Sarcina si fibrom uterin

06-08-2008
malexa
Nu este medic/terapeut
malexa
Buna ziua,

Azi de dimineata am mers la medicul ginecolog pentru primele investigatii asupra sarcinii. Sunt in 4 saptamani. La ecografie medicul a gasit un fibrom de 6 cm. In urma cu un an, inainte de a ne hotara sa facem un copil, am facut analize si ecografie dar atunci nu a iesit nimic. Din pacate, ne-a trebuit un an intreg ca sa reusim sa ramanem insarcinati :). Si acum cand in sfarsit s-a intamplat am aflat ca nu e totul bine. Am citit pe site-ul Romedic despre fibrom. Dar totusi ma intreb: cat de periculos este? Se poate face tratament impotriva lui chiar si in timpul sarcinii? Imi doresc din tot sufletul acest copil si chiar imi doresc sa-i facem peste 2 ani si un fratior sau o surioara. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
14 comentarii
0
11-06-2009, ora 21:53
allyna
Nu este medic/terapeut
allyna
Buna ziua,

Poti sa imi spui si mie daca in cazul tau fibromul a mai crescut in sarcina.Eu sunt in 8 sapt acum si la eco mi-a aparut si un firom de 6 cm pe care in ian nu l-a vazut nimeni. si eu ca si tine ma intreb daca nu se poate face un tratament impotriva fibromului in timpul sarcinii. Multumesc anticipat pentru orice raspuns pe acest subiect.
0
15-06-2009, ora 12:55
malexa
Nu este medic/terapeut
malexa
Buna Allyna,

Fetita mea face saptamana viitoare 3 luni :).
Am nascut in a 39-a saptamana de sarcina, iar fibromul meu a continuat sa creasca in timpul sarcinii pana a ajuns de 10 cm diametrul. Singurul tratament indicat de medicul meu a fost 'Utrogestan' in primele 3 luni si interdictia activitatii sexuale inca de la inceputul sarcii. La nastere am sperat ca vor opera si fibromul dar nu a fost asa. Am nascut prin Cezariana, iar doctora mi- spus ca a vazut fibromul si ca nu a vrut sa intervina pentru ca nu stia daca odata inceputa extirparea lui va putea sa-l scoata fara sa-mi afecteze uterul. Asa ca a preferat sa-l lase acolo, sa asteptam sa se traga odata cu uterul si apoi vedem ce e de facut. Eu, peste 2 ani as vrea sa mai fac un copil, iar doctora a zis ca cel mai probabil voi duce si a doua sarcina cu acest fibrom, iar apoi vedem daca procedam la scoaterea lui.
Tot ce te pot sfatui, este sa faci cat mai putin efort fizic, fara sex, cat mai multe ganduri pozitive si mult noroc!
1
28-07-2009, ora 23:06
allyna
Nu este medic/terapeut
allyna
Multumesc ptr raspuns
Scuze ca abia acum am vazut mail-ul de la tine.
Sa va traiasca fetita si sa fiti sanatosi!
Eu am fost la eco de 13 sapt si nu se marise, era 6.8/6.3 cm.Sapt viitoare ma duc si la cea de 16 sapt.Sper sa fie Ok si sa nu mai fi crescut.
Inca nu stiu ce este dar cred ca o sa ne spuna la eco urmatoare.
Mie doctora mea nu mi-a recomandat nici un medicament ptr fibrom.Doar Centrum Materna si atat!
Efort fac mai putin ptr ca mi-am luat concediu de risc maternal de 2 sapt.
Cand a crescut fibromul...in ultimele sapt sau pe parcurs?
Dar dupa cezariana nu ti-a dat nici un tratament ca sa se mai reduca ca e totusi mare?
Multumesc inca o data pentru rasp si daca mai ai timp mai scrie-mi.
0
04-12-2010, ora 21:50
angyca
Nu este medic/terapeut
angyca
Buna. acum am vazut problemele voastre, pentru ca si eu am sarcina de 7 saptamani si un fibrom de 6cm. Ati avut probleme pe timpul sarcinii? Mie mi-a recomandat medicul chiuretaj dar nu vreau sa fac daca am sanse sa pot duce sarcina. Se poate ca din cauza fibromului sa fie afectat uteru si sa fie nevoie de operatia lui????
0
06-12-2010, ora 14:18
malexa
Nu este medic/terapeut
malexa
Buna,

Dupa cum ai vazut in primul meu post, fibromul meu era de 6 cm chiar din a 4-a saptamana de sarcina. Cu toate acestea, am dus sarcina pana la sfarsit, fara a avea probleme majore de sanatate si fara a afecta in nici un fel dezvoltarea intrauterina a copilului. Singura problema pe care am avut-o a fost ca nu am putut naste natural, asa ca am nascut prin cezariana si a fost totul foarte bine. Sincer, ma gandesc ca doctorul tau iti recomanda sa faci avort din doua motive: 1. a vazut la ecografie pozitionarea fibromului si a fatului si si-a dat seama ca sarcina nu poate evolua normal sau chiar iti poate pune in pericol sanatatea, sau 2. nu este un doctor prea experimentat sau nu a mai intalnit prea multe astfel de cazuri in practica lui si crede ca avortul este cea mai potrivita solutie. Si eu cand am fost prima oara la control (eram in saptamana a 4-a) am mers la un medic care dupa ce a vazut problema cu fibromul m-a speriat foarte tare spunandu-mi ca sunt sanse foarte mici sa pot tine sarcina si pe deasupra ca s-ar putea ca dupa ce-mi va opera fibromul sa nu mai pot face copii niciodata. Evident ca n-am vrut sa cred asa ceva, si am mers la alt medic ce avea referinte dintre cele mai bune, iar aceasta a dat dovada de profesionalism si mi-a explicat ca sunt sanse 50% sa pot tine si duce pana la capat sarcina si ca depinde de mine daca vreau sa o pastrez sau nu, dar ca ea va face toate eforturile ca sa se termine cu bine. Si asfel am mers mai departe, iar azi ma bucur de fetita mea de 1 anisor si 8 luni si ma gandesc cu speranta ca-i voi mai face cat de curand si un fratior :)
Inca mai am fobroumul care dupa nastere a inceput sa se retraga odata cu uterul iar acum este destul de micsorat fara a face nici un tratament pentru asta. Doctora mi-a spus ca tratamentele pentru fibrom sunt destul de puternice si induc menopauza asa ca am hotarat sa-l lasam sa se retraga singurel fara interventii.
Iti recomand sa mai mergi la un alt medic si sa mai ceri inca o parere avizata.

Iti doresc sanatate si tie si fatului tau :) si Sarbatori Fericite!
0
06-12-2010, ora 16:03
angyca
Nu este medic/terapeut
angyca
Mersi tare mult de rasp, ajuta mult psihic.:) Am fost deja la 4 medici, cel care a recomandat avortul e chiar foarte renumit. El a zis k ar fi mai sigur, dar dak eu vreau sa pastrez, ma va tine sub mai mare supraveghere. Al meu e tot asa, fix de 6 cm si tot asa am aflat si eu de existenta lui la ecograf cand era si sarcina. Dar am inteles k pe perioada sarcinii, va creste. La tine cum a crescut? Nu au putut opera la cezariana si fibromul??? Mersi tare mult de rasp!! Si eu iti spun SARBATIORI MINUNATE alaturi de fetita ta!!! Sper k si la mine va fi ok...
0
12-01-2011, ora 01:36
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Buna fetelor, Am si eu un fibrom de 94/84/70 mm., si imi doresc foarte mult un bb.Doctorita mea mi-a recomandat sa ma operez si apoi sa fac un bb.Stiti ceva daca as putea duce o sarcina pana la sfarsit daca as ramane insarcinata??Va rog sa-mi raspunde-ti daca stiti ceva, eu de fel sunt foarte fricoasa si as vrea sa scap de cutit, si imi mai este frica sa nu-mi scoata uterul
0
12-01-2011, ora 09:24
malexa
Nu este medic/terapeut
malexa
Buna,
Dupa cum ai citit mai sus exista sanse 50 - 50 % sa poti duce o sarcina la capat cu un fibrom. Depinde de fiecare organism in parte, de pozitia fibromului si in primul rand de vointa lui Doamne Doamne :). Daca doctorul iti recomanda operatia inainte ar trebui sa iei in considerare si varianta asta dar nu inainte de a te asigura ca vei mai putea avea un copil si dupa operatie. Daca nu e sigur 99% atunci mai bine ramai insarcinata cu tot cu fibrom si cu Dumnezeu inainte. La mine a contat foarte mult pozitionarea fibromului si a sarcini adica: fibromul era pe peretele posterior dreapta al uterului, iar sarcina s-a pozitionat pe peretele opus fibromului avand astfel un perete sanatos al uterului si nesolicitand prea mult partea cu fibromul. Deci dupa cum ti-am spus, am avut ajutor de la Doamne Doamne :). Iti urez multa incredere si mult noroc!
0
28-01-2011, ora 20:33
vio27
Nu este medic/terapeut
vio27
Buna.
si eu sunt una dintre viitoarele mamici cu fibrom uterin. inainte de sarcina avea 2, 7 cm iar pana in luna 4 a ajuns la 6 cm si de atunci nu a mai crescut acum am 29 sapt. la ultimul control dr a spus ca e totul ok si mi-a recomandat mult repaus, fara activitate sexuala si cu ajutorul lui Dumnezeu voi duce sarcina pana la capat. acum problema mea este nasterea: naturala sau cezariana?? as vrea naturala dar nu stiu daca bb se va intoarce cu capul in jos acum fiind cu capul sus.
un alt medic mi-a spus ca e mai bine ca s-a intamplat asa adica ca am ramas insarcinata chiar daca aveam fibrom pt ca existe posibilitatea sa se retraga si nu va mai fi nevoie de interventia de scoatere a fibromului. deci va doresc multa sanatate si cautati un medic optimist. va astept cu vesti bune!
0
31-01-2011, ora 17:15
tinablonda59
Nu este medic/terapeut
tinablonda59
buna ziua fetelor, la fel ca si voi am si eu un fibrom uterin pe care l-am depistat in urma unui control ginecologic de rutina, am varsta de 41 de ani si credeti-ma ca imi este frica nu atat de operatie in sine cat de faptul cum voi fii eu dupa operatie.cum voi trai eu fara uterul meu dupa o histerectomie totala ? ce se va intampla cu mine simtimdu-ma atat de goala pe dinauntrul meu? incep sa ma gandesc la ce este mai rau.voi mai fii eu femeie in adevaratul sens al cuvantului dupa aceea ? oare alta solutie nu este innafara de aceea operatie? ceva care sa opreasca sa mai creasca acel fibrom de care credeti-ma ca imi este scarba ca se afla acolo inauntrul meu. este ceva ce ma depaseste psihic.mi-e groaza sa am un contact sexual deoarece ma doare la atingere si din cauza asta cred ca o sa ajung frigida. sant atatea intrebari pe care mi le pun singura si incerc sa gasesc raspuns la ele tot pe internet, am citit m-am documentat dar sant pareri si pareri dar numic concret.nici nu stiu ce sa mai cred.astept sa fac un test papanicolau si sa vad ce se mai poate intampla dupa aceea.daca v-am dezamagit doamnelor dragi cu problemele mele va rog sa ma iertati. dar poate se gaseste cineva care sa imi dea o speranta de viata-va multumesc.
0
14-02-2011, ora 13:56
malexa
Nu este medic/terapeut
malexa
Draga Tina,
Intr-adevar, nu e un moment usor sa afli de existenta fibromului. Dar, in acelasi timp, nu e o problema de viata si de moarte! Trebuie sa fi puternica si realista si sa nu dramatizezi sau mai ales sa nu amplifici gravitatea faptului. Este bine ca exista solutii pentru indepartarea lui, ca exista tratament (se poate face un tratament medicamentos pentru a-l determina sa intre in remisie, dar acesta are ca efect instalarea timpurie a menopauzei), exista solutia extirparii lui, iar in ultima instanta exista solutia histerectomie totale. In toate trei cazurile finalul este fericit pentru ca ramai in viata, te poti bucura de ziua de maine in continuare, poti face oamenii din jurul tau fericiti pentru ca inca esti langa ei. Da, este adevarat ca ai de trecut un hop si ca trebuie sa inveti sa ai din nou incredere in tine si in feminitatea ta. Dar cu siguranta vei descoperi o alta fata a eului tau, poate mai profunda decat cea de pana acum. Eu iti urez sa fii puternica si cu credinta in tine si in Dumnezeu cu siguranta vei reusi!
Multa sanatate,
Mihaela
0
28-03-2012, ora 20:46
nikole079
Nu este medic/terapeut
nikole079
pentru vio27. Imi poti spune numele doctorului la care ai fost?
0
13-06-2012, ora 16:44
madalinab
Nu este medic/terapeut
madalinab
Buna fetelor
Numele meu este Madalina.
Nu stiu daca mai este cineva pe acest forum dar as vrea sa va spun si eu povestea mea. Acum ceva timp am descoperit ca am si eu fibron si nu unul ci foarte multi: 4 submucosali (cel mai mare avea 4 cm) care mi-au fost indepartati printr-o procedura numita histeroscopie si foarte multi intramurali dar si foarte mici.
Dupa cele doua operatii (care de fapt nu sunt operatii pentru ca nu m-au taiat a fost totul intravaginal) am decis cu acordul medicului sa incerc sa raman insarcinata. Acum sper din tot sufletul ca fibronii intramurali sa imi permita sa duc sarcina pana la capat, in cazul in care doamne fereste nu voi putea doctora mi-a spus ca exista posibilitatea de a ma opera (de data asta operatie) si de a incerca sa imi scoata toti fibronii care ii am intramurali (aceasta operatie insa imi va afecta mai mult uterul si voi avea nevoie de o perioada mai lunga de refacere inainte de a incerca inca odata sa raman insarcinata).
Va doresc tuturor multa sanatate.
0
02-07-2012, ora 11:25
anisoara13
Nu este medic/terapeut
anisoara13
Buna fetelor
La fel ca voi toate si eu am avut un fibrom uterin de o dimensiune considerabila 15cm mai exact.
Intrucat histerectomia inseamna castrare intr-un limbaj mai dur, am refuzat aceasta procedura din start.
Era anul 2011 prin ianuarie si imi doream foarte mult un copil, dar din cauza fibromului care imi dadea batai de cap de ceva vreme am renuntat la ideea de copil si am intrat intr-o mare depresie. In vara anului 2011 parca Dumnezeu mi-a scos pe domnul Dr.Rares Nechifor in cale. El mi-a oferit alternativa histerectomiei, aceea fiind embolizarea fibromului.
Foarte rapid am luat decizia de a accepta procedura si a fost cea mai buna decizie luata vreodata in viata mea.
Acum dupa un an au aparut si rezultatele mult asteptate. Sunt insarcinata in luna 3 si sunt extrem de fericita pt ca am ales sa raman femeie. Tot respectul si aprecierea pentru Dr. Rares Nechifor sa ii dea Dumezeu viata lunga si sa ajute cat mai multe femei aflate in situatia in care am fost eu.
-
Multa Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Informează-te despre fibromul uterin
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • De ce apar fibroamele uterine?
  •