuie (l-am folosit 3 zile la rand dar dupa ce am facut dus, iar dimineata faceam iarasi dus si schimbab lenjeria de pat si o spalam la 90 de grade-asa mi-a spus medicul dermatolog ca trebuie procedat ), spuneti-mi va rog frumos exista riscul ca tratamentul sa fie un esec ? copiii pot avea probleme hepatice? trebuie reluat tratamentul ?
0
02-11-2010, ora 19:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este bine sa-i faceti baietelului niste analize pentru a vedea starea ficatului dupa tratament.
In rest, tratamentul nu ar trebui sa fie un esec!
0
23-11-2010, ora 02:49
adrianfffgl
Nu este medic/terapeut
adrianfffgl
Buna seara am facut si eu mult timp tratament cu toate cremele si nimic, dar acum mai nou mi sa uscat pielea chiar se decojeste putin asa si nu stiu pare lucioasa oare de la ce crema e si cu ce sa ma dau sa-si revina si inca o intrebare care este cea mai buna crema si cea mai recomandata pentru inlaturarea scabiei? si inafara de asta mai trebuie sa ma dau cu ceva pe leziuni sa zic benzoal sera ziua flocinolon sau mai stiu eu ce si ce pastile ca eu cand am fost la dermato mia dat 2 creme si pastile dar numai gasesc reteta si inca ceva trebuie neaparat sa fierb hainele nu le pot lasa 3-4 zile afara?.Multumesc mult sper sa-mi raspundeti cat de curand.
0
05-12-2010, ora 14:33
alexandra999999999
Nu este medic/terapeut
alexandra999999999
buna tuturor.am si eu aceasta problema.am fost cu sotu in excursie.am dormit la hotel si banuiesc ca de acolo am primit si noi aceest, , cadou, ,. cum sa fac cu hainele si lenjeriile???? sa le spal la 90 de grade??? sau trebe neaparat fierte???daca le spal si le intind afara si ingheta nui ok??? nu moare????ast raspuns cat mai rpd va rog
0
05-12-2010, ora 14:36
alexandra999999999
Nu este medic/terapeut
alexandra999999999
am uitat sa va zic am mai facut o data tratamentu cu benzonat de benzil acuma o luna jumate si nu am facut ceva bn si o reaparut...imi puteti zice exact pasi care ttrebe sa ii urmez????
0
08-12-2010, ora 16:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Lenjeria care poate fi fiarta se fierbe sau se spala la 90 grade.
Cea care nu poate fi fiarta se intoarce pe dos si se spray-aza cu un spray impotriva gandacilor (Raid, Flit, etc). apoi se baga intr-un sac de plastic legat la gura, timp de 7 zile, dupa care se spala obisnuit.
0
11-12-2010, ora 11:29
andrada8083
Nu este medic/terapeut
andrada8083
Buna ziua.Sunt medic specialitate paraclinica. Eram aproape convinsa ca am scabie. Al 2 lea dermatolog mi-a confirmat temerilele. Am facut trat cu benzoat-si copilul-care avea si el 2-3 leziuni. In timpul trat a fost f bine. Apoi am inceput sa am eruptii pe traiectul marginii imbracamintei intime-fara a suporta haine stramte pe mine. Am revenit la medic-dermatita de contact-asa am presupus si eu-in urma sensibilizarii la benzoat. La o zi dupa a 3 vizita-apar leziuni-cate una in plica cotului si a genunchiului. Mentionez ca am luat toate masurile igienice pt a fi bine-spalat la 90 gr, calcat tot ce s-a putut si depozitat in saci ce nu se poate calca. Ajutati-ma va rog caci simt ca o iau razna. Va multumesc! Fac tratament iar, astept inca o saptamana!!??
Adaugă un comentariu / răspuns
75 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: