Sarcina si fibrom uterin | Forumul Medical ROmedic

Sarcina si fibrom uterin

18-05-2011
angyca
Nu este medic/terapeut
angyca
Buna! Am 25 de ani si sunt insarcinata in saptamana 31. Cand am aflat de sarcina, am aflat si de un fibrom uterin care avea atunci 6 cm, e pozitionat in partea stanga a uterului. La inceput nu prea mi s-au dat sanse ca voi duce sarcina, dar am reusit pana acum dar a crescut si fibromul, care are acum 10/8 cm. Medicul mi-a spus ca nu se poate fara cezariana. Cand am fost la control ultima data, mi-a zis ca va trebui sa opereze si fibromul pentru ca nu poate scoate copilul de fibrom. Nu prea a vrut sa imi dea multe detalii, a zis ca data viitoare(probabil sa nu ma ingrijorez), dar mie mi-e frica sa nu fie necesar sa mi se faca histerectomie. Ce parere aveti?? E posibil sa scap fara? As mai vrea un bebe si is ingrijorata de modificari hormonale din cauza histerectomiei. Multumesc
3 comentarii
0
19-05-2011, ora 11:00
nicoletuta
Nu este medic/terapeut
nicoletuta
buna ziua ! as dori sa-mi operez baietelul, in varsta de 5 ani, de polipi, intrucat secretiile nazale sunt prelungite (inca din septembrie 2010, ).in plus are si amigdalele marite.dupa consult, d-na doctor ne-a intrebat sub ce fel de anestezie dorim-l operam.am ales anestezia locala.mentionez faptul ca baiatul meu este foarte fricos.
as vrea sa mai stiu un lucru :setul de analize care se face inaintea operatiei se face functie de ce fel de anestezie aleg. adica, pentru anestezia locala, se recomanada un anumit set de analize, iar pentru cea generala, alt tip de analize ?
ma repet, eu am ales anestezia locala, dar m-am razgandit intre timp. ma gandesc ca sub anestezie generala va fi mai bine curatat si in plus ce este cel mai important, nu va ramane cu traume psihice. multumesc
0
10-06-2011, ora 10:19
doarAlina
Nu este medic/terapeut
doarAlina
Mă tot mir ce legătură are fibromul cu polipii... Mă rog. Angyca, numai medicul care a vazut fibromul la ecograf poate spune dacă este necesară sau nu histerectomia. Eventual poţi cere o a doua şi chiar a treia părere de la alţi ginecologi. E chiar indicat.
0
18-09-2013, ora 14:42
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Daca iti faci histerectomie, sigur nu mai poti avea alti copii, pentru ca ti ar scoate uterul.. De obicei cand se face cezariana nu se scoate si fibromul, pentru ca ar fi sangerari prea puternice si s ar putea ajunge la histerectomie. Daca duci sarcina pana la capat, ai putea sa te interesezi dupa nastere de embolizare, daca se mai poate face in cazul tau. Fibroamele cresc in timpul sarcinii, si poate dupa nastere mai scad putin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •