Sarcina extrauterina?!! va rog un raspuns

09-03-2008
banu
Nu este medic/terapeut
banu
am o mare problema! s-ar putea sa am o sarcina extrauterina asa mi s-a spus. teste pozitive de sarcina dar in uter nu se vede nimic mentionez ca ultimul ciclu a fost pe 29 ianuarie azi este 9 martie. toti imi spun ca sunt in 5 saptamani si dar eu nu inteleg de ce se calculeaza asa cand perioada fertila ar fi cam la 2 spatamani dupa ciclu deci as putea sa fiu in 3 saptamani> cine s-a mai confruntat cu o asemenea problema>>? medicii nu au vazut nimic la ecografia transvaginala nici sarcina normala nici ectopica ci doar presupun. Am mai auzit ca daca ar fi fost ectopica ar fi trebuit sa sangerez sau sa am menstruatie dar eu nu am sangerat deloc. am facut beta hcg si a iesit 549 deci clar e vorba despre o sarcina si maine mai fac iar analiza asta. sunt disperata si moarta de frica am plans incontinuu de cand am aflat dar nimic nu e sigur. nesiguranta ma omoara
3 comentarii
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Trebuie sa repetati B-hcg-ul pentru a vedea cum evolueaza.Deasemenea este indicat sa faceti o ecografie transvaginala la un ecograf performant pentru ca pe acesta se poate observa o marire a trompei sau a ovarului.Varsta de sarcina se calculeaza de la ultima menstruatie, adica in saptamani de amenoree.
Multa sanatate.
0
04-05-2009, ora 16:04
matteo
Nu este medic/terapeut
matteo
ciao. eu am fost operata de sarcina extrauterina.am avut ultimul ciclu pe 25martie, iar interventia mi-au facut-o pe 13 mai, zi in care au reusit sa vada ca era extrauterina.catava zile mai devreme am inceput sa am pierderi de culoare maron. nici-o durere.nimic altceva.bhcg era vreo 3900cca.sarcina se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii.(40 de saptamani). refaceti ecografia si poate ca veti vedea cum pulseaza inimioara. auguri
0
12-05-2011, ora 21:03
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
si eu sant in aceasi situatie ultima menstruatie pe 25 martie am fost la control da nu au stiut sa-mi zica sigur daca este o sarcina oprita in evolutie...sau o amenoree.sau o sarcina incipienta nimic sigur decat incertitudini.am scurgere maro si-mi este frica sa nu fie extrauterina am si o durere in paretea stanga..pe 16am un nou control sper sa vada sigur ceva si sa ma sfatuiasca ce sa fac., pana atunci nu pot spera decat sami fie bine si sa u ajung la un avort spontan sau mai rau sa se sparga trompa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: