Sangerari intre menstre

01-09-2010
valipascale
Nu este medic/terapeut
valipascale
Am 42 de ani. De doua luni de zile am sangerari intre menstre cam la zece, douasprezece zile, cateva picaturi o zi, doua. Nu am nici-un fel de durere sau altceva. Am fost la medicul ginecolog si am facut echo transvaginala, unde mi-au fost descoperite cateva chisturi ovariene cel mai mare de 4 cm. Am facut si PAPANICOLAU si a iesit clasa II fara nici-o alta complicatie. Am facut si marker tumoral (pt. ca d-na ginecoolog a spus ca i de pare cam ciudat chistul de 4 cm.) si mi-a iesit foarte bun(21). Secretie vaginala - normala. Mi s-a spus ca nu am nimic, din punct de vedere al analizelor dar trebuie urmarit chistul o data la 3 luni. Daca nu se retrage dupa 3 luni mi-a spus sa iau duphastone in ziua 14 dupa ciclu. Problema este ca nici nu stiu cum sa calculez ziua 14 din cauza acestor sangerari. Inca ceva: mama si bunica mea au intrat la menopauza la 40 de ani. Nu stiu ce sa fac sa astept 3 luni, sa iau de-acum medicamentul, cum sa reglez ciclul? Multumesc foarte mult.
1 comentarii
0
22-10-2010, ora 17:41
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Poate ca intri si tu la menopauza precoce. De obicei apropierea menopauzei duce si la sangerari intermestruale. Oricum, orice sangerare suspecta trebuie investigata cu seriozitate. Eu am avut recent o hemoragie, am facut un chiuretaj biopsic care a iesit foarte bine, cauza hemoragiei fiind tratamentul cu orgametril administrat continuu. Nu stiu sa raspund intrebarilor tale, sper ca ai rezolvat din septembrie problema, poate mai scrii si imi spui cum esti, cum te simti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  •