Sarcina sau dereglare menstruala?

08-02-2014
Alexandra37
Nu este medic/terapeut
Alexandra37
Buna! Am avut ultimul contact sexual prin luna octombrie a anului trecut ( neprotejat dar fara ejaculare in mine ).De atunci si pana in prezent nu am mai avut niciun contact sexual.Am auzit ca poate exista si menstruatie peste sarcina motiv ce ma ingrijoreaza.
In noiembrie si decembrie menstruatia mi-a venit normal ( pe 25 respectiv 24 a lunii) si ma tinea si cat ma tine de obicei (5 zile), dar in luna ianuarie mi-a venit pe 17 a lunii (mai scazuta cantitativ..dar tot pe o durata de aprox 5 zile). Simptome de sarcina nu am in afara de faptul ca mi se pare mereu ca am burta...Poate fi sarcina sau o simpla dereglare?
8 comentarii
0
08-02-2014, ora 10:33
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Pai nu ai zis tu ca(neprotejat, dar fara ejaculare in tine???))??
asta inseamna ca nu esti insarcinata.
0
08-02-2014, ora 13:19
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CEL MAI USOR ESTE SA FACI UN TEST DE SARCINA SAU UN CONTROL GINECOLOGIC.
Da ai dreptate se poate sa ai sarcina si sa fii si insarcinata si daca esti un pic mai plinuta sau ai burtica nu poti sati dai inca seama, asa ca cele mai sigure sunt cele doua metode.
SUCCES daca iti doresti copil.
0
08-02-2014, ora 15:58
Alexandra37
Nu este medic/terapeut
Alexandra37
MARTON.nu imi doresc un copil...
0
08-02-2014, ora 16:00
Alexandra37
Nu este medic/terapeut
Alexandra37
si app... stiu sigur ca atunci cand am avut contactul sexual a fost in perioada INFERTILA ( deoarece ma asigur mereu de acest lucru)
0
08-02-2014, ora 17:49
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu exista sarcina peste menstruatie, asta-i o aberatie...sunt niste sangerari specifice primului trimestru de sarcina(reduse cantitativ), pe care, in necunostinta de cauza, femeile le confunda cu menstruatia...nu-ti fa griji, mai mult ca sigur nu esti insarcinata, dar pe viitor protejeaza-te...
0
08-02-2014, ora 19:20
Alexandra37
Nu este medic/terapeut
Alexandra37
deci scurgerile nu se compara cu menstruatia ? nici la cantitate nici la culoare... etc?
0
11-02-2014, ora 16:31
roxana1406
Nu este medic/terapeut
roxana1406
Atata timp cat nu a ejaculat in tine nu ai cum sa ramai insarcinata!Posibil sa fie o dereglare pe baza de stres, raceli etc
0
07-11-2018, ora 19:33
Ella_06
Nu este medic/terapeut
Ella_06
Am 19 ani, am inceput sa cresc in greutate de curand de la 40 kg la 41 kg 400 gr.Pana la varsta aceasta aveam o greutate ce varia de la 44 la 47. Mi-am calculat perioada de zile a ciclurilor mele din Feb pana acum in Noiembrie : 32, 31, 33, 59, 31, 62.Mentionez ca durata menstruatiei tine in mod normal 5 zile, se intampla ca menstra sa vina la sf de luna si sa cuprinda si inceputul urmatoarei luni, fiind incadrata in cele 5 zile specificate, dar am un fel de prelungire cu o scurgere maronie inchis dar pe parcursul acestor 2-3 sau chiar 4 zile cat tine aceasta scurgere capata si o culoare spre negru ceea ce ma sperie. Ultimul act sexual l-am avut in data de 08.06.2018 in a 4-a zi dupa terminarea perioadei de menstruatie precedenta ce a avut loc in data de 31.05.2018 si a tinut pana pe 04.06.2018, dar mai aveam inca acea scurgere maronie despre care am mentionat mai sus si unul dintre acte a fost protejat si unul neprotejat, fara ejaculare in vagin ci in afara. A avut loc si un handjob iar dupa ejaculare am folosit hartie igienica pentru stergere, inclusiv in zona genitala (din greseala fara sa fiu atenta am folosit aceeasi hartie si in zona genitala :( ) Apoi a avut loc un act sexual anal protejat. Am avut ultima menstruatie pe 30 Octombrie 2018 si conform datelor unei aplicatii ce o folosesc ar fi trebuit sa apara pe 1 Noiembrie dar am venit in strainatate si probabil de la schimbarea climei. A durat de pe 30 pana pe 3 Octombrie propriu-zis apoi au continuat acele scurgeri maronii pana pe 6 Noiembrie. ( in prima zi am avut un debut al sangerarii maronie si flux usor, redus cantitativ, usoare crampe nesesizabile aproape si dureri usoare pelviene, in a doua zi fluxul incepuse sa creasca usor, o culoare spre rosu aprins, durere lombara si stare de rau usoara, cantitate putin mai abundenta fata de ziua precedenta, in a treia zi fluxul era de la moderat la apr deloc al sangerarii, culoare usor spre portocaliu, cantitate usor redusa cantitativ, iar din ziua 4 au inceput sa continue cu aceste scurgeri maronii usor spre negru ). Mentionez ca test de sarcina nu am facut pana acum deloc si nici stari de voma nu am doar ma simt balonata aproape tot timpul abdomenul meu este tare la atingere si nu stiu daca ma ingras eu mai mult la burta dar are volum cat de cat precum o minge dar nu foarte mare. Se poate sa ramai insarcinata de la lichidul preejaculator ? Cand apare mai exact acesta la un act sexual ? Ar trebuii sa ma ingrijorez atat de tare crezand eu ca ar fi o sarcina??? Va rog foarte mult sa imi raspundeti sau o parere de la un medic de pe forum m-ar ajuta si mai mult :(((( Va multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Sunt însărcinată?
  •