Sarcina oprita in evolutie sau nu??

20-09-2008
geoxxika
Nu este medic/terapeut
geoxxika
In saptamana a 7a am fost la medic deoarece aveam o scurgere maronie(fara dureri puternice doar crampe asemanatoare celor de dinaintea menstruatiei)Dupa ecografie m-i sa spus ca am uterul de dimensiuni 53, 4mm echivalentul unui uter de 11 saptamani, iar embrionul 17, 1mm echivalentul a 8 saptamani fara batai cardiace.M-i sa spus ca este sarcina oprita din evolutie si a vrut sa ma programeze pentru chiuretaj la doua zile dupa.Dorindu-mi foarte mult acest copil si neavand scurgeri abundente, hemaoragie sau vre-o altfel de durere am decis sa nu ma duc si sa mai astept inca 2 saptamani pana la intoarcerea din concediu al altui medic.Tot timpul acesta eu nu am avut alte simtome, din contra aveam zile cand nu imi mai curgea deloc.Celuilalt medic nu i-am spus despre controlul si diagnosticul pus pentru a vedea si parerea acestuia faraa a fi influentat.La ecografie m-i sa spus ca am 11 saptamani, iar bataile inimii nu se vedeau.Doamna doctor stiind ca eu am acele scurgeri de 5 zile mi-a spus ca ar fi mai bine sa mai asteptam timp in care sa urmez un tratamentce contine acid folic de 3 ori pe zi, vitamina K de 3 ori pe zi, vitamina E o data pe zi, duphaston la 6 ore si NO-SPA de 3 ori pe zi.Dupa 4 zile de tratament sangerarile s-au oprit in totalitate, iar crampele abdominale au disparut.In plus am o pofta de mancare incredibila si mananc foarte mult ceea ce inainte nu faceam.Specific ca pana la 11 saptamani luasem in greutate 400 de g iar in ultima saptamana 1kg.Pana la urmatorul control mai am de asteptat inca 4 zile ceea ce m-i se pare o eternitate.Va rog frumos ajutati-ma.Multumesc anticipat!!
2 comentarii
0
21-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
In familia ta sau a sotului au existat antecedente care sa justifice un test genetic inainte de a lua hotararea conceperii unui copil ? Ce fel de ajutor astepti ca sa curga mai repede ""eternitatea" ??
0
30-11-2008, ora 21:39
roxy06
Nu este medic/terapeut
roxy06
a fost orita sau au inceput bataile bebicului?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: