Sarcina dupa postinor 2 si test de sarcina negativ ?

24-01-2015
Bianca7
Nu este medic/terapeut
Bianca7
Buna ziua !
Ma numesc Bianca si am 17 ani. In data de 29 decembrie 2014 am avut primul meu contact sexual, insa acesta nu a fost total neprotejat, iar himenul nu s-a rupt. Am inceput prima data fara prezervativ, insa la sfarsit l-am folosit. Desi ejacularea nu s-a produs in interior si nici macar in apropierea vaginului, am inteles ca exista un lichid pre-ejaculator care poate contine spermatozoizi. In unele locuri am citit ca acesta nu contine, insa in alte locuri am citit ca poate contine daca partenerul a avut o alta ejaculare inainte cu maxim 2 zile. Mentionez ca acesta nu a mai avut o ejaculare decat cu 5 saptamani inainte de contactul 'pagubas'. Menstruatia am avut-o in luna august in 7, in septembrie in 9, in octombrie in 12, in noiembrie in 14, iar in decembrie in 16. Deobicei dureaza cam 5 zile, iar cu cateva zile inainte sa apara mi se umfla sanii si gingiile si incep sa am gaze. Cum spuneam, dupa contactul sexual m-am speriat din cauza acelui lichid si am luat Postinor 2 la 5 ore dupa contact si apoi a doua pastila la 12 ore de la prima pastila. Este prima data cand l-am luat. Prima pastila a fost luata luni seara, a 2-a pastila marti dimineata, iar vineri seara(peste 3 zile) am avut niste pete maronii care sambata s-au transformat intr-un flux de sange destul de abundent de culoare rosu inchis, acesta a durat pana duminica seara, iar luni am avut doar spotting. Menstruatia trebuia sa imi apara cam in 17-18 si suntem in 24 deja si nu mai apare..Am inteles ca din cauza Postinorului menstruatia poate aparea cu cateva zile mai tarziu, insa sunt foarte speriata. In data de 20 ( 2-3 zile intarziere de menstruatie, 3 saptamani si o zi de la contact), la ora 14 am facut un test de sarcina Surecheck care a iesit negativ. Nu am niciun simptom de sarcina, desi am inteles ca acestea sunt asemanatoare cu cele premenstruale. Va rog sa ma ajutati, sunt destul de speriata, am doar 17 ani si nu sunt pregatita pentru un copil.. Stiu ca am facut o greseala ca am avut acel contact, insa va rog sa ma ajutati cu un raspuns.. Va multumesc !
10 comentarii
0
27-01-2015, ora 18:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti greseli ca nu folositi macar prezervativul daca va inhamati la varsta asta si fara o casatorie la mijloc la asa ceva.
Nu ai ramas insarcinata.
Sunt efecte secundare de la pilula de a doua zi.
Imi pare rau ca pe prospectul la astfel de pilule ucigase (pentru ca ele produc si avortul timpuriu) nu este scrisa si modalitatea de reglare hormonala a organismului dupa. Si imi pare rau ca medicii si farmacistele nu le informeaza pe tinerele fete de aceste lucruri inainte sa inghita aceste bombe pline de hormoni care le pot produce ulterior mari dereglari in organism.

http://forum.romedic.ro/prod/Marturii_despre_anticonceptionale_083575.html
0
27-01-2015, ora 22:03
Bianca7
Nu este medic/terapeut
Bianca7
Multumesc mult pentru raspuns ! Stiu ca a fost o greseala si nu am de gand sa o mai repet vreodata in viata mea.. Intre timp am mai facut un test de sarcina Barza in data de 25 decembrie dimineata, din prima urina si tot negativ a iesit, insa menstruatia nu a aparut inca..
0
28-01-2015, ora 16:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Te-a dereglat hormonal o perioada pilula de a doua zi, dar o sa iti revii in timp.
Nu esti insarcinata.
Stai linistita si asteapta sa iti vina menstruatia ca va veni.
0
01-02-2015, ora 17:28
Bianca7
Nu este medic/terapeut
Bianca7
Deja mi-a intarziat 14 zile, oare sa fie din cauza pastilei de a doua zi ? sau e posibila o sarcina ?
0
01-02-2015, ora 17:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pastilele astea produc dereglari mari.
A fost o fata careia nu i-a venit 6 luni menstruatia dupa ce a luat pastila de a doua zi.
Sa nu mai luati asa ceva.
Macar folositi prezervativ daca v-ati inhamat la asa ceva.
0
01-02-2015, ora 17:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai si tu rabdare sa citesti la fetele de pe topicul asta cate luni le-a intarziat menstruatia de la anticonceptionale sau pilula de a doua zi.

http://forum.romedic.ro/prod/Marturii_despre_anticonceptionale_083575.html
0
01-02-2015, ora 17:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca vrei sa scapi de test ia si tu iar cel mai ieftin test din farmacie si mai fa-ti-l o data. E unul sub 10 lei.

Poti sa mergi si la un medic naturist sa iti prescrie niste ceaiuri pentru reglare hormonala.

Vedeti daca nu sunteti cuminti ?
0
01-02-2015, ora 20:31
Bianca7
Nu este medic/terapeut
Bianca7
Am facut deja doua teste si nu conteaza cat de scumpe sunt, atata timp cat arata rezultatul corect. O sa mai fac unul, ca sa fiu totusi mai linistita. Multumesc !
0
02-02-2015, ora 19:07
Bianca7
Nu este medic/terapeut
Bianca7
Astazi mi-a venit. Presupun ca sarcina este exclusa, nu?
0
02-02-2015, ora 19:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Corect !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: