Sarcina peste anticonceptionale?

22-09-2012
Amandalena
Nu este medic/terapeut
Amandalena
buna seara..
 Situatia mea este cam asa: din 3-8 septembrie am avut ciclu normal, dupa cateva zile..cam 3-4, am inceput sa am greturi, dureri de sani...senzatie de voma. Mentionez ca folosesc anticonceptionale de 1 an jumatate. De luni am intrerupt anticonceptionalele desi nu terrminasem blisterul, de fapt am folosit din el o saptamana. cum nu am mai luat ac nu am mai avut greturi doar niste dureri de sani.am facut si un test de sarcina dar a iesit negativ. Ieri am avut o scurgere maronie, dar destul de putin, si astazi mi a venit ciclu. Ce poate fi? ( sunt plecata din tara deci accesul la medic nu e ft usor deocamdata)  am nevoie de niste sfaturi... Poate fi o sarcina? Multumesc
3 comentarii
0
22-09-2012, ora 03:01
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil greturile si tensiunea in sani au survenit in momentl inceperii unei noi folii de anticonceptionale, asa e? Daca este asa atunci nu ai de ce-ti face griji, sunt efectul anticonceptionalelor, chiar daca in trecut nu ai experimentat aceste efecte secundare, ele pot sa apara oricand pe durata tratamentului cu anticonceptionale.
Ai facut foarte rau ca ai intrerupt blisterul, acum iti vine menstruatia, considera ziua de azi prima zi de menstruatie, urmatoarea menstra iti va veni pe data de 22 octombrie, practic ti-ai dereglat intreg ciclul si data menstruatiei s-a schimbat.
Greturile si durerile de sani nu erau un motiv sa intrerupi anticonceptionalele, niciodata nu se intrerupe administrarea lor, odata inceput un blister trebuie terminat. Cel mai probabil acele simptome erau un efect secundar al pilulelor.
Eu cred ca nu ai motiv de ingrijorare daca nu ai uitat niciodata vreo pilula si daca le-ai administrat corect, plus ca testul a iesit negativ.. Mai mult ca sigur nu-i vorba de o sarcina, ci doar o interpretare eronata a semnalelor transmise de organismul tau.
0
22-09-2012, ora 11:23
Amandalena
Nu este medic/terapeut
Amandalena
Mi ai explicat ft clar si sunt convinsa acum ca nu este vorba despre o sarcina. Am intrerupt blisterul in ideea ca is insarcinata si sa nu dauneze pt bebe... Urmatorul blister cand pot sa il incep? Multumesc mult
0
22-09-2012, ora 12:30
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Asteapta sa vina urmatoarea menstra in luna octombrie si atunci le poti incepe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Însărcinată pe anticoncepționale
  •