Sarcina oprita din evolutie?Help!

23-02-2013
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Buna,
sunt insarcinata in 6 saptamani, iar pana acum 3 zile am avut simptomele specifice:greturi, dureri de cap, oboseala, lipsa poftei de mancare. Insa de 3 zile nu mai am nici un simptom.Mentionez ca de un an ma chinui cu o urticarie care nu trece decat cu corticoizi, iar tratament nu am mai facut de dinainte de a ramane insarciata pentru ca nu a fost nevoie, probabil hormonii au tinut urticaria in frau...Acum a revenit, imi sunt umflate pleoapele si ma mananca pielea groaznic.
Credeti ca e posibil sa fie sarcina oprita din evolutie, avand in vedere ca nu mai am nici un simptom si urticaria a revenit?Sper din tot sufletul sa fie asa, pentru ca am mai pierdut o sarcina si a fost groaznic. Programare la medic am abia peste 2 zile...
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
23-02-2013, ora 21:14
Dr. Karimzadeh Ana
Obstetrica-ginecologie, bucuresti
Dr. Karimzadeh Ana
Primul lucru faci un test de sarcina pina mergi la doctor.Esentiala este echografia, ea va preciza viabilitatea sarcinii. Dar, foarte important este sa precizezi cauza urticariei. Rezultate foarte bune se pot obtine prin tratament sustinut cu gemoterapie.Nu mai folosi corticoizi ( din experienta mea de doctor dar si de pacient).
0
24-02-2013, ora 11:45
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Nici unul din medicii la care am fost nu a putut stabili o cauza a urticariei(si am fost la vreo 8-9 medici). Nu iau nici un fel de medicatie pt urticarie acum desi am mancarimi groaznice.
Totusi, multitudinea de analize facute, au iesit pozitive la tiroidita autoimuna si sindrom sjogren, ambele, la debut, pot da urticarie.
Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine acum nu sunt mancarimile ci frica de a nu fi pierdut sarcina.Testul este pozitiv, dar pana ajung la medic sa imi confirme ca e totul in regula am sa o iau razna...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul