Sanse de reusita

28-10-2015
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Ce sanse are o relatie de cuplu intre un barbat de 53 de ani, vaduv, si o femeie de 34 de ani, virgina, la prima relatie?
Mentionez ca ei, inainte de a incepe relatia, au fost timp de 7-8 ani cei mai buni prieteni, cu o legatura afectiva speciala, ca simt ca se potrivesc cu adevarat, se respecta si se iubesc unul pe celalalt, din tot sufletul, se simt bine cand merg undeva impreuna, au foarte multi prieteni comuni, de varste apropiate de a ei si/sau de a lui, au planuri de viitor, pasiuni si interese ce se intrepatrund si se simt mereu fericiti unul in preajma celuilalt.
mentionez ca ea a avut probleme de anxietate, atacuri de panica, depresie, s-a crezut foarte mult timp frigida/asexuala, iar el a avut in trecut o relatie matrimoniala stabila si fericita, construita din iubire, la moartea partenerei adorate suferind ingrozitor, timp de mai multi ani!
Se pot acesti doi oameni casatori si construi, impreuna, o viata de familie frumoasa, un copil (e visul ambilor) etc, trecand peste diferenta de varsta de 19 an ce-i desparte? Sau pentru fericirea tinerei femei, barbatul matur ar trebui sa se retraga, dandu-i sansa de a-si face un iubit de o varsta apropiata de a ei, deci un tata mai potrivit al viitorului ei copil si un partener de viata activ si in putere si peste 20-25 de ani?
12 comentarii
0
28-10-2015, ora 11:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
De ce intrebati ? Daca n-ati inceput inca relatia lasati-o neinceputa, v-am mai spus ca o prietenie nu se amesteca cu sexul, iar daca ati inceput deja relatia intima veti vedea singuri la ce va duce !
0
28-10-2015, ora 13:16
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In ziua de azi, diferentele de varsta biologica nu mai au o semnificatie deosebita, atat timp cat deschiderea cuplului e una potrivita. Iar faptul ca va puneti aceste intrebari ma face sa cred ca aveti aceasta deschidere. Un aspect ce ar trebui sa fie luat in considerare mereu e acela ar rolului jucat de persoana in varsta in relatie - un rol de partener de viata si nu unul de tata (pentru sotie). In plus, in cazul in care problemele ce tin de anxietate nu sunt inca depasite suficient, poate nu ar strica cateva sesiuni de psihoterapie in care sa fie abordate din nou, impreuna cu asteptarile si temerile legate de viitor

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
28-10-2015, ora 18:03
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Acest cuplu are toate sansele de reusita. Iubirea se cladeste la orice varsta, diferenta de varsta nu pare mare avand in vedere ca doamna de abea acum si a descoperit sexualitatea, eu cred ca daca au fost motive sa trezeasca in ea instinctul sexual, iubirea vine impreuna cu acesta. Un copil dorit de ambii este un lucru minunat. Mult succes!
0
28-10-2015, ora 23:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un tanar de varsta ei e total depasit de problemele cu care ea se confrunta.
O relatie cu un tanar care azi e, maine nu mai e ar bulversa-o si i-ar agrava depresia.
Nu inteleg de ce va puneti aceasta problema.
0
28-10-2015, ora 23:55
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Clara, domnul fiind un altruist a luat in considerare si ipoteza ca domnisoara in discutie sa nu fie gerontofila ca tine ! :D (Sper ca ai inteles gluma amicala ! :)

Altfel vorbind serios, ai dreptate, cine ar mai suporta o nebuna ca domnisoara ? :)

Deci e de bine stimate domn ! Trai bun cu doamna !
0
29-10-2015, ora 10:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nebunie inseamna momentul din episodul psihotic in care nu te tratezi. In rest esti in deplinatatea facultatilor mintale. Nu fi obraznic ca te traznesc de nu te vezi ! Eu sunt foarte fericita cu sotul meu. E foarte calm, ma echilibreaza, nu se enerveaza nicicand. Nu vorbeste de rau niciodata pe nimeni. O consider cea mai buna alegere a vietii mele. Cand vine el la Bucuresti se face pace in familie. Rad impreuna, se distreaza.
M-a vizitat in cele 3 episoade de criza la spital si nu s-a speriat, nici nu a dat inapoi. Eu zic ca am o boala grava iar replica lui iremediabila e ca e ceva usor. Sa nu exagerez. Tú estuviste un poco alterada. Nu stiu sa iti traduc perfect dar intelegi ce inseamna.
Sotul meu e un om deosebit, crede-ma.
Duminica il botez si facem nunta. Imi pare rau ca nu pot sa va invit.

Eu sunt convinsa ca domnisoara nu va gasi in viata ei un barbat mai potrivit.
Dumnezeu i-a creat unul pentru altul.
0
29-10-2015, ora 20:39
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Felicitari clara pentru alegerea ta! Sa fie intr-un ceas bun si distractie placuta!
0
30-10-2015, ora 09:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc, domnule psihoterapeut Rares Ignat !
0
30-10-2015, ora 12:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
" Cand vine el la Bucuresti se face pace in familie. Rad impreuna, se distreaza. "

O adevarata telenovela Clara ! Iar tu esti in rolul de "usurpadora" !? :))

Dar e bine ca sotul tau se boteaza ortodox ! Sa stii ca in trecut cruciatii Papilor au persecutat inclusiv Biserica Ortodoxa si Constantinopolul, e bine ca acum ii cucerim noi pe ei om cu om ! Dupa botez sa ii prezinti sotului calendarul si posturile ortodoxe ! Gata cu indulgentele catolice ! :)
0
30-10-2015, ora 12:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Le stie. Citeste Ceasurile. E suficient.
0
30-10-2015, ora 21:10
Un om disperat
Nu este medic/terapeut
Un om disperat
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
0
31-10-2015, ora 13:08
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
De fapt sunteti chiar un om norocos daca stati sa va ganditi mai bine ! :)
Cititi subiectul de mai jos al utilizatorului Risk daca vreti sa vedeti un om disperat cu motive obiective !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul