Sarcina extrauterina?

30-04-2013
RalucaE
Nu este medic/terapeut
RalucaE
Buna seara, de ceva zile ma confrunt cu o problema si anume mictiuni dese fara dureri sau usturimi, menstruatie ce a intarziat 12 zile (ultima menstruatie 17 martie, ultimul contact sexual 11 aprilie). Astazi am fost la ginecolog pentru un control si mi-a spus ca nu prezint nici o infectie si nici cum ca as avea o sarcina si-n plus am facut si un test de sarcina care a iesit negativ. Cu toate astea am facut si analize la sange cat si la urina la care rezultatele sunt urmatoarele( le voi prezenta pe cele incercuite la urina) Biochimie: Nitriti-pozitiv; Leucocite-25; Proteine-25; Bilirubina-1; Hematii-25; Sediment: Leucocite-5-15; Hematii 1-4; Bacterii-prezent; Mucus-prezent. Va rog vreau un raspuns cat mai urgent caci de 3 zile nu-mi revin in fire, prima data am crezut ca e vorba de o sarcina dar nu am simptome precum greata, ameteli, dureri d cap, dar am dureri in zona rinichilor. In urma analizelor ma tem de ce-i mai rau. Urmatoarea intalnire la ginecolog e pe 7 aprilie ptr o radiografie insa sper sa ma linistesc cu un raspuns d aici pana atunci. Poate fi vorba de o sarcina extrauterina? Astept un raspuns, oricare ar fi...
1 comentarii
0
01-05-2013, ora 22:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Testul de sarcina indica prezenta hormonilor de sarcina din urina, deci daca aveai extrauterina iesea testul pozitiv. Pe cale logica, daca testul e negativ, nu ai cum sa ai nici extrauterina si nici o sarcina fixata normal. Daca testul a fost facut cum trebuie, dupa scrie pe prospect.
Cum a stabilit ginecologul ca nu ai infectie?
Nu cred ca e cazul de radiografie (pentru ce ti-a recomandat?) ci de o ecografie pelvina si de rinichi.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: