Sarcina sau nu...?

08-04-2013
marussea
Nu este medic/terapeut
marussea
Buna.Am o nelamurire si as vrea cateva raspunsuri, daca e posibil.Ciclul meu menstrual e de 28-29-30-32 de zile, adica nu prea e regulat.Dar as vrea sa stiu, in Ianuarie 2013 am avut cm pe data de 13, in Februarie pe data de 10, iar in Martie pe data de 10, cate 3-4 zile.As vrea sa stiu acum, in aprilie pe ce data trebuie sa imi apara?Si cum se calculeaza 28 de zile a cm?Din prima zi a cm pana la aproximativ urmatoarea zi a lunii?Din cate stiu eu asa de calculeaza?In martie pe data de 15 am avut contact sexual cu prietenul meu, iar el a ejacuat in mine( in fiecare luna facem asa, pentru ca nu sunt in perioada ovulatiei)iar dupa am mers la dus.Am mai avut ulterior contacte sexuale(mentionez ca nu folosim nici o metoda contraceptiva, pentru ca suntem cat se poate de precauti)As putea fi insarcinata?Mereu cand dorim sa facem dragoste eu ma uit pe calendarmenstrual.ro si de acolo pot sti daca sa facem sau nu?Pot avea incredere in acest calendar?Cate zile sa mai astept sa-mi vina cm?Dupa cat timp ma pot alarma?Si acum sunt nelinistita dar ma gandesc ca nu am nici un simptom de sarcina sau ceva genul.Dupa calculul meu cm ar trebui sa-mi apara zilele astea, adica pe 9-10-11.Voi ce parere aveti?Astept raspunsurile dvs. cat mai urgent posibil.Va multumesc si va doresc o zi buna.
9 comentarii
0
08-04-2013, ora 17:36
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
-Fa-ti test de sarcina sa stai linistita.
-cele 28 (sau n)de zile, sau zilele unui ciclu menstrual se numara din prima zi cand vine menstruatia pana la urmatoarea zi cand vine menstruatia. Adica daca ti-a venit pe 10 martie, e prima zi. Si numeri pana in ziua in care vine si acela e nr. de zile.
-ciclu regulat inseamna ca iti vine mereu la acelasi nr. de zile (28 sau 30, sau 26, deci al tau e neregulat).
-ovulatia apare de obicei la jumatatea ciclului (14, la un ciclu de 28 de zile), DAR poate diferi de la luna la alta, de la femeie la femeie. Daca ai ciclu neregulat, e greu de spus cu siguranta cand apare ovulatie. Poate fi la 9 zile, la 16 zile, deci nu te poti baza pe calendar si nici sa zici ca abia 'mi-a trecut menstruatia, deci e sigur'.
-Acum ai la indemana(gasesti la farmacie) teste de ovulatie. Sunt ca cele de sarcina si poti afla daca esti in zilele de ovulatie. DAR sunt destul de orientative, nu te poti baza 100%.
Asadar, combina mai multe masuri de protectie si in principiu, neprotejat e mai sigur in ultimele zile inainte sa-ti vina menstruatia, decat imediat dupa. Dusul de dupa si coitul intrerupt NU te protejeaza!
-o data pe an mergi la control, la 2 ani PAP si analiza secretiei.
Sper ca ti-am fost de folos.
0
08-04-2013, ora 18:23
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Ciclul tau este neregulat, ????????????... dar din ianuarie pana acum a fost de fix 28 de zile.13.ian. - 10 febr = 28 de zile, 10 feb. - 10 martie = 28 de zile. Ca idee, nu poti spune ca esti foarte precaut, de vreme ce nu folosesti metode contraceptive. Fa un test de sarcina, te lamureste mai bine decat o facem noi.
0
08-04-2013, ora 18:43
marussea
Nu este medic/terapeut
marussea
Mersi mult.As vrea sa stiu daca sunt racita la ovare si am infectie urinara poate afecta cu ceva venirea menstruatiei?
Abea din acest an am inceput a avea ciclu regulat.Abea de 3 luni, inainte de asta aveam cm de 30-32-33 zile, niciodata de 28 si ma gandeam ca incepe din nou acea perioada.
0
09-04-2013, ora 10:20
BrokenDreams
Nu este medic/terapeut
BrokenDreams
buna.am 22 de ani si mi-a intarziat cilcu 20 de zile. am folosit de fiecare data prezervativu.sunt speriata si nu stiu ce sa fac. ultimu ciclu a fost in februarie pe 13 si trebuia s imi vina pe 19 martie si suntem in 8 aprilie si mie inca nu mi-a venit. problema este ca de ceva timp am durere si in timpul actului sexual. eu luna trecuta am avut o problema. am facut febra 39 cu 5, durere de cap, am si vomitat. am facut analize la urina si mi s-a spus ca este o infectie urinara. vreau s mentionez ca inainte sa fac temperatura eu am avut o problema. am luat un gel de igiena intima de la un magazin si dupa ce l-am folosit am avut usturimi si am urinat cu sange. urinam des si cu sange. eu am crezut ca ar fi vorba de o piatra la rinichi, pentru ca aveam durere si de rinichi. sunt speriata, acum am durere de spate, de burta sunt si balonata dde cateva zile si sani ii simt ca inainte de c.m.ma simt k si cum as fi inainte de c.m, dar acesta nu vrea sa apara.am facut o ecografie si nu se vedea nik, totul este in regula. parintii mei nu stiu ca nu mai sunt virgina si fiind speriati, vor sa ma duca la ginecolog. s fie cumva vorba de o sarcina?sau s fie doar o infectie? se poate ca din cauza infectiei sa intarzie asa mult? vreau s mentionez ca am facut bai de sezut cu coada soricelului. si am si baut ceai.
0
09-04-2013, ora 10:21
BrokenDreams
Nu este medic/terapeut
BrokenDreams
nu stiu ce sa fac...sunt foarte speriata. vreau s fac un test de sarcina si as dori s stiu cat de bune sunt aceste teste?
0
09-04-2013, ora 13:21
marussea
Nu este medic/terapeut
marussea
Testele de sarcina din cate stiu iti arata un rezultat de 99, 9 % asa ca poti face un test fara grija.Multa bafta.Ma sperie si pe mine chestia cu sarcina, inca nu mi-am facut nici un test.Am si eu simptome ca inaintea cm dar nu vrea sa apara, ce-i drept ca la mine trebuia sa-mi vina pe 7 aprilie.Mai astept putin si dupa voi vede.Dar poti face un test de sarcina.
0
09-04-2013, ora 13:36
marussea
Nu este medic/terapeut
marussea
De ce ai asteptat atat de mult timp???Daca ciclul tau trebuia sa apara pe 19 martie???dar cm e regulat?
0
15-04-2013, ora 16:59
BrokenDreams
Nu este medic/terapeut
BrokenDreams
nu, nu este regulat.am facut un test de sarcina si a iesit negativ.dar tot nu a aparut cm.akum sunt si mai speriata...o sa ma duc la doctor sa vad ce se intampla. am fost si stresata in ultima vreme. eu si iubitu meu am fol mereu prezervativu, si chiar si cu prez nu ejacula in mn. mai este si testu care spune k nu sunt. dar nu inteleg dc...daca simptomele sunt dc nu apare.
0
30-04-2013, ora 13:31
BrokenDreams
Nu este medic/terapeut
BrokenDreams
buna. deci am fost la ginecolog si mi-a spus k am ovare polichistice, mi-a dat s fac 5 zile tratament cu duphaston si dupa 5 zile o sa imi vina. la 2 zile dupa ce am terminat tratamentul si mi-a si venit cm si nici nu am avut asa dureri mari ca inainte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •