Sarcina sau o dereglare hormonala?

10-09-2015
Ali7496
Nu este medic/terapeut
Ali7496
Buna ziua! Sunt foarte speriata. Acum 3 saptamani, in ultima zi de menstruatie, am facut petting cu iubitul. El s-a masturbat ejaculand in vasul de toaleta. S-a spalat pe maini, s-a sters, iar dupa aproximatov 20 de minute, mi-a introdus degetul in vagin. Este posibil sa fie vreo sarcina luand in considerare faptul ca e posibil sa fi ramas semne de sperma pe deget? Din a 3-a zi dupa petting, mi-am simtit sanii mai umflati( mi se intampla inainte de menstruatie), am urinat mai des, am stari de oboseala si prezint o sensibilitate a dintilor. Tin sa mentionez ca nu am ciclul regulat si sunt virgina. Este vorba de o sarcina sau totul se bazeaza pe psihic sau pe o posibila dereglare hormonala? Am mare nevoie de un raspuns. Va multumesc!
12 comentarii
0
11-09-2015, ora 00:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu sunteti insarcinata. Vedeti pe net filmul Sexul in afara casatoriei are un pret. Pe Youtube.
0
11-09-2015, ora 10:27
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
raspunsul scurt este NU, in ultima zi a menstruatiei de obicei chiar si activitatea sexuala obisnuita nu duce la sarcina

Cu toate acestea, in scenarii mult mai puţin obişnuite, de exemplu cand o femeie are un ciclu menstrual mai scurt (24 de zile, de exemplu), cu sapte zile de sangerare si relaţii sexuale in ziua ei finală de sangerare, ar fi teoretic posibila prezenta unei sarcini. Aceasta s-ar produce deoarece spermatozoizii pot sa traiasca 3-5 zile si intre timp ea ar putea avea o ovulatie in ziua 3 dupa ultima zi a menstruatiei.
Sunt insa multe variabile si ca atare e foarte putin probabil sa fie vorba de o sarcina in cazul tau Ali
0
11-09-2015, ora 11:35
Ali7496
Nu este medic/terapeut
Ali7496
Va multumesc tare mult pentru raspunsuri. Luna trecuta am avut o menstruatie de 10 zile, iar luna asta de 7. Presupun ca si asta este o problema. In urmatoarele zile ar trebui sa.mi apara menstra, insa nu am absolut niciun simptom premenstrual inafara de cateva cosuri aparute, ba chiar sanii sunt mai moi. Am 18 ani jumatate. Credeti ca ar fi un motiv de ingrijorare? Si care ar fi motivul simptomelor? Mi se pare ca si mamelonul s-a marit vizibil. Este posibil ca la varsta asta sa-mi mai creasca sanii?
0
11-09-2015, ora 15:16
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
As adauga urmatoarele:
- in timpul jocurilor erotice (pettingul este un joc erotic) in varful penisului apare un lichid ce contine spermatozoizi; daca acel lichid ajunge in interiorul vaginului, exista posibilitatea (mica) a unei sarcini. Daca sperma ajunge la intrarea in vagin (chiar daca nu exista un contact sexual) exista posibilitatea (mica) a unei sarcini. Utilizarea mainilor murdare in jocurile erotice, contactul lor cu zona genitala pot provoca infectii (usturimea la urinare poate fi un semn). Este important sa tii cont de igiena ta si a partenerului chiar daca nu exista contact sexual.
- excitatia provoaca marirea sanilor, eliminarea unui lichid din vagin, toate semne asemanatoare cu cele din preajma venirii ciclului menstrual (in cazurile unei excitatii puternice pot aparea si usoare senzatii de durere/tensiune in zona genitala, atat la femei cat si la barbati, senzatia de urinare etc.)
- ciclul menstrual neregulat trebuie considerat o situatie ce trebuie abordata serios si separat de celelalte, caci poate ascunde un dezechilibru hormonal. Cu atat mai mult daca doresti/te pregatesti de inceperea vietii sexuale, este important sa stii ce se intampla cu organismul tau. In acest sens iti recomand sa consulti un ginecolog, dar si sa te informezi despre masurile contraceptive.

Valentin PESCARU
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
11-09-2015, ora 19:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Domnule Pescaru Valentin,

Nu doriti sa ii raspundeti si tinerei de 29 de ani care are postat un subiect pe prima pagina si care tocmai a aflat ca a contactat o tulpina de HPV cancerigen ?
Virusul HPV pentru care nu exista tratament la ora actuala si herpesul genital se pot lua si cu petting si cu prezervativ, prin simpla frecare a zonelor genitale.
Prietena mea a luat la varsta de 35 de ani tulpina 16 cancerigena a acestui virus. A facut rana pe col. A fost necesara operatie. A facut biopsie. Baiatul de la care a contactat virusul era al doilea iubit din viata ei. Pina acum in 6 luni a dat peste 3.000 de lei pe medicamente, analize si operatie.
Azi mi-a spus la telefon ca trebuie sa faca testul Papanicolau si colposcopie din 4 in 4 luni.
Sta cu sabia lui Damocles deasupra capului ca poate face Cancer in orice moment.
Am cunostinte care au virusul HPV cu veruci genitale si stau sa isi arda de 4 ori pe an verucile.
Alte cunostinte care au facut candida recurenta de peste 10-20 de ani si nu stiu cum sa mai lupte cu ea. Le-a distrus viata de familie desi ei o contactasera de la partenerii anteriori.
Parerea mea mai usor cu sfaturile in probleme sexuale inainte de casatorie.
0
11-09-2015, ora 19:34
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu inteleg supararea Dumneavoastra "clara_p". Recomandarile erau in legatura cu situatia. Din cate ati observat, din comentariile mele, intotdeauna recomand informarea si educarea, tocmai pentru ca situatiile pe care le-ati metionat sa nu se repete. Anii de experienta insa m-au invatat ca indiferent ce considera unii si altii se va face sex, inclusiv inainte de casatorie. Oamenii trebuie sa invete ca viata sexuala inseamna placere dar inseamna si responsabilitate. Cred cu adevarat ca informatia va ajuta intotdeauna.
Cu stima,

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
12-09-2015, ora 19:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atitudinea dv. nu numai de aici, ci din mai multe postari incurajeaza relatiile sexuale inainte de casatorie. Nu ati vorbit niciodata de abstinenta. Nu ati vorbit niciodata tinerilor de cozile interminabile care sunt la marile spitale unde femeile care au luat tulpini de virus cancerigen HPV stau la rand sa li se faca biopsia iar rezultatele la aceasta analiza care stiti ce inseamna dureaza cu lunile din cauza numarului extrem de mare de solicitari.
Prietena mea care a luat tulpina 16 cancerigena de la al doilea ei prieten va trebui sa faca pe perdonada nelimitata colposcopia si testul Papanicolau. Se duce cu nepotelul ei in parc si se gandeste ca in orice clipa poate face cancer de col uterin. Viata ei s-a schimbat radical. Baiatul de la care a luat virusul i-a spus ca e ghinionul ei, nu a ajutat-o cu nimic financiar sa suporte cheltuielile cu medicamentele si operatia, putin l-a durut, parintii ei s-au imprumutat la banca sa o ajute iar fostul ei prieten cu care s-a impacat nici nu vrea sa o atinga. Bolile cu transmitere sexuala de cele mai multe ori nu prezinta semne, in special la barbati.
Degeaba o sfatuiti pe tanara de mai sus sa fie prudenta, ca nu are cum sa faca asta. Pe fruntea baiatului nu scrie nimic. Ce responsabilitati sa Isi asume si pentru ce cand acesti tineri nu sunt preocupati decat sa nu ramana insarcinata fata ? Nu stiu ce inseamna o bts cronica, ce necesita medici si tratament de milioane zeci de ani.
Prietena mea mi-a povestit cum dupa ea trebuia sa intre in cabinet o tanara de 35 de ani casatorita, care era ferm convinsa de fidelitatea sotului ei, dar bineinteles ca luase tulpina cancerigena de la un partener inaintea sotului. O eroare din tinerete nu iti poate aduce mari prejudicii casatoriei si sanatatii ?
Ati postat vreodata pe site-ul dv. poze cu tipurile de veruci genitale provocate de virusul HPV pentru informare ? Ati povestit despre tratamentele repetate cu anii care abia reusesc sa faca sa dispara aceste veruci, nu si virusul ?
Ati observat cu ochiul liber ca e plin forumul de baieti care au bts-uri si care refuza majoritatea sa mearga la medic ? Sunt baieti care au fost la prostituate si s-au trezit cu boli venerice pentru care au fost ani intregi la dr. si tot nu au gasit leac. Unii au facut anxietate care stiti ce inseamna. Tinerii care se vor duce in continuare la prostituate va asigur ca nu stiu, nu stiu ca HPV si herpesul genital nu pot disparea din coro la ora actuala cu nici un tratament si se iau si cu prezervativ prin simpla frecare a zonelor genitale.
Parerea mea e sa nu mai dati sfaturi pro relatiile sexuale inainte de casatorie. Lasati-i sa faca ce ii taie capul sau schimbati mesajul. Ei oricum habar nu au ce se ascunde sub informatiile succinte si la obiect. Ei nu cunosc nici cum ramane o femeie insarcinata. De ce sa foloseasca prezervativ sa o protejeze ? Vin cu mii de mesaje cu detalii dintre cele mai amanuntite despre ce s-a petrecut in timpul actului sexual si se intreaba ingroziti daca fata e insarcinata. Pai daca tu crezi ca esti destul de matur sa iti incepi viata sexuala la 12, la 13 ani, cum am avut unele marturisiri pe site-ul asta, atunci trebuie sa fii destul de responsabil sa iti cumperi un prezervativ, sa eviti o sarcina mejorcita, urmata in cele mai multe cazuri de omoararea propriului copil.
0
13-09-2015, ora 12:21
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Wow! Mai aveati un pic si ma si plesneati "clara_p"
Frumusetea faptului este ca eu mi-am castigat dreptul la opinia proprie prin anii indelungati de studiu, de tratare, educare si informare a oamenilor (cateva mii). Asa cum eu nu imi permit sa va spun ce sa faceti sau sa nu faceti, nici Dumneavoastra nu aveti dreptul sa imi spuneti mie ce sa fac sau sa nu fac. Nu aveti dreptul de a-mi rastalmaci cuvintele ("postarile incurajeaza relatiile sexuale inainte de casatorie" ??!!) pentru a va sustine un punct de vedere. Imi pare rau pentru prietenele Dumneavoastra, dar aici nu discutam despre cine este de vina: femei sau barbati, ci despre o REALITATE: sex se face din istoria lumii si se va mai face. Tocmai pentru ca tinerii "au fost lasati sa faca ce-i taie capul", cum spuneti, am ajuns sa fim pe primele locuri in Europa la numarul de "copii cu copii", la BTS; urcam rapid la cancere, la violuri etc. Cred cu tarie ca educatia (inclusiv cea sexuala) este cea care poate schima situatia, si cum nu stiti ce eforturi am facut si fac in diverse proiecte legate de aceste subiecte, v-as ruga sa va abtineti de la alte comentarii.
Exista contradictii in textul Dumneavoastra: abstinenta este una, sexul inainte de casatorie este alta, si, dupa cum ati mentionat, nici sexul in timpul casatoriei nu scuteste de problemele sexuale.
Pozele cu veruci au acelasi impact ca pozele de pe pachetele de tigari: ati auzit pe cineva sa se lase de fumat datorita lor?
Inainte de a mai comenta comentariile mele va recomand sa cititi conditiile de postare pe acest site.

Valentin PESCARU
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
14-09-2015, ora 08:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Sunt de acord cu tine Clara ca exista multa lipsa de responsabilitate azi in privinta inceperii vietii sexuale. Eu unul nu cred insa ca abstinenta pana la casatorie e o solutie la aceasta problema.si ca si dovada stau secole bune de astfel de indicatii bisericesti ce au condus chiar la rezultate contrare celor dorite.

Energia ta si dorinta ta laudabila de a-i responsabiliza pe acesti tineri ar fi poate mai utila daca i-ar orienta spre surse de informare serioase despre viata sexuala - de exemplu www.planificaneprevazutul.ro. Poate mult mai de folos ar fi daca ai sublinia cat de important e ca tinerele sa nu inceapa activitatea sexuala doar pentru a fi in rand cu prietenele lor, ci atunci cand simt cu adevarat ceva fata de un baiat, ce nu doar "šsare din floare in floare"™, ci simte cu adevarat ceva fata de ele.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
14-09-2015, ora 08:31
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Oare prietena ta Clara nu ar fi putut sa ia tulpina de HPV de la primul ei prieten? Leziunile se dezvolta in timp si daca a trecut mai rar pe la medicul ginecolog e foarte posibila si aceasta varianta.

Mai e posibil si ca o femeie virgina sa se casatoreasca cu un barbat care are deja HPV. Cum rata de divort azi este la 5-6 din 10 cupluri, este foarte posibil ca ea sa mai aiba relatii sexuale si cu alti barbati si sa le "šfaca cadou"™ virusul primit de la fostul sot, in timpul unei relatii sexuale ce a avut loc dupa casatorie. Ca atare reafirm: eu unul nu consider ca abstinenta de la sex pana la casatorie e solutia la aceasta problema a bolilor cu transmitere sexuala. Cum fiecare avem insa dreptul la propria opinie si tu Clara ai tot dreptul de a crede ce doresti...sper totusi ca, in dorinta ta de a face bine, sa iei in considerare si alte variante logice

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
14-09-2015, ora 10:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Logic e ca amandoi sa nu faca sex inainte de casatorie. Nu numai unul. Parintii mei au facut asa si nu stiu ce e aia boala cu transmitere sexuala. Prietena mea a luat de la primul prieten o candida foarte urata si stafilococul B, cu care s-a chinuit cativa ani prin ginecologi, fiind foarte rezistente la tratament. Virusul HPV l-a luat de la al doilea. Acest lucru i-a fost comunicat de catre medicul ginecolog in functie de experienta lui si de perioada de incubatie. Dupa 6 luni fata s-a trezit cu rana pe col. Numai injectia prin care au adormit-o la operatie pentru anestezia totala a fost 600 lei.
Niciunul dintre cei care sunt de acord cu relatiile inainte de casatorie nu recomanda ca partenerii care au avut alti parteneri inainte sa isi faca genotiparea HPV care oricum nu cuprinde toate tulpinile de virus si care e in jur de 300 de lei. Cine mai da astazi 300 de lei ca sa isi protejeze partenerul ? De ce sunt atatea mii de postari pe toate forumurile de sanatate "aoleu, dar am ramas insarcinata?". De ce ar da acei tineri 10 lei pe 3 prezervative ca sa evite un avort. Conteaza ca daca fata ramane gravida probabil ca majoritatea se duc sa isi cioparteasca copilul?
Majoritatea celor care iau o bts si scriu pe acest forum sunt baieti. Exista o prima parte in care cei care isi dau cu acordul cu relatiile inainte de casatorie fata de aceste persoane. Dar unde sunt ei si ce sfaturi dau cand acesti tineri se imbolnavesc. Nu se trateaza cu lunile sau cu anii de rusine sa mearga la dr. De ce nu isi asuma si aici reponsabilitatea sfaturilor lor ?
Sunt multi tineri care la 12-13 ani isi incep viata sexuala. La 20 de ani pe spermograma lor scrie ca sunt sterili in urma infectiilor cronice netratate sau degeaba tratate ca ele oricum reveneau.
Daca s-ar practica abstinenta inainte de casatorie si folosirea prezervativului cand nu iti permiti sa mai ai copii cum adica nu ar mai scadea rata avorturilor si numarul de boli cu transmitere sexuala ? E logic ca ar scadea vertiginos.
Dar nu avem infrastructura educationala pentru asa ca eu cu siguranta ca scriu in zadar si nu voi trimite pe nimeni niciodata pe nici un site care sa promoveze anticonceptionale ce produc efecte adverse si boli cronice in timp incat Germania a hotarat prin lege ca nu se pot prescrie de doctori mai mult de 8 luni. Ii costa pe economie mai putin sa creasca acei copii decat medicatia pentru bolile cronice ce se ivesc in urma mai multor ani in care femeile sunt obligate mai mult sau mai putin sa inghita aceste substante. Plus ca produc avorturi timpurii cu care iar nu sunt de acord. Sunt studii de caz prin care femei care nu au facut avort chirurgical in viata lor, dar au inghitit cu anii anticonceptionale, au dezvoltat insomnii, nevroze si boli psihice grave aparent fara motiv. Medicii care le prescriu aceste pastile nu le informeaza cu nimic, majoritatea nu le dau de facut inainte nici macar un test de coagulare asa ca cine sunt eu sa vorbesc. Oricum nimeni nu asculta si nu vrea sa invete din experienta inaintasilor.
Fiecare dintre noi suntem raspunzatori insa de sfaturile pe care le dam in viata.
0
06-05-2018, ora 14:49
anonim2414
Nu este medic/terapeut
anonim2414
Buna ziua, am si eu o problema. Eu si prietenul meu am facut petting, dar el nu ejaculase inca, si Menționez ca era curat pe maini, nu stiu exact cand s-a intamplat asta, ultima menstruatie a fost intre 18-23 Martie, si nici pana astăzi, 5 mai nu mi-a venit ciclul, sunt foarte îngrijorată, nu am facut un test de sarcina deoarece am considerat ca nu este necesar din moment ce nu a ejaculat si nu a existat pe mainile lui nici un fel de lichid, care ar putea fi totusi cauza? Menționez ca sunt virgina si mentstruatia mea este foarte neregulată. Ar putea fi din cauza stresului? Pentru ca in ultimele zile am fost foarte panicata din cauza întârzierii, mi-a mai intarziat in Septembrie anul trecut cam la fel de mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •