Sarcina peste 40 ani!

19-01-2009
anna1968
Nu este medic/terapeut
anna1968
Buna ziua!
Istoricul meu esta urmatorul:
-m-am casatorit la 30 ani
-la 32 am inceput investigatiile si tratamentele pentru a avea un copi( HSG, LAPAROSCOPIE, 8 luni clostyberghyt, s.a)
-la 35 ani am ramas insarcinata ( fara tratament) -dar s-a oprit in evolutie la 9 sapt.
-am inceput din nou tratamentele ( din nou HSG, 4-inseminari, stimulari cu Menogon)
-la 37 ani in luna urmatare stimulari cu Menogon( ca faceam o luna stimulare si o luna pauza) am ramas insarcinata si in 2006 am nascut prin cezariana o fetita de3150g, sanatoasa, si care acum are 2.5ani.
-in dec. 2008 am avut din nou un test de sarcina pozitiv, dar din pacate sacrina s-a oprit in evolutie la 78sapt.
-acum o sapt. am fodt chiuretata, sarcina fiind oprita in evol. in urma cu mai mult de 2 sapt.
-la toate sacrinile am luat progesteron 4/zi su gravibinon.
Va rog sa imi raspundeti daca puteti la urmatoarele intrebari:

1-ce analize trebuie sa fac acum din nou? ( avand in vedere ce dupa prima sacrina am facut Complexul Torch, si FSH si estradiolul)

2-ce sanse mai sunt sa concep un copil acum, cand peste putin timp voi implini 41ani?

3-pot urma la aceasta varsta tratamente hormonale?

4-ce vitamine ( sau naturiste) pot sa iau pentru refacerea uterului dupa chiuretaj ( chiuretajul a fost facut aproape pe viu pentru ca aveam infectie si nu a prins aneastezia)

5-cat pot sa astept pana pot incerca din nou sa raman insarcinata?

6-la cat timp pate sa vine menstruatia?

Mentionez ca medicul ginecolog ma chemat la control dupa prima menstruatie, sa vedem cum stam si sa discutam doleantele mele, dar pana atunci mi se pare o vesnicie.

Multumesc anticipat! si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Ana
4 comentarii
0
20-01-2009, ora 05:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ciclul iti va veni dupa 10 februarie.De la acea data poti ramane oricand gravida.Pentru o refacere mai rapida poti lua vitamine si minerale.Daca cu atata terapie si chin ai reusit sa ai o fetita acum 3 ani, cu cat inaintezi in varsta va fi si mai greu.Sigur vei primi din nou terapie hormonala de mentinere a sarcinii dar nu-i nimic nou pentru tine.Ai rabdare sa vorbesti despre toate acestea cu ginecologul, cand vei merge la control.Ai grija sa nu racesti.Numai bine!
0
31-01-2009, ora 12:10
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Intrebarea mea este... Te vei descurca cu 2 copii ? Daca da te admir. Nu multi isi dpresc copil cand mai are unul f mic. Eu de ex numai vreau deloc :)). Fetita mea de 10 luni are grija sa se intample asta :)). Insa eu iti recomand, din propia mea experienta sa nu te duci la tratamente in Romania, deoarece te costa cat nu face si fara rezultate...
0
01-02-2009, ora 23:07
anna1968
Nu este medic/terapeut
anna1968
Multumesc de raspunsuri

Pot sa spun ca sunt o mamica fericita din mai multe puncte de vedere, am un copil in primul rand, si apoi am avut si am un copil sanatos (a avut doar de cateva ori febra usoara), am avut san pana la 1.5 ani, a mancat si mananca bine fara probleme orice, nu a avut colici si a dormit foarte bine.
Nu stiu daca al doilea copil( daca o sa fie) va fi la fel, dar cred si sunt sigura ca o sa am puterea si rabdarea necesara sa fac fata.
M-am gandit la al doilea copil imediat la un an cand medicul a zis ca e ok cu cezariana, dar nu a fost sa fie.

Acum referitor la cealata problema :
in ziua a 16-a dupa chiuretaj am avut o sangerare foarte puternica( sange rosu cu cheaguri mici negre) de cca 24h.
Medicul meu era plecat din tara si Dr. de familie a zis ca iau iorasi antibiotic, si vitamina E.
Acum e bine doar o scurgere maronie.
Am primit si doua ovule de Lomexin600, sa le pun la interval de 3 zile.
E bine sa le pun acum?
De la cabinetul Dr. mi sa transmis sa fac cateva analize -cu care sa merg la primul consult (dupa prima menstruatie) si anume : urina, lama-analiza secretiei, FSH, estradiol si prolatina in ziua a 3-a.
Lama -analiza secretie pot sa o fac acum, chiar daca inca mai am acea scurgere usor maronie.

Multumesc aniticipat!

Ana
0
25-01-2010, ora 08:46
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Dna dr. Balcan va rog nu ocoliti problema mea, as dori un sfat:
In data de 5 decembrie 2007 am fost depistata cu toxoplasma (din pacate eram insarcinata si am facut intrerupere de sarcina), am urmat 3 tratamente cu Rovamicina de 3 mil. timp de 21 zile, si un tratament cu daraprim in timp de 2 ani de zile. Am varsta de 31 ani.Restul analizelor sunt bune (rubeola, listeria, Rh, CMV, Herpes Virus, etc). Am fost la Bucuresti la o clinica de parazitologie (in martie, sept si dec. 2009) si am facut numeroase analize IgG, IgM, IgE si Ig A. prin tehnica Elisa si Isaga.
Acum, ianuarie 2010 IgG si IgM sunt tot pozitive, IgE negativ, aviditatea ridicata, IgA negativ.
Intrebarea mea este de ce IgM nu scade sub pozitiv (in tot acest timp a avut valori cuprinse intre1, 35 - 1, 6) valoarea pentru IgM n se mentine in acest interval fara modificari semnificative, iar IGG este puternic pozitiv. Credeti ca in situatia data stiind ca toxoplasma este veche de mai bine de 2ani fara modificari a IgM semnificative, cu aviditate ridicata (din oct.2008) ar fi o problema intr-o noua sarcina???? Care este probabilitatea de a trece placenta acest parazit si sa afecteze fatull????
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •