Sarcina si tensiune 140 90 saptamana 36

20-02-2013
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
Va rog frumos sa mă ajutati ca sant tare nedumerita.am tensiune in mişcare daca mă ridic din pat, merg sau fac unele activităţi usoare, , sau vorbesc obosesc îmi creste la 140/9 si o singura data a fost 150spun asta pt ca am avut si un holter montat si mi sa recomandat sa iau dopegit 1/2 daca e 140 in repaus de cardiolog...ginecologul mi-a spus sa iau nifedipin la aceste valori de 140/9 si ca o jumătate de dopegit nu-si are efectu...ţin sa mentionez ca am stat mai toată sarcina in pat si cand stau pe partea cu inima tensiunea in repaus este 120/80, , , , iar pe partea dreapta aproape scade pana la 100/65.si am uitat sa mentionez ca iau si nospa si gynipral cate trei pe zi.întrebarea mea este ce sa fac iau la 140/90 nifedipin sau dopegit ??? Sau e ok sa iau meteu preventiv ???măcar una pe zi cum sa fac căci as vrea sa nasc normal si sa fie copilul bine... Am o stare de stres continu si îmi iau tensiunea mereu ca sa fiu sigura ca nu pateste ceva bebele. Aşa mă gândeam daca ar fi ok sa iau dopegit mă car una pe zi si daca îşi face efectu ca sa nu mai stau mereu cu frica sa nu crească tensiunea si eu sa numi dau seama... Multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •