Sarcina oprita in evolutie

01-03-2014
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Buna ziua.Caut un raspuns pentru ca nu inteleg de ce s-a intamplat asa.Am pierdut o sarcina acum 10 luni, iar dupa 5-6 luni am ramas din nou insarcinata.Am fost la medic la 8 saptamani si am facut o ecografie, dupa care mi s-a spus ca este o sarcina normala, ii batea si inimioara.M-a programat dupa 6 saptamani, timp in care am facut toate analizele.Au trecut si aceste6 saptamani, iar cand am mers la el, m-a tratat aiurea si am ales alt medic.A doua zi(ieri fiind), la ecografie, sacul era acolo, bebe nu.mi-a spus ca sarcina s-a oprit in evolutie la 7saptamani.Cum e posibil?unde e bebe, pt k era acolo...Mai este cineva care s-a confruntat cu acelasi lucru?
6 comentarii
0
01-03-2014, ora 10:43
AnorienRO
Nu este medic/terapeut
AnorienRO
Imi pare rau pentru pierderile suferite.
Poate ar trebui sa mai mergi la inca un ecograf, pentru a fi siguri ca s-a oprit sau din evolutie.
Daca s-a oprit din evolutie, deja 2 sarcini pierdute ridica semne de intrebare, trebuie sa faci niste analize: atat analizele uzuale, cat si profil Torch si profil trombofilie. Trombofilia este adeseori cauza opritii sarcinilor in evolutie.
Nu sunt medic, asa ca sfatul meu e sa iei legatura cu un ginecolog bun. Din ce oras esti?
0
01-03-2014, ora 11:26
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Din Piatra Neamt.Am fost la un medic foarte bun cu aparatura de ultima generatie, ieri, cand am aflat...Trebuie sa fac luni o analiza bHcg si ma rog ca nivelul sa fie ridicat si sa fie ascuns undeva.Problema e ca, din cauza socului, aseara au inceput sa imi curga niste pete maronii...:(
0
01-03-2014, ora 11:54
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Apropo de trombofilie.analizele de la hematologie sunt urmatoarele.
(Cele nu tocmai bune): eosinofile 0.65(val.0.00-0.50), hematocrit 36.7(val.37.0-47.0), hemoglobina eritrocitara medie 33.2(val. 27.0-32.0), iar la indicele de distributie a trombocitelor ;neutrofile 47, 7%(val.50%-80%), eosinofile 7, 7% (val.0%-5%).
0
01-03-2014, ora 20:58
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Nu sunt medic... dar vezi ca daca ai pisici in casa poate sa fie aceasta cauza pierderii sarcinii. Nu dispera vei reusi sa ai copilul mult dorit. Cineva mi-a povestit ca a ramas insarcinata dupa ce un timp si ea si sotul ei au baut ceai de branca ursului. Nu stiu ce sa zic... incearca sa te documentezi pe net. Sanatate si sa-ti "aduca barza" ce-ti doresti
0
01-03-2014, ora 21:53
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Multumesc mult pt raspuns.Am pisica, dar am facut toxoplasma si rezultatul a fost bun.Dupa durerea care o simt in urma pierderii a doua sarcini consecutive, cel putin o perioada mai lunga de timp, nu o sa incerc sa raman insarcinata, desi imi doresc din tot sufletul asta.
0
01-12-2018, ora 17:21
Mineli
Nu este medic/terapeut
Mineli
Buna ziua, acum 1 an, prin iarna, mi-a fost foarte rău și am avut foarte mari dureri de burta și pelvine, cu dureri la urinare. Aceste stări erau în fiecare zi timp de o luna și am spus sa merg la ginecolog. Ginecologul mi-a spus că am o infecție mare și că am un polip și că nu voi putea rămâne însărcinată. Am primit atrican și ovule și tot nu mi-a trecut. Între timp am mai luat și eu ciprinol și nospa dar tot nimic. Am făcut analiza de sânge sa vad daca nu-s însărcinată și nimic. Am spus, hai totuși să fac niște teste de sarcina de la farmacie. Am luat mai multe teste și mi le-am făcut și într-una din zile au apărut doua linii, adică sunt însărcinată. Eram destul de speriata pentru că luasem tot felul de medicamente dar am făcut o programare la alt ginecolog și i-am spus că sunt însărcinată. Mi-a confirmat și mi-a dat ceva vitamine și a urmat să mă întorc la control la care trebuia să se vadă și inima. Nu știam cate săptămâni de sarcină aveam, deci mai mult presupuneam. Când mă întorc la control, doctorul a spus că se poate sa fie sarcina oprita in evoluție dar nu era sigur. A spus că se vede doar sacul. A spus sa mai așteptam o săptămână. Am mai așteptat o săptămână în dureri și apoi am cerut personal să mă chiureteze pentru că nu am mai rezistat din cauza chinurilor in care eram. M-a chiuretat și a spus că s-a infectat foarte urat. De atunci am rămas cu dureri pelviene îngrozitoare, cu dureri de spate, stări de voma, dureri de cap și stări de anxietate. Am uitat sa precizez că am grupa de sânge 01 negativ iar soțul, pozitiva și am înțeles că după chiuretaj trebuia să mi se administreze imunoglobulina anti rh ceea ce nu s-a întâmplat. Acum sunt însărcinată și mi-e așa de frica sa nu mi se întâmple la fel.
IntrebarÎ:
Din ce cauza am avut sarcina oprita in evoluție, de ce nu s-a văzut la ecograf și nici în analiza hcg și oare atricanul ar fi putut opri sarcina din evoluție?
Ar putea fi o anomalie care sa se repete, o boala genetica? De ce nu se administrează în România acest vaccin? Și cum de nu se fac analize de laborator pentru a se vedea cauzele sarcinii oprite în evoluție? Ca o femeie sa nu mai treacă prin groaznicele dureri de chiuretaj și pierderii unui copil pe care poate l-a dorit enorm. Sunt foarte speriata și contrariată. Va rog daca ați trecut prin asemenea experiențe să-mi scrieți. Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: