Sarcina masea cu puroi si sarcina

27-03-2015
Petruse Alexandra
Nu este medic/terapeut
Petruse Alexandra
Sunt insarcinata in 5 luni jumatate si am probleme cu o masea.M.a durut infernal dar acum s.a unflat si are puroi.Am avut probleme cu dintii de mica si am un dezastru in gura.Cand mi.am facut in sfarsit curaj sa ma duc la dentist am aflat ca sunt insarcinata.Am sunat la cateva cabinete medicale dar mi.au spus ca nu imi pot face nimic.Aveti ceva sugestii? M.am umflat si la fata...trebuie rezolvata cumva.
2 comentarii
0
27-03-2015, ora 23:10
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Care a fost explicatia, de ce nu se poate face nimic?

Daca nu aveti contraindicatii (alte afectiuni, probleme cu sarcina, etc.), se poate:
1. trata infectia - exista cateva antibiotice care se pot administra in sarcina, discutati acest aspect cu medicul stomatolog sau cu medicul de familie, ambii il pot recomanda si prescrie;
2. trata dintele (maseaua) in cauza dupa retragerea infectiei. (Anestezicul trebuie sa fie fara adrenalina.)
0
28-03-2015, ora 09:03
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu exista nici un motiv sa vi se refuze tratamentul. In situatia dvs trebuie drenat dintele( adica se deschide, se intra pe canale, se dezinfecteaza) si lasat deschis asociat sau nu cu incizie(asta decide medicul in functie de situatia clinica). Drenajul nici macar nu necesita anestezie iar daca se asociaza si cu incizia, se face anestezie fara adrenalina. Dupa ce trece puseul acut(durere, inflamatie) canalele se inchid cu o pasta cu hidroxid de calciu cu care puteti sta pana dupa nastere, cand puteti face radiografie si atunci se decide conduita terapeutica in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: