Sarcina si chisturile.. Imi doresc bebe

29-10-2014
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna.Am fost diagnosticata cu endometrioza pe ovarul drept de 4, 9 cm.Am primit tratament 3 zile cu ovule de 400 mg gynozol si anticonceptionale Microgynon pe o perioada lunga pentru a tine sub control chistul.Doctorul mi-a spus ca sunt ft.slabe şanse de a putea ramane insarcinata si ca el imi recomanda cat mai repede sa încerc daca mai doresc sa pot avea pt.ca a avut multe cliente care nu au rămas având aceasta endometrioza.Dar inca nu este posibil eu fiind la inceput de relatie si necăsătorită.Întrebarea mea este: poti sa ramai însărcinată cu acest chist dupa ce opresti anticoncepţionalele sau trebuie operat pt.a avea şanse mai mari?ma speriat ft.mult doctorul eu având 25 ani si ca orice femeie in viitorul apropiat as dori o familie cu copii.Va multumesc.
3 comentarii
0
29-12-2014, ora 17:37
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Pentru endometrioza se face un tratament cu GnRh dar NUMAI dupa un set complet de investigatii hormonale, hemoleucograma, PAP test.La tratamentul respectiv se poate asocia si alta medicatie, conform recomandarilor medicului dvs.Se poate ramane gravida dar este indicat sa nu se mentina dimensiunile mentionate de dvs.
0
30-12-2014, ora 15:51
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Multumesc pt.raspuns.As mai avea o întrebare.In 20 Ianuarie am programare la ginecolog dar pana atunci as vrea sa stiu daca durerile in timpul contactului sexual provin tot de acolo.De 1 luna încoace, pe la jumătatea contactului începe sa ma doară aproape sa nu mai pot continua.In următoarea zi, ma doare in continuare si mai tare.Ma uit cu oglinda si la intrare in vagin e ft.rosu, iritat si abia ma pot atinge.Imi trece in 10 zile timp in care nu pot avea contact iar dupa ce trece daca am contact iar se intampla acelaşi lucru.Imi afectează viata de zi cu zi.Endometrioza mi-a fost depistata doar in luna Octombrie anul acesta dar nu am avut probleme doar de 1 luna încoace au apărut durerile si doar la contact in rest nu ma doare nimic, nici macar la ciclu.Trebuia sa merg abia in Martie la control dar aceasta problema ma îngrijorează iar logodnicul meu mi-a spus ca poate anticoncepţionalele nu isi fac efectul iar endometrioza se extinde si de aceea ma doare.Asa ca am decis sa merg mai repede.Dv ce părere aveti?iar faptul ca analiza CA-125 care am facut-o tot in octombrie a iesit mărita 117, e si acesta un motiv de îngrijorare?
0
28-09-2016, ora 18:56
simona-adriana
Nu este medic/terapeut
simona-adriana
buna seara am fost diagnosticata cu un chist ovarian si uter fibromatos trebuie sa ma operez
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: