Sarcina sau dereglare hormonala?

15-09-2013
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Buna ziua. Am o nelamurire in ceea ce priveste intarzierea menstruatiei si as dori daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva. Ultima menstruatie am avut -o pe 05 august care a durat 3 zile, contact sexual neprotejat pe 15 august iar pe 17 am avut o mica scurgere rozalie. Timp de 3 zile incapand cu data de 27 august am avut unele scurgeri maronii cu sange in cantitate destul de mica iar de vreo 10 zile sanii imi sunt sensibili la atingere, putin mariti, mameloanele dureroase si cu o culoare usor modificata spre maroniu. Pe 14 septembrie am facut un test de sarcina care a iesit negativ, lucru care ma ingrijoreaza si nu stiu ce sa mai cred? Va multumesc anticipat
13 comentarii
0
15-09-2013, ora 10:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ciclul menstrual e, de obicei, neregulat ? Apare lunar, cam la aceeasi data ?Repeta testul de sarcina ; sa-l faci corect..
1
15-09-2013, ora 10:23
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
De obicei am un ciclu regulat de 27-28 de zile, doar in iarna am mai avut o intarziere din cauza unei anexite.
0
15-09-2013, ora 11:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil sa fii insarcinata...repeta testul saptamana viitoare, si daca e tot negativ, mergi la un control ginecologic.
0
15-09-2013, ora 19:48
AndreeaManu
Nu este medic/terapeut
AndreeaManu
Buna ziua.. Am o nelamurire foarte mare... Eu cu partenerul meu nu avem chiar o viata sexuala apetisanta, dar totusi doresc sa stiu sa stiu un lucru... Eu am fost cu el la mare si am sex in cabina de dus, el a ejaculat pe jos la un moment dat, si de atunci stau cu frica in mine ca as fi insarcinata, Deobicei menstruatia imi intarzie 1-2 saptamani si am dureri foarte mari in partea dreapta la ovar, si mai sunt situatii in care ma doare si partea din mijloc de la sani.. Astept un raspuns cat mai repede.. Va multumesc !
0
16-09-2013, ora 05:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca ejacularea a fost la exterior, nu ai de ce te teme..fa si un test de sarcina..
0
16-09-2013, ora 13:34
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Din pacate de dimineata am o durere in abdomenul inferior si o scurgere portocalie ceea ce ma face sa cred ca de fapt este o dereglare hormonala si de aceea testul de sarcina a iesit negativ.
0
16-09-2013, ora 20:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@carmen :.O dereglare hormonala, o infectie sau alte probleme...mai repeta testul odata, nu e scump...apoi mergi la un medic ginecolog..
0
18-09-2013, ora 10:11
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Buna ziua. Azi am mai facut un test care din pacate a iesit negativ, iar zilele urmatoare am sa merg la ginecolog. Va multumesc
0
23-09-2013, ora 20:57
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
@D-na Dr. Balcan Anisoara: Buna seara. Astazi am fost la ginecolog si nu mi-a gasit nimic in neregula desi eu inca mai am unele scurgeri si dureri in abdomenul inferior, iar menstruatia mi-a venit pe 16 septembrie si de obicei ma tinea maxim 4 zile. Nu stiu ce sa mai cred despre situatia in care ma aflu. Va multumesc
0
23-09-2013, ora 21:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@carmen: In ce a constat consultatia ? o lama cu secretia vaginala s-a luat pentru laborator ? testul Papanicolau ? ecografie ?nu ai primit nici un tratament?
0
24-09-2013, ora 12:07
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Buna ziua. Consultatia a constat in ecografie endovaginala si nu am primit nici un tratament, urmand ca in zilele urmatoare sa merg din nou pentru monitorizare ovulatie. Va multumesc
0
30-04-2014, ora 18:24
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Buna ziua. Revin cu o alta problema, timp de 3 luni (pana in decembrie 2013) am urmat un tratament cu CYCLO-PROGYNOVA, eu avand un nodul la san. Pana in februarie am avut un ciclu menstrual regulat de 27-28 de zile. Din martie am inceput sa am niste scurgeri maronii inainte sa-mi vina menstruatia(la 26 de zile), dureri insuportabile de sani si de spate. Luna aceasta incepand cu 15 aprilie am avut iarasi scurgeri maronii si dureri abdomen inferior, pe 17 mi-a venit menstruatia care m-a tinut 2 zile urmand alte cateva zile cu unele scurgeri cand maronii, cand rosiatice si din cand in cand dureri abdomen inferior, stari de voma, sani sensibili si putin durerosi. In a 11 zi de la menstruatie am avut contact sexual neprotejat si am observat cateva firisoare de sange. Este posibil ca acel tratament sa imi fi afectat nodulul de la san si sa fie ceva mai grav sau sa fie o dereglare hormonala? Va multumesc
0
02-06-2022, ora 22:09
Anaardelean
Nu este medic/terapeut
Anaardelean
Bună pe pe 14 pana în 17 mai am avut ciclu pe 17 maronie a fost pe 19 contact sexual neprotejat și a ejaculat in mine pe 24 la fel iar pe 25 am avut ovulatia din 27 tot scurgeri rozalie am pe 1 iunie am făcut un test dar a ieșit negativ oare sa fiu însărcinată
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Calendarul sarcinii
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  •