Sarcina extrauterina?!! va roggg un raspuns

09-03-2008
banu
Nu este medic/terapeut
banu
am o mare problema! s-ar putea sa am o sarcina extrauterina asa mi s-a spus. teste pozitive de sarcina dar in uter nu se vede nimic mentionez ca ultimul ciclu a fost pe 29 ianuarie azi este 9 martie. toti imi spun ca sunt in 5 saptamani si dar eu nu inteleg de ce se calculeaza asa cand perioada fertila ar fi cam la 2 spatamani dupa ciclu deci as putea sa fiu in 3 saptamani> cine s-a mai confruntat cu o asemenea problema>>? medicii nu au vazut nimic la ecografia transvaginala nici sarcina normala nici ectopica ci doar presupun. Am mai auzit ca daca ar fi fost ectopica ar fi trebuit sa sangerez sau sa am menstruatie dar eu nu am sangerat deloc. am facut beta hcg si a iesit 549 deci clar e vorba despre o sarcina si maine mai fac iar analiza asta. sunt disperata si moarta de frica am plans incontinuu de cand am aflat dar nimic nu e sigur. nesiguranta ma omoara
3 comentarii
0
09-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu stiu cu ce asi putea sa te ajut...dar incerc!
Faptul ca esti insarcinata..este aproape ca sigur, si dupa calculele mele reese tot 3 saptamani!
Ginecologii au alte metode de calcul!
Nu iti ramane decat sa te rogi ca ovulul fecundat..sa se implanteze in uter si sa ai o sarcina normala!
in caz contrariu o sa treci prin interventie chirurgicla, pentru sarcina extrauterina, cre nu se trateaza altfel !
Nu mai fi asa nesigura..ai 2 cai...care defapt nici nu depind acum de vointa TA...Fii rabdatoare !!!
0
10-03-2008, ora 00:00
banu
Nu este medic/terapeut
banu
Multumesc mult pentru incurajare. Azi am facut analiza si a iesit 2813 fata de 549 de acum 4 zile. Am inteles ca ar fi putin probabail sa fie extrauterina> Miercuri am programare la medic. Sper sa se vada bebelusul meu in curand. Multumesc inca o data si sanatate
0
22-04-2008, ora 00:00
1baby4u
Nu este medic/terapeut
1baby4u
buna
si eu am avut aceeasi problema cand am fost gravida
se obishnuieste ca medicii ginecologi sa calculeze de la data ultimei menstruatii. de aici si cele 2saptamani in plus :) cred ca de aceasta nelamurire s-au confruntat toate gravidutzele
sanatate si tie si la bebe mic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: